Tetszeni fog! – Orient Contemporary Semi SkeletonOlvasási idő ~ 6 perc

Orient borító

#hirdetes #szponzoralttartalom
Az órát szponzoráció keretén belül bocsátotta rendelkezésünkre a Next-Time Kft., melyet ezúton is köszönünk!


A 2024-es müncheni Inhorgentán volt lehetőségünk jó pár Orient újdonságot megtekinteni. Most pedig, ezek közül jutott el hozzánk egy igencsak szemrevaló darab hosszabb tesztre.

Ugyan az akkori összesített bemutatót ennél a modellcsaládnál úgy zártam le, hogy nem feltétlen nekem valóak ezek az órák, viszont összességében kedvelem az irányt, amit az Orient képvisel velük. Fiatalos és lendületes színek, ismert minőségben és korrekt árcédulával. Nem is véletlen, hogy a hazai piacon erősen kezdtek ezek az órák, amelyek közül az egyik leginkább keresettet hoztam el tesztre, mégpedig a piros számlapos variánst.

Orient semi skeleton
A teljes kollekció
Forrás: Orient

Az Inhorgentán kevés idő jutott egy-egy órára, ezért örültem meg nagyon annak, hogy most, szinte még frissen az élmények után hosszabb távú tesztre is megérkezett hozzánk az egyik Orient újdonság. A Contemporary kollekció bővült ki ezzel a négy órával, amelyekkel kifejezetten az volt a célja a gyártónak, hogy a fiatalabb közönséget szólítsa meg. Elég csak a számlap színeket megnézni, sehol egy komor fekete vagy sötétkék, csupa vibráló és feltűnő árnyalat. Így előre természetesen nem szeretnék inni a medve bőrére, de azt gondolom, hogy sikeres volt ez a tervük, hiszen rendkívül keresettek lettek ezek a modellek a megjelenésük után.

Részletgazdag számlap

Orient kézben
Természetes közegben mutat igazán jól

Számomra az eltelt két hétben kiváló társnak bizonyult ez a markáns, piros számlapos változat, amely ugyan nem feltétlen áll tökéletes összhangban minden ruhadarabbal, de ettől függetlenül is betudható mindennapos órának. Egyébiránt a számlap azért a színén kívül rejteget még egy-két érdekességet, mint például a mintázata, amely első találkozáskor fel sem tűnt nekem. A hagyományos „sunburnst” azaz a számlap közepétől sugár irányban kifelé haladó vízszintes erezeten csavartak egy kicsit, szó szerint. Ezt ugyan nem fogjuk minden esetben látni, de amikor a fényhatások megfelelőek akkor kiváló látványt biztosít.

Orient számlap
Ez az árnyalat számomra a legvonzóbb

A számlapon található többi részlet sokkal inkább a kirakatban van, de mégsem pejoratív értelemben gondolom ezt, inkább amolyan „mutassuk meg mit tudunk, de ne kürtöljük világgá” stílusban. Nagyon tetszenek az indexek, amelyeket polírozott és szálhúzott felületek alkotnak, közepükön egy vékony folyosóval, amelyben a fény tökéletesen meg tud ülni. Ugyan az indexek felett pöttyformában kapunk lúmot is, viszont a legkisebb természetes fény hatására láthatóvá válnak az indexek, illetve a mutatók is, amelyek hagyományosan kettős osztatúak. Középen megtörve és megdöntve, egyik felük szálhúzott míg a másik fényesre polírozott, a közepük pedig lúmmal töltött. Ezzel a megoldással tökéletesen le tudjuk olvasni a pontos időt, legyen szó nappalról vagy éjszakáról.

Már önmagában ezektől a részletektől is meggyőző lenne az óra, viszont itt még nincsen vége. Az indexek alatt végigfut egy kb. 2 mm széles, mélyített gyűrű, amely egyrészt az óra jelölőket teszi optikailag lebegővé, másrészt a számlapnak ad egy plusz dimenziót. A belső és külső falon is találunk egy polírozott keretet, ami tökéletesen harmonizál az indexekkel. Ehhez társul a folyamatos másodpercmutató, amely külön helyre költözött a 6 órás jelölőnél. A térbeli elkülönítés, illetve szegmentálás miatt kapott egy polírozott keretet is, és hogy itt se unatkozzon a szemünk, bakelit lemezre emlékeztető mintázattal látták el ezt a kisebbik számlapot.

Orient ablak
Nekem ez nem hiányzott volna

Bevallom őszintén ennél a pontnál megálltam volna a tervezés során, mert ezekkel a megoldásokkal is már sokkal drágább óra benyomását kelti ez az Orient, mint ami a valóságban. Viszont ez máshogy történt és ahogy az óra megnevezéséből kiderül, egy részben csontvázasított számlapot kapunk, amely a 9 óránál lévő nagyságrendileg 1 cm átmérőjű ablakban merül ki.

A korábbi Orient Star tesztben is említettem, hogy nem feltétlen én vagyok a célcsoportja a szkeletonizált óráknak, és igazság szerint itt sem győzött meg ez a megoldás, de ez nem az Orient hibája. A zafír üvegen keresztül a billegőt és részben a gátszerkezetet tudjuk nézni működés közben, viszont a számlap esetében megismert szép és ötletes részletekkel itt nem találkozunk. Érthető, hogy emiatt az óra miatt nem fogják külön a szerkezet ezen részét magasabb szinten dekorálni, de így számomra hozzáadott értéket nem ad a látvány.

Az óra tokja nálam betalált

Orient tok
Ezért az árért szép tokot adnak

Letisztult és egyszerű, az unalmasság elűzése érdekében a tokfüleken hajlított-csavart élekkel találkozunk, amely jó ötlet volt az Orient részéről. Száraz adatokat nézve is ideális méretosztályba helyezte el a gyártó ezeket az órákat, 40,8 mm kn átmérő és 48 mm-es tokfültávolság jellemzi, amely a kiugró példáktól eltekintve, szinte mindenkinek megfelelő méretet jelent. Túlnyomó többségben polírozott felületből áll az óratok, csupán a fülek felső része szálhúzott, hosszútávon kiderül, hogy mennyire bírja majd jól a karcokat a tok.

Orient szíj
Legalább a rotor nem maradt szabadon

A korona Orient módra jelölt és hátul ugyan már nem zafírral, de kristályüveggel találkozunk, hogy a szerkezetet behatóbban is meg tudjuk nézni. Itt szintén ugyanazt a kritikát tudom felhozni, amit a szkeleton megoldás esetében is, a szerkezet dekorálása minimalista és iparias, emiatt sokszor nem fogjuk emiatt megfordítani az órát. Plusz pont, hogy a rotort nem hagyták üresen és Orient módra díszítették.

És milyen a szíj?

Orient szíj
Szinte fülembe cseng a zárási hang

A szíj az egyetlen olyan pontja az órának, amin rendkívül sokat érlelődtem, hogyan és mit adjak át nektek. Objektíven nézve ez egy teljesen egyszerű és japánosan kimért fémszíj, mármint az óra árához viszonyítva. Messziről nézve háromsoros, valójában egyben van a három elem, amely az egyik végén nem tömör végszemben, a másik végén pedig az ismert vésett nyomógombos, Orient logós csatzárban végződik. Jól kézre lehet állítani, van egy pontnyi mikroállítási lehetőség, illetve a félszem kivételével lehet még a finomhangolást elvégezni. Jó pár óra megfordult már a kezeim között, új modellek esetében egyik nagy, ismert japán vagy svájci márka sem ad ettől többet, így ebből a szempontból nézve tulajdonképpen nem érhetné szó a ház elejét.

Viszont nem tudok elmenni amellett a tény mellett, hogy az egyre nagyobb mennyiségben feltörekvő mikrobrandek milyen elképesztő minőséget és megoldást tudnak nyújtani ugyanazon az áron. Na, de a rövid kitekintés után, összefoglalva amennyiben ebben az ársávban szeretnél magadnak új órát venni maradjunk annyiban, hogy csalódás nem fog érni ennél az Orientnél. A 22-es tokfül szélesség miatt pedig bátran lehet válogatni mellé egy másik szíjat.

Szerkezetről röviden

A szerkezet esetében is abszolút hozza a kötelezőt ez az új modell, a mechanikus, automata felhúzású F6S22-es werk 40 órás járástartalékot biztosít +25 – -15 s/nap pontosság mellett, de azt gondolom, hogy ennél az óránál a legkevésbé izgalmas részlet az éppen a szerkezet. Természetesen itt nem a megbízhatósága vagy az ismertsége a kérdés, hanem egyszerűen a többi területen annyira sokat nyújt ez az új ketyegő, hogy mellette eltörpül a műszaki háttér.

Orient csuklón
Kisebb méretű csuklón is jól mutat

Összegzés

Nagyon megkedveltem a tesztidőszak végére ezt az új Orient modellt, mert igazából folyamatosan ad az árához viszonyítva. Akkor végre lelövöm ezt a részét is: jelenleg ezt az órát 150 000 Ft-ért tudjátok megvásárolni a hazai forgalmazónál. Minden alkalommal, amikor felvettem el tudtam veszni a számlap kialakításában és részleteiben, amely azt gondolom, hogy nem csak nekem, hanem számos óra kedvelő társamnak is fontos. A tesztben is taglalt kritikák leginkább annak szólnak, hogy őszinte és hiteles információt kapjatok tőlünk, viszont ezek a valóságban, viselés közben nem feltétlen fognak ugyanilyen súllyal előjönni. Bátran ajánlom tehát mindenkinek ezeket az órákat, akik vidám és összességében korrekt ketyegőre vágynak.


Az órát szponzoráció keretén belül bocsátotta rendelkezésünkre a Next-Time Kft., melyet ezúton is köszönünk!

Forrás: Orient

Vissza a kezdőoldalra

Szerző

Joó Szabolcs
Joó Szabolcs
Bakancslistás tétel volt egy komoly óra beszerzése 30 éves koromra. Azóta eltelt pár év és időközben a letudandó feladatból hobbi és szerelem lett, amelynek állomásait igyekszem veletek is megosztani.

Ne maradj le a legfrissebb cikkekről, iratkozz fel heti hírlevelünkre!

Kéretlen reklámokkal nem fogunk zavarni!