Ikrek, mégis másak – Oris AquisOlvasási idő ~ 7 perc

Oris borító

#hirdetes #szponzoralttartalom
Az órákat a Babós Óra-Ékszer Szalon bocsátotta a rendelkezésünkre, melyet ezúton is köszönünk!


Tavaly júliusban Viktor lecsapta a kezemről a Calibre 400-as szerkezettel szerelt Oris Aquist, viszont ez az óra továbbra is rendkívül izgatta a fantáziámat. Csak, hogy tovább fokozzam a hangulatot mindjárt kettőt is hoztam nektek, hamarosan kiderül miért.

A részletes órabemutatótól jelen esetben eltekintek, hiszen ahogyan már említettem, erről már olvashattatok az 5BAR hasábjain. Röviden összefoglalva Viktor mellett én is azt gondolom, hogy az Oris Aquis egy kiváló minőségű és rendkívül jó megjelenésű búváróra, amely nem fog minden sarkon szembejönni. Számomra éppen ez adja az unikális élmény egy részét, hogy az egyébként rendkívül széles búváróra kínálatban ez a modell még mindig a ritkábbak közé tartozik.

A másik fele pedig az, hogy mennyire sokrétű az Oris Aquis család. Színkombinációkat, méreteket, szíjopciókat, limitált kiadásokat és a szerkezeteket tekintve is. Az első négy kategóriát tekintve azt gondolom, hogy túlzottan hosszú magyarázat nem szükséges, ezt kivétel nélkül mindegyik márka hasonló órája tudja, az utolsó viszont annál érdekesebb.

Gyors bemelegítés

Oris kettő
Ránézésre nincsen különbség
Forrás: WatchClicker

Az Oris méltán kedvelt búvárja egy jóideje kétféle szerkezettel is választható: az egyik a mára iparági sztenderddé vált Sellita SW-200, míg a másik a jóval izgalmasabb és a házon belül fejlesztett Calibre 400. Nagyon kíváncsi voltam mindkettőre, de leginkább arra, hogy egymás mellett mit tud a két óra, ezért hosszabb távon is nyüstöltem őket. Oké, gyorsan essünk túl a nehezén, a kettő ketyegő között nagyságrendileg 450 000 Ft-os különbség van, ami természetesen szemmel is jól látható összeg. Számomra nagy kérdés volt ezek alapján, hogy tulajdonképpen kinek is ajánlható a saját szerkezetes változat és miben nyújt többet a testvérénél.

Külsőségek

Oris szürke
Ez az egyik színkombináció, amivel a Calibre 400 is jár

Kívülről nézve az avatatlan szemnek szinte fel sem fog tűnni a különbség, amely leginkább a számlap, illetve a lünetta színén érhető tetten. A Calibre 400-as változatok sajátjai a kék-kék, fekete-szürke, kék-arany, illetve zöld-arany kombinációk, amelyek a Sellitás változatok esetében nem érhetőek el. A számlap szövegezésén is találunk egy minimális különbséget, amely ugyan valóban nüansznyi, de tény, hogy mindig finoman jelzi felénk az óra, hogy ez bizony 5 napos járástartalékra képes.

Oris szíj
A gyorscserélési lehetőség nagy piros pont

Felhasználói oldalról jelentősebb a mindennapokat megkönnyítő extra szíjcserélési mechanizmus, amelyet a saját szerkezetes változat esetében egy célszerszám nélküli megoldásra cseréltek, ezzel bárhol-bármikor fel tudjuk pattintani a kedvenc fém- vagy akár gumiszíjunkat. Na, de nézzük milyen használat közben a két óra! Hiszen lássuk be, hogy az eddig felsorolt apróságok miatt kevesen fogják a Calibre 400-as szerkezetes Oris Aquis-t választani.

Az élmény nagyon kellemes és egészen eltérő

Oris felirat
Finoman azért tudatja veled mindig, miért fizettél ennyit

Autós hasonlattal élve olyan, mint két ugyanolyan kinézetű kocsi, az egyikben egy egyszerűbb, kisebb teljesítményű motor található, míg a másikban egy nagy löket térfogatú, kulturált járású erőmű. Közös pont az órák és az autók esetében is, hogy ezt a különbséget a laikusok is észreveszik, a téma kedvelői pedig kifejezetten rajongani fognak értük. Tulajdonképpen ezért a fajta tapasztalásért vagy inkább élményért kell felárat fizetnünk, amely azt gondolom, hogy maximálisan megéri. Tegyük félre kicsit a szubjektív tényezőket, mert ez mindenkiben máshogy fog lecsapódni és fókuszáljunk a tényszerű elemekre.

Ássunk mélyebbre

Az Oris célja az volt ennek a szerkezetnek a megalkotásával, hogy egyrészt függetlenítse magát a külső szerkezetgyártóktól, másrészt ami számunkra lényegesebb információ: még magasabb polcra helyezze az ilyen szívvel szerelt modelljeit. Látva a Calibre 400-as szerkezet specifikációját ez azt gondolom teljes mértékben sikerült, hiszen elég csak az ebben az árkategóriában megtalálható gyártók hasonló búváróráit megnézni.

Oris csapágy
Ugyan nincsen túldekorálva, viszont masszívnak tűnik
Forrás: Hodinkee

Persze, minden szerkezet megalkotásánál fontos alapvetően az időtállóság, amelyet az Oris külön ki is hangsúlyozott jelen esetben és ennek érdekében a rotor csapágyazást is átalakították. A golyóscsapágyakat itt csúszó csapágyazásra cseréltek, amely kevesebb gondozást és kenést igényel, ezzel a gyártó szerint nem csak a tartósság, hanem a szervizintervallum is magabiztosan kitolható egészen 10 évre. Ez vásárlói oldalról azt gondolom szintén erős érv lehet, hiszen ezzel együtt az órához tartozó jótállás is meghosszabbítható ugyanekkora időtávra. A csapágyazás egyetlen használati kompromisszumot igényel csupán, mégpedig az egy irányban húzó rotort, amely tekintve a tetemes járástartalékot, mindennapos használat során talán sosem fog gondot jelenteni.

Oris billegő
Működés közben egészen zseniális
Forrás: WatchTime

Egyébként a rotorhúzás hangja és kulturáltsága nagyon kifinomult a Calibre 400 esetében, finoman hallatja a hangját és oda nem illő, forgásból származó vibráció sem szűrődik át a csuklónkra. Visszatérve a járástartalékhoz, a 120 órás energiatartalékot a dupla főrugós kialakításnak köszönheti ez az Oris Aquis, amely szintén óriási fegyvertény az óra mellett. Ugyan különösebb gondom nincs az SW-200-as szerkezettel, mára egy jól bevált és kiforrott technika lett, viszont szerintem a 38 órás járástartalék 2024-ben már vajmi kevés. Emellett, ha figyelembe vesszük, hogy ezt maximálisra húzott rugó mellett tudja, akkor a gyakorlatban ez az érték még tovább olvad. Már csak emiatt is sokkal szívesebben gyűjtenék még és áldoznék többet az órára.

Oris korona
5 nap eléréséhez értelemszerűen ezen többet kell tekerni

Természetesen mindkét szerkezettel szerelt ketyegőt lehet kézzel is húzni, a kettős rugó megoldás miatt azonban a saját szerkezetes modell esetében ugyanakkora „töltöttséghez” többet kell tekerni a koronán, de ez azt gondolom kevés embert fog zavarni. Nagyon csekély csuklómozdulatra is elindul a nyalóka formájú mutató, így maximum akkor van szükség a korona használatára, ha szeretnénk hosszabb időre letenni az órát.

Oris csuklón
Folyamatosan hordva bőven határérték alatt marad a járáseltérés

A Calibre 400-as szerkezetet egyébiránt jó pár szilícium és vasmentes alkatrész alkotja, amellyel növelni tudták a mágneses hatásokkal szembeni védelmet. Mindennapok során ez jól jöhet, hiszen modern környezetünkben rendkívül sok helyen érheti ilyen hatás az óránkat. Az új in-house werk -3 / +5 mp járáseltérést tud produkálni 4 Hz-es működés mellett, amelyről ugyan kronométer tanúsítványt nem kap az óra tulajdonosa, de biztos vagyok benne, hogy az 5 pozícióban szabályozott szerkezet meg fog felelni ezeknek a határértékeknek. Ugyan személy szerint nem vagyok pontosság fetisiszta, de saját méréseim alapján nagy átlagban a nálam járt Oris Aquis +2 mp pontosságot tudott, amely több, mint elegendő a mindennapokra.

Személyes benyomások

És akkor a száraz tudnivalók után röviden ismét térjünk vissza a szubjektív élményekre. Sokat gondolkodtam a kéthetes mustra után, hogy vajon kinek ajánlanám vagy inkább ki fogja egyiket, avagy másikat választani. Az nem is kérdés, hogy bármelyikre is esik a választás, csalódás nem fog senkit érni, rendkívül jó óra mindkettő. Nem gondolom, hogy egymás konkurenciája lenne a két modell házon belül vagy akár kannibalizálná a Sellitás a Calibre 400-as modelleket, hiszen teljesen más ligában játszik a „nagy” testvér.

Oris kisebb
Az „alapmodellbe” sem lehet belekötni

Ár/érték arányban a saját mezőnyében mindkettő az élbolyhoz tartozik, efelől kétségem sincsen. Akinek a forma és a masszív megjelenés elegendő, nagy valószínűséggel meg fog elégedni a nagyságrendileg 900 000 Ft-os változattal. Az igazi csemegét viszont a saját szerkezetes modell jelenti, és határozottan azt gondolom, hogy az Oris Aquis család ezzel a szívvel lett teljes. Így szinte már-már beleköthetetlen ajánlattá vált ezen az egyébként rendkívül széles, felsőkategóriás búváróra kínálatban. Számomra nem kérdés, hogy melyiket választanám a kettő közül. Adott egy, a svájci cégcsoportoktól független óragyártó, amely a kiváló megjelenésű búvárórájába belerakta a saját fejlesztésű, 5 napos járástartalékú szerkezetét. Ez már önmagában elég izgalmas ahhoz, hogy túl sokat ne gondolkodjak, amennyiben nagyságrendileg 1 400 000 Ft-ot szánnék új órára.

Összegzés

Oris befutó
A márka szíve-java benne van, nem kérdés melyiket választanám

Bízom benne, hogy sikerült átadni mindazt a kellemes és valóban eltérő tapasztalást, amely a két óra használata során bennem kialakult. Csak biztatni tudok minden órakedvelőt, hogy vegye fel a kedvencek listájára az Orist, mert az elmúlt években rendkívül nagy teljesítményt tettek le az asztalra és az elkövetkezendő időszak sem lesz eseménymentes. Jómagam a tesztidőszak alatt, minden kérdésemre választ kaptam, így írásommal remélem tudtam azok számára segítséget nyújtani, akik eddig hezitáltak.

#hirdetes #szponzoralttartalom
Az órákat a Babós Óra-Ékszer Szalon bocsátotta a rendelkezésünkre, melyet ezúton is köszönünk!

Vissza a kezdőoldalra

Szerző

Joó Szabolcs
Joó Szabolcs
Bakancslistás tétel volt egy komoly óra beszerzése 30 éves koromra. Azóta eltelt pár év és időközben a letudandó feladatból hobbi és szerelem lett, amelynek állomásait igyekszem veletek is megosztani.

Ne maradj le a legfrissebb cikkekről, iratkozz fel heti hírlevelünkre!

Kéretlen reklámokkal nem fogunk zavarni!