Dinnyét így még nem kedveltem – Studio Underd0g Watermel0nOlvasási idő ~ 9 perc

Studio borító

Végre! Végre! Itt egy óra, ami nem akarja megváltani a világot, nem akar többnek látszani mint, ami valójában és emellett pedig rettentő karakteres egyéniség. Nézzük meg közelebbről, ezt a kevésbé ismert, de annál feltűnőbb Studio Underd0g dinnyés tematikájú ketyegőt.

Rövid márkaismertető

A 2020-as év kétségkívül sokak számára rettentő mély nyomokat hagyott az életében. A világjárvány gyökeresen megváltoztatta az akkori életünket és ezzel együtt pedig, hirtelen a pörgős és a percre beosztott napirendet felváltotta egy nyugalmasabb és szabadabb életvitel. Nem volt ezzel másképpen Richard Benc sem, aki terméktervező mérnökként végzett, majd teljesen véletlenül óratervezői területre sodorta az élet, ami mondhatni végképp beszippantotta magába. A világjárvány tombolása alatt, a felszabadult idejében a saját márkáján kezdett el gőzerővel dolgozni, amelynek az első fogadtatása kiemelkedően sikeres volt. Így Richard elhatározta, itt az ideje a vállalkozói vénáját erősíteni és megalapította a Studio Underd0g-ot.

Studio Richard
Jelenleg 3-an dolgoznak a cégnél, vagyis várjunk csak…
Forrás: Studio Underd0g

Az első, és azt gondolom mind a mai napig leglátványosabb modellje, a Watermel0n volt, amely olyannyira üdítő látvány, mint a nyári forróságban egy frissen felszeletelt, hideg görögdinnye. A tematikát illetően nem kell óriási marketing maszlagra gondolni, csupán színes és játékos hangulatot szeretett volna az órák számlapjára varázsolni.

Studio kínálat
Studio Underd0g jelenlegi kínálat
Forrás: Studio Underd0g

A rövid áttekintő után, a korábbiaktól eltérően egy új megközelítésben szeretném nektek ezt a Studio Underd0g modellt bemutatni. Egy ideje nyúzom már a kis dinnyét és úgy érzem kellő mennyiségű tapasztalat gyűlt össze ahhoz, hogy objektíven tudjak róla nyilatkozni. Két kategóriával fogsz találkozni, elsőként a „Miért NE vegyél ilyen órát?” ezzel szemben pedig az „Én miért vettem meg” oldal fog állni. Félreértés ne essék, ez nem egy becsmérlő bemutató, hanem sokkal inkább a józan gondolkodású és racionális döntéseket meghozó órakedvelő társaknak szánt áttekintés lesz. Apropó van egyáltalán ilyen??

Miért NE vegyél ilyet? – Elérhetőség és ár

Studio weboldal
Gyakori látvány a „Sold out” címke
Forrás: Studio Underd0g

Egyből világítsunk rá az elefántra. Számos microbrand esetében találkozhatunk azzal a problémakörrel, hogy elképesztő ritkán nyílik lehetőség a hőn áhított ketyegő megvásárlására. Ez a Studio Underd0g esetében sincsen másképpen, a folyamatos rendelhetőség helyett évente pár alkalommal nyitják meg az online webshopot. Emiatt viszont nagyon szemfülesnek és gyorsnak kell lenni, mert ezeket az idősávokat nem csak te, hanem a „gyűjtők” is figyelemmel kísérik.

Studio C24
Íme a „gyűjtői” ár
Forrás: Chrono24

Magyarra lefordítva, ha nem ülsz a gép előtt az indulás első 5 percében, akkor szinte teljesen reménytelen, hogy értelmezhető idősíkon belül ilyen órához juss. Tudomásom szerint havonta 500 db órát tud összesen a Studio Underd0g gyártani, ami barátok között szólva sem sok. A legutolsó ilyen rendelési lehetőség 2023 májusában volt, akkor én a nyitástól számított 6. órában néztem rá az oldalukra és a következő szabad kontingens 2024. januárra volt…. Őrület!

Az elérhetőség mellett, pedig az ár a következő buktató, mert ugyan a honlapjukon szereplő 540 EUR nem tűnik túl távolinak, viszont azt érdemes tudni, hogy a brit székhelyű Studio Underd0g webshopban feltüntetett áraira még a magyar, nem éppen alacsony ÁFA és a vámkezelés költségei is hozzá számolandóak. Mindent egybevetve, bátran ki tudom jelenteni, hogy ezekkel a tételekkel megnövelt ár kifizetése feltételez egyfajta márkafanatizmust, ugyanis ebben az ársávban, már sok tekintetben magasabb minőségű, sőt nevesebb, ismert óragyártóktól is találhatunk órákat.

Miért NE vegyél ilyen órát? – Szíj

Studio szíj
Ezzel a szíjjal érkezik

Ugyan órás körökben nevesnek számít a The Strap Tailor márkanév, és a minőségével kapcsolatban nincs is kifogásolni valóm, mégis a használat nagyjából 10.-ik percében vettem le, az egyébként gyors cserélési lehetőséggel is ellátott fekete bőrszíjat. Rettentően finom puha bőrből készült és az igényesen szálcsiszolt, jelölt tüskecsat is jó ízlésre vall, viszont számomra a teljes szíj stílusa annyira messze van az óra többi részétől, mint a MoonSwatch az Omega Speedmaster Moonwatch-tól. Véleményem szerint, pont a legfontosabb elemét csorbítja az órának, méghozzá az egyedi és a vidám karakterét. Ez a szempont könnyen orvosolható, hiszen a 20 mm-es tokfülek közé szinte biztos, hogy azonnal találsz egy jobban tetsző szíjat.

Miért NE vegyél ilyen órát? – Ergonómia

Jól olvasod igen, ugyan nem sok ergonómiával kapcsolatos kritikát lehet általánosan felhozni egy órával szemben, mégis muszáj vagyok a számomra legfájóbb pontot megemlíteni, mégpedig a felhúzás folyamatát. A Studio Underd0g az indulás óta Seagull ST1901 mechanikus, kézi húzós szerkezetet használ az óráiban, amit kb. 45 óránként érdemes ismét felhúzni, ha szeretnénk időmérésre is használni. Maga a folyamat kifejezetten kellemetlen élményt nyújt és nincs meg az a tipikus „eggyé válok a technikával” érzés, amit a kézi húzós órák adnak. A korona mérete éppen elegendő lenne, viszont a két, oldalról bástyaként tornyosuló téglalap alakú kronográf funkciógombok, annyira bekorlátozzák a teret, hogy egész egyszerűen, még vékonyabb ujjakkal is kihívás egy egész menetet tekerni a koronán.

Studio szerkezet
Látványos a hátlap is

Ezen felül pedig a korona paláston található rovátkolás sem annyira markáns, hogy a félig húzott rugó ellenében egyszerűen lehessen tekerni. E folyamat közben pedig az igényesen, a tokfülek irányába szálhúzott tok oldalát, még a legnagyobb odafigyelés mellett is, számos hajszálkarccal gazdagítjuk. Összességében ezen pontja az az órának, amit mind a mai napig nem tudtam megszokni és talán az egyszer eljövendő válóok felsorolásnál is vastag betűvel fog szerepelni.

Én miért vettem meg? – Számlap

Studio számlap
Nehéz nem észrevenni

Természetesen mindig a legfeltűnőbb pontja adja el az órát, amit ennél a konkrét darabnál nehéz figyelmen kívül hagyni. Egész egyszerűen imádom a számlapot… az egészet… az összes vélt, vagy éppen valós fenntartásaimmal együtt. Mindig is csodáltam a forma- és terméktervezők munkáját, hiszen fehér papírlapra tervezni 0-ról rettentő nehéz lehet, főleg egy olyan erőteljesen zsúfolt piacon, mint a karórák világa. A Studio Underd0g-nak azonban mégis sikerült egy olyan egyedi karaktert és színvilágot varázsolni a számlapra, ami összetéveszthetetlen mással. Mielőtt tovább görgetsz az olvasásban, vess egy pillantást az alábbi képre.

Studio közeli
Unalmasnak semmiképpen nem nevezhető

Bizonyára neked is feltűnt, hogy az ég világon semmi nem stimmel ezen a felületen. Különböző textúrák, formák, betűk, számok látszólag véletlenszerűen elhelyezve a számlapon, de mégsem tűnik kuszának és kevésbé egységesnek. Szerintem pont ez a kulcs, a káosz adja meg a koherenciát. Biztos vagyok benne, hogyha bármilyen elem is a szimmetriára vagy a szabályosságra próbálna törekedni, ott azonnal kilógna a lóláb és egyként mutatna rá mindenki.

Studio számlap2
Kuszaság az van bőven

Az úgynevezett big-eye kronográf kialakítás egyébként is asszimmetriát okoz, így az alap már adott volt, a többi részletet pedig, még tovább fokozta a Studio Underd0g. A külső gyűrű ívét olykor(!) követő tachymeter skála, a percgyűjtő segédszámlap három, 10 perces cikkre osztott szeletének különböző színárnyalata és a másodpercmutató kisméretű számlapjának bakelit lemezre emlékeztető mintázata mind-mind hozzá tesznek a vizuális élményhez. Ezeken túl pedig nem szabad elmenni a három különböző méretű, vastagságú két-soros felirat, a dinnyemag órajelölők és számomra az éles késeket imitáló mutatók mellett sem, amelyek vizuálisan vágják tetszőlegesen a számlapot. Ennyi „rendetlenség” egy helyen, mégis működik és összeáll, csodálatos!

Én miért vettem meg? – Tok

Studio oldal
Árához képest elég komplex tokot kapott
Forrás: Fratello

Ugyan a gombokra kitértem már, de azért ne menjünk el szó nélkül a tok kialakítása mellett sem, mert az viszont tényleg elismerésre méltó. Csak emlékeztetőként, ez egy listaáron nagyságrendileg 210 000 Ft-ot kóstáló óra, amely a vintage 40-50-es évekbeli kronók hangulatát kívánja visszahozni Studio Underd0g fűszerezéssel. A tok tökéletesen elkülöníthető, három részből áll össze, amelyet a számlap felőli oldalról indulva egy teljesen polírozott felső elem fed. Ezen 1/3 mélységben egy határozott éltörés található, ami optikailag minimálisan csökkenti az óra méretét, illetve összhangban áll a duplán hajlított zafírüveggel.

Studio tok
Kiválóan elkülöníthetőek a rétegek

A középső építőkocka túlnyomó többségben szálhúzott felületet kapott, amely szépen követi a klasszikus vonalat, miszerint a tok oldalán hosszanti, míg a füleken pedig haránt irányúak a „csíkok”. Ami megmenti ezt a szekciót az egyhangúságtól, az az ízlésesen polírozott él, amely szépen kiemeli a filigrán tokfüleket. A gombok is tökéletesen hozzák a vintage ketyegők hangulatát a téglalap alakjukkal.

Studio hátlap
Homokfúvott, szálhúzott és polírozott felületek

Az alsó elem pedig Studio Unded0g-osan egy harmadik megoldást kapott, mégpedig egy minimálisan kezelt felületet. Első ránézésre nem tűnt túlságosan szépnek és volt bennem egy kevés befejezetlen érzése így a hátlapnak, viszont a mindennapok megmutatták a praktikus oldalát ennek a kialakításnak. Kevésbé karcolódó anyag ez így ebben a formában, illetve emellett az egész napos hordásból eredő végtermék is egy fokkal jobban mutat rajta, mint a tükörpolíros társain. Szerencsére a hátlap nyitott, így ezt a matt hatást bőven ellensúlyozza a szépen dekorált szerkezet csillogása.

Én miért vettem meg? – Hangulat

Studio hangulat
Tükröződésmentesítés nagyon hiányzik

Tulajdonképpen az eddig leírt pro és kontra érvek is teljes mértékben hidegen hagytak, amikor ezt a Studio Underd0g modellt választottam. Amikor 2021-ben elém sodorta a közösségi média ennek az órának a csuklófotóját, teljesen eldobtam az agyamat, hogy ilyen márpedig nem lehet. Egy dinnye tematikájú mechanikus kronográf, amelynek dinnyemag órajelölői vannak és mindezt belátható mennyiségű pénzért cserébe. Kizárt!

Ugyan azóta már fordult egyet a világ, de akkoriban még fáklyával üldözték a színes órákat és a sok egyszínű fekete, fehér, kék nagy ritkán fehér számlapos ketyegő között a Studio Underd0g színes órái akkorát ütöttek, mint az akkori világjárvány. Ez az óra tulajdonképpen egy feltartott középső ujj a komolyság felé, vintage órákat idéző stílussal, de mégis rettentő modern és friss, vagány számlappal, átlagtól kisebb méretben, kézi húzós, mechanikus szerkezettel. Nézz szét a jelenlegi kínálatban hány hasonló órát találni ilyen árcédulával és hangulattal.

Összegzés

Studio vég
Igazi, belevaló nyári óra

Sokan bizonyára úgy lesznek ezzel az órával, hogy szép-szép, de azért otthonra nem kellene és mennyire igazuk van. Szigorúan órás szemüvegen keresztül nézve, ez nem egy kiemelkedően jó ketyegő, sőt… Az itt felsorolt szempontok miatt volt, hogy már adtam el órát relatív gyorsan, mert falra másztam tőle. Nem vagyok ijedős ilyen tekintetben, vállalom a döntéseim után a következményeket, mégis ez a Studio Underd0g féle dinnye, annyira belopta magát a szívembe és az elméleti örök kollekciómba, hogy a hibák ellenére is imádom és nem igazán tudom, mi tudná helyettesíteni, ha nem lenne.

A cikk címe az is lehetne, hogy megvettem, amit te nem mersz, hiszen igazából kis hazánkban egy ilyen óra egyenlő az ablakon kidobott pénzzel. Angol microbrand, dinnye tematikájú számlappal, 38,5 mm-es tokkal, közepes minőségű és hírnevű kézi húzós szerkezettel, jogosan merül fel az örök utolsó kérdés, mi baj lehet?

Valójában csupa jó, rengeteg érdeklődő tekintet, néhány szívet melengető pozitív visszajelzés és a legfontosabb, garantált jókedv minden hordás alkalmával. Kezdjetek el érdekes és izgalmas órákat hordani, higgyétek el megéri!

Vissza a kezdőoldalra

Szerző

Joó Szabolcs
Joó Szabolcs
Bakancslistás tétel volt egy komoly óra beszerzése 30 éves koromra. Azóta eltelt pár év és időközben a letudandó feladatból hobbi és szerelem lett, amelynek állomásait igyekszem veletek is megosztani.

Ne maradj le a legfrissebb cikkekről, iratkozz fel heti hírlevelünkre!

Kéretlen reklámokkal nem fogunk zavarni!