Szerkesztőségünk kedvencei -Watches & Wonders 2024Olvasási idő ~ 6 perc

Watches and Wonders 2024

Idén is megnyitotta kapuit Genf városában az órafanatikusok legnagyobb rendezvénye az Órák és Csodák, avagy a Watches & Wonders. Szerkesztőségünk pár tagja összegyűjtötte a kedvenceit, bár Viktorunk annyival elrendezte volna az ügyet, hogy a Tudor a legkirályabb óra a világon. Ám ezzel mi nem elégedtünk meg, így nézzük, hogy még miket szemeltünk ki favoritoknak!

Jómagam kezdem a felsorolást, amely már olvasóink számára biztosan nem lesz meglepő választás a részemről. A következő kedvencek pedig Márktól és Szabitól érkeznek, mint a rendezvényen bemutatott favorit modellek.

Santos-Dumont Rewind

Mi más foglalkoztathatna jobban az idei Watches & Wonders megjelenések közül, mint a Cartier újdonságai. Mondhatnánk, hogy már megint az elfogultságom tör felszínre és szólal meg belőlem, azonban tagadhatatlan tény, hogy ismételten tudott újat mutatni számunkra a világmárka. A luxus ékszer- és óragyártást ötvözve, fantasztikus klasszikusok frissített változataival kápráztattak el bennünket, mint például a Privé Tortue Monopoussoir Chronograph, a mutatós Santos de Cartier Dual Time, a Santos-Dumont csodás árnyalatai, a már-már ékszernek minősülő Reflection de Cartier kifejezetten a hölgyek számára megálmodva vagy az Animal Jewellery kollekció ütős darabjai.

W&W anyag Carier

A felsorolásból azonban kihagytam az egyik kedvencemet, amelyről mindenképp érdemes többet beszélni. A Santos 1904-es gyártásba hozatala után már rengeteg modellbe futhattunk bele az évek során és a Cartier mindig hű maradt a gyökereihez, amely ebben az új modellben is visszaköszön. A Santos-Dumont Rewind kiadás ránézésre egy megszokott, modern Santos forma, ámbár jobban megvizsgálva feltűnik a turpisság. A mutatók visszafelé járnak?! Magasságos egek!

Eme feltűnő karóra leolvasásához némi időre lesz szükségünk, mire megszokja a szemünk a látványt, ugyanis a klasszikus római indexek oldalt cseréltek a karneol vörös számlapon. A huncutság első pillantásra talán fel sem tűnik, viszont a mechanikus (kézihúzós) óra visszafelé haladása és játékossága könnyen elvarázsolhat bennünket. Az óra vörös aligátorbőr szíjat, valamint színben harmonizáló rubin kabosont kapott a teljesség érdekében.

A 31,5 mm átmérőjű, 43,5 mm hosszú platina tokozás zafírüveggel rendelkezik és az óra szíján található tüskecsat is platinatűs. A modellt 430 MC szerkezet élteti, ami tulajdonképpen egy Piaget 430 MC ultravékony werk 38 órás járástartalékkal, ennek köszönhetően csupán 7.3 mm vastag a tok. A karóra igen csekély, 200 darabos limitációval érkezett és 38.400 dollárért meg is kaparinthatnánk, bár sajnos úgy érzem, ezen személyek egyike sem én leszek.

W&W anyag Cartier

Márk kiszemeltjével folytatjuk a felsorolást, mely márkával már személyes tapasztalata is adódott.

NOMOS TANGENTE 38 DATE

A Nomos nem kevesebb, mint 31 színes változatban mutatja be ikonikus Tangente modelljét a Watches & Wonders rendezvényen Genfben. Külön apropója a dolognak, hogy minden verzió 175 példányra korlátozódik, így ünnepli méltán a Glashütte-i óragyártás 175. évfordulóját. Az in-house DUW 4101 szerkezet 42 óra járástartalékkal bír, valamint megfelel a kronométer minősítés követelményeinek is.

Nomos Tangente 38 date 001

Többen is csalódottságukat fejezték ki azzal kapcsolatosan, hogy különösebb technikai újítást, avagy komplexebb komplikáció sem kapott helyet az új Tangente modellekbe. Azonban Uwe Ahrendt, a NOMOS vezérigazgatójával készített interjú rámutatott arra, hogy a márka elkötelezett az autenticitás mellett és nem a szenzációhajhászat az elsődleges. Ez a kiterjedt, ámbár mégis korlátozott darabszámmal bemutatott kollekció 31 lenyűgöző színnel, valóban izgalmas pillanatot jelent a gyűjtők számára. Ráadásul alig kell magasabb árat fizetnünk, mint egy standard modell esetében, hiszen 1.925 EUR került az árcédulákra.

Nomos Tangente 38 date
Nomos Tangente 38 date

Mindig is figyelemmel követtem a Nomos óráit és megmagyarázhatatlanul vonzottak. Nemrégiben volt is szerencsém pár hónapig birtokolni egy Tangente Sport 501-es modellt, ami igazán különleges élmény volt. Számomra a még megfizethető és letisztult elegancia zászlóhordozója, mely kicsi hazánkban nem hódított teret magának. Aki szeretne egy igazán kifinomult és különleges órát, úgy bátorítanám arra, hogy mindenképpen nézzen szét a Nomos háza táján. Ráadásul ezekből az üde színekből a klasszikusabb tokforma kedvelői is (akinek esetleg a club campus nem jött be valamiért) válogathatnak kedvükre.

Te melyiket választanád? Nehéz döntés, de amennyiben szeretnél egyet magadénak tudni, akkor érdemes gyorsan cselekedned, mert biztosan hamar elfogynak.


Szabi választása az IWC újdonságára esett, melyről leírja a tudnivalókat és személyes véleményét.

IWC Portugieser Eternal Calendar

IWC profil
Bármely szögből nézzük, gyönyörű
Forrás: Altherr

Az IWC újabb szintet lépett, hiszen azon szűk táborba került, ahol a világ öröknaptáras komplikációval ellátott órák találhatóak. Ezt az elképesztően pontos naptár megoldást eddig mindössze három gyártó kollekciójában láthattuk eddig, a Patek Philippe, a Svend Andersen, illetve a Franck Muller esetében. Az óra minden évszázad elején a kihagyott szökőévekhez igazodik, egészen 2400-ig, amikor a szökőév bekövetkezik. Összességében az öröknaptár 3999-ig, de várhatóan még tovább pontos marad. Ezen felül szintén lenyűgöző, hogy ezzel a szerkezettel megdöntötték a holdfázis pontossági rekordját is, amely 45 000 000 évig akkurátus marad.

IWC szerkezet
A csoda egy része
Forrás: A Blog To Watch

A folyamat ismert a működést tekintve, négyévente egy nap adódik hozzá a naptárhoz, viszont ez nem veszi figyelembe a Föld Nap körüli forgásának egyenetlenségét. A világ öröknaptár ezzel szemben számol azzal a ténnyel, hogy a szökőévek a „00” végződésű években kimaradnak, de a 400-zal osztható években nem. Ezzel a megoldással az IWC csatlakozott a korábbiakban említett zárt klubhoz, amely a „400 éves” fogaskerék beépítésével biztosítja az öröknaptár pontosságát. Az IWC ikonikus Double Moon kijelzője, az északi és a déli félteke holdfázisával, most 45.000.000 év pontossággal rendelkezik, ami jóval több, mint a korábbi rekordtartó, az Andreas Strehler Sauterelle à Lune Perpétuelle 2M (2.060.757 évvel, mielőtt korrigálni kell) esetében.

IWC számlap
Rendkívül komplex a számlap
Forrás: Altherr

Mindezt egy 44,4 mm x 15 mm méretű platina tokban kapjuk meg (csupán 0,1 mm-rel vastagabb, mint a többi Portugieser Perpetual Calendars), polírozott és szálcsiszolt felületek kombinációjával. A számlap üvegből készült, amelynek alsó oldala mattított, teteje pedig fehérre lakkozott, a rajta lévő segédszámlapok süllyesztve helyezkednek el a gyönyörű hajlított peremű üveglapon. Az órajelölők rakott indexeket kaptak, míg a többi felirat nyomtatott. Az IWC Portugieser Eternal Calendar ugyan nem limitált darabszámban készül, de a több, mint 50 millió Ft-os vételár sejteti, hogy túl sok nem fog belőle készülni.

Engem ez az óra megvett kilóra, hogy őszinte legyek. Az IWC Portugieser szériája számomra mindig is az egységnyi svájci elegáns óra díjának első pár fokán helyezkedett el, a jól felismerhető formai megoldásoknak, a letisztult és a minőségi kivitelezésnek köszönhetően. Ez pedig tovább viszi ezt a hagyományt és immáron a dizájnon is alakítottak éppen annyit, amivel a naptár komplikáción kívül is kívánatossá válik bárki számára. Természetesen nagyon sok érdekes és izgalmas órát láthattunk az idei Watches & Wonders-ön, de ennél éreztem igazán azt, hogy bárcsak személyesen is meg tudtam volna nézni.


Ahogy Szabi zárta a sorait, úgy én is csatlakozom ahhoz a kijelentéshez, hogy még rengeteg izgalmas gyártóról és modellről beszélhetnénk a Watches & Wonders kapcsán. És igen Viktor, a Tudor a legkirályabb óra a világon! Viccet félretéve legyen akár a Jaeger-LeCoultre, a Montblanc, a Hermés vagy egy Grand Seiko a végtelen felsorolásunk alanya, mindenképp kivételes darabokról elmélkedhetünk és az érdeklődők megtekinthetik az Őszintén Órákról adásait, ahol rengeteg modellt ismerhetünk meg.

Forrás: Hodinkee, gmt-india, Nomos Borítókép: timeandwatches.com

Szerző

Pájer Beáta
Pájer Beáta
Amatőr és lelkes óragyűjtő a szépségiparból. Igyekszem megállni a helyem az 5BAR csapatában egyedüli csajként és olvashattok tőlem divattal is egybekötött órás tartalmakat, nem csak női "ékszerekről".

Ne maradj le a legfrissebb cikkekről, iratkozz fel heti hírlevelünkre!

Kéretlen reklámokkal nem fogunk zavarni!