Stripa strap, azaz Sinka Peti pántjaiOlvasási idő ~ 5 perc

Stripa strap

Szerkesztőségünket nemrégiben felkereste a Stripa szíjak megálmodója és gyártója, Sinka Péter Bálint személyében. A III. Nemzetközi Órabörzén többen találkozhattak a márkával, valamint felpróbálhatták az érdeklődők, ezeket a bizonyos dupla-hurkos pántokat. Ismerjük meg jobban a terméket és annak készítőjét!

Mint sok hasonló „betegségben” szenvedő olvasónk, úgy Péternek a termék fejlesztőjének is gyermekkortól datálható óraszeretettel átitatva teltek a mindennapjai. Nagynénje pici kvarc ketyegőjével kezdődött, majd később a nagyobb mérföldkő 12 éves korában érkezett a búvárórákkal. Legelsőként egy Vostok Amphibian modell ejtette rabul Péter szívét, melyet szíj nélkül tudhatott a magáénak. Innen jött az indíttatás, hogy készít egy saját tépőzáras verziót, azonban borzasztóan zavarta, ha az órák szíjainak nincs megfelelő tartása.

Sinka Péter és kedves felesége Klaudia, akik sajátkezűleg készítik a szíjakat

Termékfejlesztőként a feleségével karöltve a Stripa pántok megalkotására tették fel az életüket, melyet hosszú évek kemény munkája kísért végig. Textilipari tapasztalattal felfegyverkezve olyan anyagokkal találkozott Péter, amelyek tágabb teret biztosítottak a fantáziájának az óraszíjak terén is. Így megkezdődtek a Stripa prototípusainak elkészítése, ahol olyan kérdések merültek fel az alkotó fejében, mint például:

 „Mi történik akkor, ha egy anyag tulajdonságait megváltoztatom?”

Az emberi kéz a hideg-meleg váltakozására tágul, valamint összemegy. Egy napon belül akár 10 mm változás is előfordulhat ennek a hőmérséklet ingadozásnak a hatására, így a Stripa szíjak +/-8mm kerületváltozást képesek lekövetni a csuklónkon.

A magyar alkotóban immáron hat éve fogalmazódott meg az az elmélet, hogy hogyan lehetne stabilan és tartósan elkészíteni egy csat, valamint tépőzármentes pántot. Nagyjából három évvel ezelőtt sikerült az első igazán jól működő prototípust legyártani, amely már majdnem a mai nap ismert és a börzén is felpróbálható változatnak felelt meg. Természetesen apróbb simítások történtek a mostani modellig, valamint mindezt rengeteg utánajárás és anyagbeszerzés előzte meg.

Eközben megszületett a márkanév, valamint a weboldal

A Stripa szíjak kimondottan az aktív életet választó órakedvelők számára készülnek, tökéletes a sportok szerelmeseinek, egész napos viseletként is kényelmes, mindezek mellett stabil tartást biztosít. Nem akad bele semmibe, mint egy csatos szíj, nem nyúlik ki az anyag, nem használódik el, mint a tépőzárak. A létező legbiztonságosabb pántnak nevezhetjük és nem lötyög, nem szorít, mégis van tartása. Automatikusan igazodik a kezünkre futás vagy bármilyen rázkódást előidéző tevékenység közben, mint például a terepen történő bringázás.

A Dupla-hurkos megnevezés a tépőzáras és a rugalmas textilszíjakból evolválódott, azonban nincs külön fém bújtató, így az óra lug-ját használhatjuk eme célra. A rugalmas pánt anyagának tulajdonságai lehetővé teszik, hogy áthurkoljuk a csuklónkon, így a Stripa egy folytonos szalagból készülhetett el, amely feleslegessé teszi a pánt megszakítását. Ennek fényében megszabadulhatunk a bújtatóktól, a csattól, a lefittyenő végektől és az ebből adódó összes zavaró tényezőtől. Ez alapvető különbség a legtöbb óraszíjjal szemben, amik általában két külön részből állnak.

Stripa rétegek

Az óraszíj hét különböző rétegből épül fel, melynek több alkotóelemét nemrég fejlesztették ki, valamint öt különböző európai országból érkeznek. Hatalmas mennyiségeket kell vásárolni belőlük, mivel nagyon speciális szövetek és a gyártás folyamata tizennégy lépésből tevődik össze, míg hozzávetőlegesen egy póló kiszabása és elkészítése csak hét fő részből áll.

Munkafolyamatok

A pántok varráson, olvasztáson, hőpréselésen, formázáson, textil csiszoláson mennek keresztül, mire elkészül a kezünkön hordott darab és a gyártó házaspár egy nap alatt öt darab terméket tud előállítani. Az alábbi képen jól láthatjuk a pánt felépítését is, hogy melyik rész, hol fog elhelyezkedni a csuklónkon:

A házaspárral való beszélgetésünk után ezeknek az információknak a tudatában rájöttem arra, hogy milyen sokrétű manufakturális munka folyik a háttérben, így az árképzésben is látom a logikát. Természetesen egy vállalkozásnak mindig vannak plusz költségei, azonban, ha megtehetjük, akkor egy remek termék érdekében támogathatjuk a magyar kézműves alkotásokat.

Az 5BAR születésnapja kapcsán már említettük, hogy kedveskedni szeretnénk kicsit, így a szerencsésebb olvasóink közül hárman egy-egy Sinka Péter által készített Stripa szíjat nyerhetnek majd. Ennek részleteivel hamarosan érkezünk, valamint Levi, Szabi, Viktor és Márk, már hetek óta viselik a pántokat, így teszt is készül a személyes tapasztalataikkal fűszerezve.

Stripa strap
Stripa strap
Stripa strap

Méretek tekintetében 21 és 22 mm-es pántok rendelhetőek Apple watch-hoz vagy szeretett kedvenceinkhez, ám a gyártó a jövőben tervezi a választható méretek bővítését. Azon olvasók, akiknek felkeltettük az érdeklődését a termékek iránt, a Stripa strap weboldalán segítséget kapnak a megfelelő adatok kiválasztásával kapcsolatban, az óraméret választó menüpont alatt és rendelhetnek saját csuklóméretre a szíjakból.

Továbbá az úttörő magyar készítők jövőbeni elképzeléseik között van a szélesebb körű külföldi terjeszkedés, azonban reméljük, hogy a magyar órakedvelők is szívesen viselnek majd hazai, különleges és egyedi, manufakturális termékeket a kezükön! Előljáróban még annyit elárulhatunk, hogy a szíjak a csapatunknál sem okoztak csalódást, ám erről majd később mesélünk.

Szerző

Pájer Beáta
Pájer Beáta
Amatőr és lelkes óragyűjtő a szépségiparból. Igyekszem megállni a helyem az 5BAR csapatában egyedüli csajként és olvashattok tőlem divattal is egybekötött órás tartalmakat, nem csak női "ékszerekről".

Ne maradj le a legfrissebb cikkekről, iratkozz fel heti hírlevelünkre!

Kéretlen reklámokkal nem fogunk zavarni!