Tuna, Mohawk, Sumo… Seiko becenevek I.részOlvasási idő ~ 3 perc

Seiko becenevek

Nehezen tudom elképzelni, hogy az órás hobbiba csöppenő illető ne találkozott volna még a Seiko márkát öregbítő becenevekkel, amiket a közösség aggatott egy-egy népszerűbb modellre az évek során. Itt az ideje, hogy sorra vegyük ezeket és kicsit utánajárjunk az eredetüknek is.

Tuna

1968-ban egy profi búvár levelet írt a Seiko-nak, amiben elpanaszolta, hogy az eddig próbált órák a szaturációs búvárkodás viszontagságainak nem tudnak ellenállni. A Seiko mérnökeinek hét évbe telt, mire előrukkoltak a megoldással, és 1975-ben megjelent a Seiko Marine Master Professional, ami a búvárórák igazi nehézfiúja lett.

A 75-ös verzió egy titán monoblokk tokkal, egy egyedi L alakú tömítéssel (ami megakadályozta a hélium gáz bejutását), egy gumi szíjjal és egy tokot védő külső burokkal, angolul „shroud”-al rendelkezett. Ez utóbbi adja az órának a jellegzetes tonhal konzerv kinézetet, ahonnan a neve is származik.

A Seiko Tuna a márka legnagyobb búvárai közé tartozik a maga 48 mm-es átmérőjével. A rejtett tokfüleknek köszönhetően azonban a kisebb órák kedvelői között is igen nagy népszerűségnek örvend a modellcsalád.

Mohawk

A Seiko Mohawk egy kevésbé ismert modell, ami egy ikonikus hajviseletről kapta a nevét. A mohawk stílus viselői oldalt rövidre nyírt, középen pedig látványosan hosszúra hagyott frizurát hordanak. Ennek eredettörténetének felkutatása és bemutatása sem tisztem, de annyit elárulhatok, hogy a punk irányzat képviselői tették igazán népszerűvé.

A Seiko SRP585, SRP587 vagy SRP598 modellek lünettája 0-tól 20-ig kiemelkedik a lünettabetét szintjéből, ezért egy kis fantázia segítségével úgy tűnhet, hogy a számlap egy igazi divatdiktátorként ezt a mohawk stílusú hajat viseli.

Sumo

Számos elmélet létezik a Seiko Sumo név eredetéről. Sokak szerint az igen méretes tokhoz párosított 20 mm-es szíj aránya adta a nevet, de akadnak olyanok is, akik a 12 óránál lévő indexekben a szumóbirkózók meccs közben viselt „Mawashi” nevű alsónadrágját látják bele.

Seiko becenevek

A Seiko Sumo vonal először 2007-ben jelent meg három modellel: az SBDC003-mal, ami egy kék számlapos, fémszíjas, az SBDC001-gyel, ami egy fekete számlapos szintén fémszíjas és az SBDC005-tel, mely narancssárga számlappal, de már gumiszíjjal debütált.

Az órákat alumínium lünettabetét díszíti és a 70 óra járástartalékkal rendelkező 6R35-ös szerkezet hajtja. A Sumo kétségkívül az egyik legkeresettebb Seiko búvár, hiszen egy kiváló ár-érték aránnyal rendelkező ketyegőről van szó.

Monster

A Seiko Monsterek már közel 20 éve „borzolják a kedélyeket” különféle limitált kiadásokkal és extrém színvariációkkal. A „szörnyűséges” dizájn jellegzetességei közé tartoznak a fogakra emlékeztető indexek, a markáns bevágások a lünetta szélén, melyek a tokokra is átterjednek. Ez a név magáért beszél.

Seiko becenevek

A Seiko SKX779 és az SKX789 monsterek az ezredfordulón kerültek bemutatásra úgy, mint a sikeres SKX vonal kibővítései és hamar népszerűvé váltak az olcsó szerszámórát keresők közt. Jellegzetes megjelenésük és masszív felépítésük miatt kapták a Monster ragadványnevet. A Seiko Tuna-hoz hasonlóan a rövidebb tokfülek miatt a kisebb csuklóval rendelkező rajongók is bátran hordhatják.

Vissza a kezdőoldalra


Szerző

Janka Zsolt
Janka Zsolt
Jó pár éve annak, hogy magával ragadott az órák világa. Kezdetben gyűjtöttem, majd fotóztam őket. Később órás témájú podcastel is foglalkoztam, valamint angol nyelvű órás bemutatókat is írok. Az 5BAR keretein belül pedig magyar nyelvű írásaimat olvashatjátok csupa olyan órás témában, ami engem igazán érdekel.

Ne maradj le a legfrissebb cikkekről, iratkozz fel heti hírlevelünkre!

Kéretlen reklámokkal nem fogunk zavarni!