A magyar bauhaus – DUNA TAKTUSOlvasási idő ~ 7 perc

Duna borító

A márciusi órabörzén találkoztam először Gulyás Péterrel és a legújabb magyar óramárkával a DUNA-val. Rendkívül vártam már a lehetőséget, hogy hosszabb ideig is kipróbálhassam a TAKTUS modellt, hiszen ez nem csak egy óra a sok közül, hanem a hazai óragyártás újabb hírvivője.

Duna Mechalert
Egyik szellemi elődje a DUNA Órának
Forrás: Kronometer

Péternek az órák világa nem ismeretlen terület, hiszen 2012-ben Herdsman márkanév alatt faliórák gyártásába kezdett és látva az akkori munkáit, kifejezetten ízléses és letisztult formavilágot követett. Az évek múltával egyre inkább körvonalazódott számára, hogy ez irányú tudását és tapasztalatát érdemes lenne más területen is kamatoztatni. Hosszú ideig tartó kísérletezést és tervezést követően megszületett a Herdsman Mechalert, amely egy igazi gyűjtői csemege volt. A Poljot 2612-es szerkezettel szerelt „csörgős” óra mindössze 50 példányban készült, amelyek mindegyike hamar gazdára talált. Egy újabb huszárvágást követően ért el Péter odáig, hogy 2023-ban létrejött a DUNA Óra, és a legelső modellje a TAKTUS.

Már az első pillanatban meglepett az, hogy a TAKTUS mennyire nem akar kommersz, illetve a tömegbe belesimuló óra lenni. Manapság a búvárórák, a kronográfok és talán az eszközórák világát éljük, ahol nyakra-főre jelennek meg az újabb és újabb gyártók ilyen termékei. Ehhez képest a DUNA teljesen más irányt követ és egy bauhaus stílusú ketyegővel indította el a sort. Ugyan véleményem szerint népszerűségben ez a vonulat kevésbé felkapott, mint az előbb említettek, azonban az is tényszerű, hogy az értük rajongó órakedvelők sokkal elkötelezettebbek, amely mindenképpen jót tesz a magyar vállalkozásnak. Nos tehát adott egy hazai márka bauhaus órája, kellemes tokmérettel és kicsivel több, mint 300 000 Ft-os árcédulával. Vágjunk is bele a részletekbe.

A tok rendkívül jól eltalált

Duna tok
Nehéz lenne belekötni

A nyers adatokat nézve a tok 40 mm-es átmérő korona nélkül és nagyságrendileg 47 mm magas, amely bizonyára a közepes méretű csuklón is nagyon szépen fog mutatni. Tovább növeli a kényelmet, hogy az óratok mindössze 9 mm vastag, amely már bőven lehetővé teszi azt, hogy inget viselve is hordható maradjon a TAKTUS. Ami azonban elsőre is szembetűnik az a pillekönnyű súly. Az első találkozáskor azt hittem a kiállított órák csak demódarabok még szerkezet nélkül, de tévedtem, ez valóban ennyire légies. Csupán 37 gramm ez a DUNA modell szíj nélkül, sokszor el is felejtettem, hogy van rajtam óra.

Duna hátlap
Magyar felirat egy órán nem túl gyakori

A „Made in Hungary” felirat a hátlapon nem véletlen, hiszen az óratok teljes egészében itthon készül Péter tervei alapján. A gyártás után a nyers tokokat egy magyar ékszerész dekorálja készre, így nyeri el a végleges, nagyobbik részében polírozott formáját a tok. A hátlapon találkozunk csak szálhúzott felületekkel, ahol néhány fontos információt soroltak fel nekünk erről a DUNA modellről. Ugyan tudom, hogy a bauhaus órák jelentős részénél ez egy bevett stíluselem, de számomra a mindig látható felületek teljesen polírozott kialakítása kevésbé praktikus.

Egyrészt mindennapos hordás során hamar hajszálkarcossá válik, amitől lesz egyfajta kopott érzése az egésznek, másrészt pedig nem adja ki igazán a tok formai megoldásait, játékait. Ugyan utóbbi szintén a bauhausra jellemzően letisztult és sallangoktól mentes, viszont meggyőződésem, hogy jelen esetben is lehetett volna egy-két trükköt bevetni.

Duna korona
Oldal nézetből is tudjuk, ez hazai termék

Az óratok jobb oldalát szépen töri meg a koronagomb, amely ízlésesen jelölt és a mérete is megfelelő, ha kézzel szeretnénk a rugót felhúzni. A pár napos használat során itt is bebizonyosodott számomra, hogy érdemes lehet elgondolkodni a polírozott felületek csökkentésén, hiszen a koronagomb körül már megjelentek a kisebb-nagyobb karcolások, amelyeket a felhúzások során kaphatott az óra.

Emellett pedig a DUNA logós koronagomb mérete ugyan arányos a tokhoz viszonyítva, viszont kihúzni azt számomra nehézkes volt. Újak még az órák így természetesen a szerkezetnek is van egy erősebb ellenállása, viszont körömmel is kihívás volt alányúlni és kipattintani a helyéről. Ugyan ez kevés embert érint és még kevesebb alkalommal fog előjönni, de nekem ez mindhárom óra esetében feltűnő volt.

A számlap is követi a minimalizmust

Duna számlap
Csuklószpottingot megkönnyítő logó

Kifejezetten tetszik, hogy nincsen tele szöveggel és még inkább a dátumablak elhagyása érdemel piros pontot. Ahogyan az óratok, úgy ez az elem is Péter keze munkáját dicséri, hisz teljes mértékben saját tervezés az egész. Nagyon tetszik, hogy a páros órajelölők tipográfiája kiválóan illeszkedik az óra hangulatához, a páratlanok esetében pedig világosbarna cseppformájú indexek találhatóak. Bauhaus stílushoz mérten az egésznek van egy kellemes kisugárzása, egysége, de mégsem unalmas.

Duna fekete
Kontrasztosabb mutatószett jobban állna neki

A mutatók különböző hosszúságú, egyforma pálcika formájúak, ami szintén hozzájárul ehhez a képhez, viszont párszor előfordult velem, hogy hirtelen nem tudtam leolvasni a pontos időt. Főleg a fekete számlapos DUNA TAKTUS esetében volt néhány alkalom, amikor olyan fényviszonyok alakultak ki, hogy a filigrán mutatókon nem csillant meg elég fény és a fekete számlap gyakorlatilag elnyelte őket.

Ennek ellensúlyozása érdekében bátran alkalmaznék színben kontrasztos mutatószettet, hogy soha ne is tudjon ilyen helyzet kialakulni. Számlap tekintetében kétféléből tudunk választani a rendelés során, a fekete, illetve a fehér közül, árban eltérés nincsen egyik javára sem. A külvilágtól mindkét esetben belső tükröződésgátlóval ellátott zafírkristály védi a számlapot.

Szíjopciók

Duna szíjak
Tetszőlegesen variálhatóak a szíjak
Forrás: DUNA Óra

Az előzőekben említettem már, hogy milyen elképesztően csekély a tömege az óratoknak szíj nélkül, viszont ezt a könnyedséget a TAKTUS-hoz kínált háromféle bőrszíj csak tovább tudja fokozni. Akár a fekete vagy a barna borjúbőrről vagy a szürke velúr variánsról legyen szó, az élmény ugyanaz, könnyed és magától értődő használat közben. Mindhárom változat vékony és puha bőrből készült, emiatt szépen rásimul a csuklóra és hosszabb használat után sem éreztem azt, hogy kényelmetlen lenne bármelyik is.

Duna csat
A csat is finoman jelölt

A velúr, ahogyan az más márka esetében is sokkal érzékenyebb a külső behatásokra, így arra jobban kell figyelni, de gyakori ápolással ez is hosszú távon rendben tartható. A bőrszíjak egyébként nem magyar gyártásúak, Péter egy német cégtől szerzi be őket és itthon kerülnek rájuk DUNA logók. Ezzel a résszel őszintén szólva nekem semmi gondom nincsen, mert jó minőségű és kényelmes megoldást kapunk.

Japán szív

A szerkezet a mikrobrandek által gyakran használt Miyota 9039-es, amely nem hiába bukkan fel egyre több órában. A neve is árulkodó, mindössze 3.9 mm vastag az egész werk, így karcsúbb óratokba is befér, 4 Hz-en üzemel és 42 óra járástartalékot tud -10 – +30 s/nap pontosság mellett. Ettől azt gondolom többre nem is vágyhat egy átlagos felhasználó. A látvány miatt a hátlap is zafírkristály betétet kapott, hogy az egyedi, DUNA logós rotort meg tudjuk nézni bármikor. A nálam járt órák mindegyike bőven a megadott járáseltérésen belül működött, így az itthoni felszabályozás is jelesre vizsgázott.

Összegzés

Sokat gondolkodtam azon, hogy milyen összegzést írjak erről az új, magyar óráról. Önmagában az, hogy egy ilyen termék itthon el tudott készülni, saját erőforrásból, jórészt saját tervezéssel és megvalósítással abszolút becsülendő és vitathatatlanul látszik a kész órán. Magyarként ez azt gondolom, hogy büszkeséggel tölthet el bennünket és amennyiben olyan ketyegőt keresünk, amely egy jó ügyet és célt is szolgál egyben, nem kérdés, hogy megéri-e.

Duna fehér
A fekete hozzám közelebb áll, de a fehér is látványos

Független és pártatlan órakedvelőként azonban kénytelen vagyok másik szemszögből is megvizsgálni ezt a kérdést, hiszen vannak olyan érdeklődők, akik csupán egy jó órát szeretnének, lehetőleg minden paraméterből a maximumot kihozva az adott keretből. Ebből a szemszögből nézve a DUNA Óra weboldalán látható 310 000 Ft-os listaár a TAKTUS mellett nem biztos, hogy attraktív lesz. Azt gondolom, hogy Péter nem is igazán utóbbiakat célozza ezzel az órával, hanem azokat a magyar órafanatikusokat, akik szeretnének valamilyen különleges és minőségi ketyegőt a kezükre, amely nem mellesleg hazai vonatkozású.

Amennyiben felkeltette az érdeklődésedet a DUNA TAKTUS, úgy a DUNA Óra weboldalán keresztül tudod leadni a rendelésedet egy űrlap kitöltésével. Ezután nincsen más teendőd, mint várni Péter hívását, aki nagy örömmel és lelkesedéssel fogja elkészíteni neked a megálmodott órádat.

Az órákat a DUNA Óra bocsátotta a rendelkezésünkre, melyet ezúton is köszönünk!

Vissza a kezdőoldalra

Szerző

Joó Szabolcs
Joó Szabolcs
Bakancslistás tétel volt egy komoly óra beszerzése 30 éves koromra. Azóta eltelt pár év és időközben a letudandó feladatból hobbi és szerelem lett, amelynek állomásait igyekszem veletek is megosztani.

Ne maradj le a legfrissebb cikkekről, iratkozz fel heti hírlevelünkre!

Kéretlen reklámokkal nem fogunk zavarni!