A Roamer Óragyár a földi halandók számára is elérhető árszegmensen belül egy igen nagy jelentőséggel bíró gyártó, ugyanis meglepően magas színvonalat kínál a kevésbé feneketlen zsebű órakedvelők számára is. Az órás közösség kissé alulértékeli a márkát, pedig kétségtelen, hogy tökéletes belépőt garantál az órarajongók elit klubjába, a svájci gyártmányú időmérők világába. Ismerjük meg a Roamer történetét, hogy megértsük mire is olyan fenemód büszkék ott fenn, a ködös svájci hegyekben.
Jelen írásom aktualitását fokozza azon apropó, hogy szenzációs akcióval kedveskedik a vásárlói számára a Divatékszerbolt: 2024. május 5-ig, minden Roamer karórát vásárló egy Stackers utazó óradobozt kap ajándékba, ráadásul ingyenes szállítással! Részletekért és a kínálatért katt ide!
A kezdetek
A távoli 1888-ban Solothurnban, a Jura hegység lábánál, ahogy arrafelé mindenki nevezi: „a legszebb svájci barokk kisvárosban”, a 29 éves Fritz Meyer megálmodta, majd megalapozta legfőbb vágyát, létrehozta saját kis órás üzemét. Kezdetben hat alkalmazottal működtek és rendkívül megbízható alkatrészeket gyártottak a svájci óraipar számára. Nemsokkal az indulást követően bebizonyosodott, hogy igen jó elhatározás volt az aprócska manufaktúra beindítása, hiszen csakhamar özönlöttek a megrendelések.
Nem kevesebb, mint öt éven belül az alkalmazottak száma tízszeresésre bővült, valamint a gyártás szempontjából is hatalmasat léptek előre, hiszen 1895-től komplett órákat kezdtek készíteni, ekkor még más gyártók által értékesített alkatrészekből, tokokból és számlapokból. Mivel ezeken az órákon akkoriban nem volt márkajelzés, nagyon valószínű, hogy más cégek részére is készültek itt időmérő szerkezeteket.
Olyannyira felgyorsult a kis üzem fejlődése, hogy 1897-ben létrehozták az első saját szerkezetüket, amit az alapító 38. születésnapjának tiszteletére a number 38-as névvel illettek. Ebben még nagyrészt más gyártók által készített alkatrészek kaptak helyet, azonban a fogaskerekek és néhány egyéb hozzávaló már saját gyártmány volt, mindez hatalmas lépés volt Fritz Meyer számára, álmának megvalósulása felé.
A fentiek, majd a későbbi folyamatok nagyszerűen szemléltetik azt az eseménysorozatot, amely a svájci óraipar egészén végbement. A bővülések, felvásárlások, egyesülések nyomán létrejött az apró műhelyekből kinőtt nagyüzemi termelés, így megszületettek a modern, integrált óragyárak. Mindez a minőség terén történő hatalmas előrelépést is megalapozta.
- A következő nagy lépés a gyár történetében az 1900-as évben esett meg, hiszen bejegyzésre került a „Femina” márkanév, amely egyértelműen a női közönséget célozta meg, mint az akkori kornak megfelelő divatkiegészítő.
- 1903-ban megszületett a „Moles” márkanév, melyről nem maradtak fenn egyéb információk a korabeli források között, azonban feltételezhető, hogy a férfiaknak készített óra lehetett, hogy ezzel rukkoljanak elő az urak számára a divatpiacon.
- 1905-ben a Roamer immáron 300 munkás alkalmazására is képes gyárépülettel rendelkezett és már Svájc egyik legsikeresebb óragyáraként volt ismert mindenki előtt. A dolgozók létszáma 120 fő volt, tehát az üzem befogadóképessége jócskán meghaladta a valós lélekszámot, így a fejlődés lehetősége nyitott volt.
Az alapító, Fritz Meyer hamarosan partneri megállapodást kötött Johann Stüdelivel, aki ekkor már híres órásmester volt. A közös Meyer & Stüdeli cégformáció alábbi reklámplakátján látható néhány hivatalosan bejegyzett óramodelljük elnevezése.
Fritz és Stüdeli együttműködése igen gyümölcsözőnek bizonyult. Közösen megalkották a legendássá vált MST óraszerkezetet, melynek megbízhatósága és pontossága még tovább emelte a munkájuk nimbuszát. A szerkezet ezt követően még hosszú évtizedekig nagyon népszerű volt. A két kiváló szakember együttműködésén alapuló vállalkozás szinte szárnyalt. Kiváló modelljeik népszerűséget és hatalmas hasznot hoztak számukra. Ezt a körülményt nagyon okosan kihasználva további fejlesztésekre és beruházásokra fordították a nyereséget.
1908-ban óriási mérföldkőhöz értek, hiszen a 23699-es regisztrációs sorszámmal bejegyzésre került a Roamer márkanév. Valójában a mai napig heves viták tárgyát képezi, hogy pontosan mikorra is lehet pontosan datálni a Roamer, mint márkanév megszületését. 1905-1924-ig számos lehetőség adott, hiszen ebben az időintervallumban több esetben is találunk hol utalást, hol valódi forrásértékkel bíró levéltári adatot a márkanév felbukkanására.
1909-ben az akkor már igen népszerű MST szerkezet nemzetközi vizekre evezett, hiszen Fritz fia, Leo Meyer megalapította a Medana Watch Corporation elnevezésű céget az Egyesült Királyságban, hogy a Roamer termékeit népszerűsítse és értékesítse. Ez a kezdeményezés igen sikeresnek bizonyult, hiszen egészen az 1970-es évekig az egyik legfontosabb piaca maradt a szigetország. A fióktelepet vezetése egyébként 1915-ban Fritz másik fiára, Charles Meyerre szállt át, aki ezt a pozíciót egészen haláláig, 1945-ig betöltötte.
1916-ban igen újabb igen fontos esemény történt. A Messrs Tièche-Gammeter megvásárlása rendkívüli jelentőséggel bírt a cég életében, hiszen nagyon fontos alkatrészeket gyártó üzeme volt, ráadásul legendásan magas színvonalon készültek a termékei.
Túl az egymillión
- 1923-ban a Roamer évi egymillió órát készít és hozzáfognak a saját tokok gyártásához, megelégelve a külső beszállítóktól való függést.
- 1940-ben a vállalat fizetési bérlistájának adatai szerint már 1200 ember dolgozott a gyárban, melyben megkezdődött a saját számlapok megalkotása is. Létrehozták a kiváló por- és vízálló tokokat, valamint kifejlesztették és szabadalmaztatták az ún. okostokot, mely leegyszerűsítette a szervízfolyamatokat. Emellett gyakorlatilag egyedüliként bevezették a folyamatos és minden munkafolyamatra kiterjedő minőségellenőrzési rendszert.
- 1952-ben bejegyezték a ROAMER Watch Co. SA cégnevet, melynek az égisze alatt a mai napig gyártják a kiváló minőségő svájci karórákat.

A Roamer 1955-ben egy mérföldkövet jelentő eseményhez ér. Az évek során kifejlesztett és folyamatosan tökéletesített, rendkívüli igényességű, és minőségű masszív vízhatlan óratokkal fémjelezve piacra dobták az Anfibio nevű óracsaládjukat, melynek köszönhetően világszerte elképesztő hírnévre tett szert a Roamer.
A svájci órapiart döbbenetes sokként érő kvarcválság a Roamert sem kímélte. Erre válaszul a gyár 1972-ben megalkotta saját kvarcszerkezetét, mely Roamer Micro Quartz néven vált méltán híressé. A hetvenes évek során számos jelentős kvarc szerkezetű búvárórát, valamint kronográfot mutattak be.

A kvarcválság enyhülésével, 2003-ban a Competence kollekció bemutatásával a Roamer újra visszatért hagyományos gyökereihez, a mechanikus óragyártáshoz, hogy egy igen ütőképes és erőteljes sorozatot hozzon létre az automata órák között.
Manapság
A Roamer 2013-ban ünnepelte fennállásának 125. évfordulóját. Ennek alkalmából tökéletesen megfogalmazták, hogyan is pozícionálják magukat a világ órapiacán. A gyártási technológia csúcsminősége, az innovációra való törekvés -miközben ragaszkodtak hagyományaikhoz- valamint a rendkívüli megbízhatóság tették a Roamert Svájc egyik leghíresebb óragyártójává. A felépített nimbusz rendkívül széles körben elérhetővé tétele hihetetlen népszerűséggel párosult, mely nemzetközi ismertséget hozott a Roamernek. Mindig egyik legfontosabb üzletpolitikájának tartotta a rendkívüli ár/érték arány megteremtését, hogy az igen magas minőség, minél szélesebb körök számára elérhető lehessen. Ez a sziklaszilárd elkötelezettség véste kőbe a Roamer mai identitását és hírnevét.
Mindenképpen említést érdemel, hogy manapság a Roamer nem csupán „összeszerelő üzem”-ként működik, hanem a szerkezeten kívül, saját maga tervezi és készíti a produktumainak alkotórészeit. A költségek optimalizálását is meglehetősen magas szintre emelték ezáltal, így érték el azt, hogy manapság, ha valaki megbízható, mutatós, de legfőképp megfizethető svájci órát keres, az egyik legkézenfekvőbb választás a Roamer.
Bízom benne, hogy az alábbi néhány cikk – melyek a szerkesztőségünkben járt Roamer órák tesztjeiről szólnak – segít majd a döntésben. Egyet bizton állíthatok: minket meggyőzött a Roamer!
- Roamer Primeline Day-date 2 Tiffany Blue – Az aktuális divat tengerkék hullámain lovagolva
- Roamer Dreamline – Csajoskodjunk kicsit!
- Roamer Premier Automatic – Igazi Hulk, huszad áron
- Roamer Rockshell Scuba – Svájci búvár nem svájci áron
Ne feledjétek! A Divatékszerbolt 2024. május 5-ig, minden Roamer karórát vásárló számára egy Stackers utazó óradobozt ad ajándékba, ráadásul ingyenes szállítással! Részletekért és a kínálatért katt ide!
Szerző

- Lelkes órarajongó és használó. Mindig azok a gyártók és órák vonzottak, amelyek mögött patinás múlt, érdekes sztori vagy éppen legendák sorakoznak. Ezekből pedig akad jócskán! Tartsatok velem, fedezzük fel együtt őket!