Nőként, nőknek, női órákrólOlvasási idő ~ 4 perc

Nőként, nőknek, női órákról

Nem túlzás kijelenteni azt a tényt, hogy a ketyegők világát erősen a férfiak uralják, azonban vagyunk páran a hölgyek köréből is óraszeretettel megáldva a mai, picinyke női órás közösségben. Pillantsunk be az órás univerzumba női szemszögből, valamint derítsük ki, hogy mi volt az első hölgyeknek szánt karóra!

Elsősorban a magunknál hordható órák a XV. századig nyúlnak vissza, a „nürnbergi tojás” becenevet viselő időmérőkig, melyet Peter Henlein német feltalálónak köszönhetünk. Ezen órákat még nem a zsebekbe tervezték, viszont a későbbiekben, azaz a XVII. században elterjedtté vált a zsebórák használata. A férfiak álltak az új divatirányzatok középpontjában, mivel bizonyos körökben volt lehetőségük és vagyonuk arra, hogy fontos társasági összejöveteleken bemutassák az újdonságaikat. Furcsának tűnhet, azonban a női divat gyakran csak másodlagos volt a tervezők számára, ámbár karórák tekintetében mi lehettünk az élenjárók.

Az első női karóra története

Az óramechanizmusokat egyre több óragyártó kezdte olyan méretű változatokká kicsinyíteni, amelyek könnyen zsebbe csúsztathatóvá váltak, így a felsőbb osztálybeli férfiak elkezdték viselni őket. Azonban a hölgyek számára nem bizonyultak praktikusnak, mivel kidolgozott ruháikon nem találtak megfelelő helyet erre a célra. Ennek ellenére az idő múlásával a nők úgy érezték, hogy szükségük van saját időmérő eszközre, ezért elkezdték más kiegészítőkre, például karkötőkre, nyakláncokra és brossokra rögzíteni.

A készítők felfigyeltek erre és hamarosan a női karórák divatja virágzásnak indult. A tervezők megbízásokat vettek fel és sok más óragyártót is arra inspiráltak, hogy olyan karórák megalkotására összpontosítsanak, amelyek vonzóak a növekvő női piac számára. Úgy tartják, hogy az első női karóra 1810-ben készült el, melyet zsebórából alakítottak át egy karkötőhöz kapcsolva, a csuklón való viselés érdekében. Caroline Muratnak, azaz Nápoly királynőjének, Bonaparte Napóleon húgának az 1810. június 10-i megbízásából megalkotta és nyilvánosságra hozta a Breguet az első női, tojás alakot formáló karórát, a 2639-et.

Bár az óra eltűnt, azonban két szolgálati feljegyzés is igazolja annak létezését és 2002-ben a Breguet napvilágra hozta a Reine de Naples kollekciót, melyet Caroline Murat tervezése ihletett meg. Megtartották a tojás alakú különleges tokformát és az évek során több lélegzetelállító változatot is kaphattunk belőle.

Nőként, nőknek, női órákról
Nőként, nőknek, női órákról
A legújabb mentazöld modell
Nőként, nőknek, női órákról

A korai óraékszerek igen jelentős árat képviseltek, így csak az igazán gazdag és befolyásos rétegek számára voltak elérhetőek. A női karórák csak az 1800-as évek végén váltak fokozatosan elérhetővé a sokrétű piac számára, nem csupán az elit társaságok részére. A hölgyek „ékszerei” kulcsszerepet játszottak a mai modern óraipar fejlődésében, valamint mostanság szerencsére elmosódnak a vonalak a női és férfi karórák megkülönböztetése között. Gondolok itt elsősorban a kisebb és a nagyobb méretekre vagy akár a drágakövek használatára.

Napjaink női karórái

Bármerre járok órás rendezvényeken, felettébb kevés hölgyet látok magam körül, ami mindig egy kicsit elszomorít. Persze félreértés ne essék, nagyon kedvelem a férfiak társaságát, azonban néha jó lenne nőként, nőkkel eszmecserét folytatni a karórák világában. Természetesen nem vagyunk egyformák és nem is akarunk azok lenni, mindenkinek megvan a maga stílusa, a saját magunk által elképzelt tökéletes ketyegő, melyet ki lehetne vesézni.

Zeppelin Princess of the Sky – Egy igazán nőcis darab a kollekciómból

Kinek a kövek, kinek a csinos polírozás, igényes elegancia vagy praktikus, sportos kényelem, mind más szempontok, valamint igények alapján választunk. Igyekszem az írásaimmal minél több nőtársamhoz (is) eljutni és megszerettetni velük ezt a csodás, valamint hatalmas fekete lyukat, amelyben el lehet veszni. Értelemszerűen a baráti köröm bizonyos részét már sikerült magammal húznom ebbe az útvesztőbe, amelyben jómagam is visszafordíthatatlanul, ámbár önként és dalolva barangolok.

Napjainkban a női óravásárlásra mondhatnánk, hogy nehéz ügy, bár megannyi verzió közül válogathatunk, azonban tengernyi csicsás divatóra csavarja el a csajok fejét. Ez ellen mindenképp harcolok, így a szűkebb nőcis társaságomban is felüti a fejét egy-egy Citizen, Seiko, Bulova vagy éppen Casio és örömmel konstatálom, hogy végre nem csak giccsparádés divatórákkal találkozom a csuklójukon.

Nőként, nőknek, női órákról
A barátnőim kincsei…
Nőként, nőknek, női órákról
mother of pearl stílusban

Legyen szó akár egy kellemes bőrszíjas, szépen textúrált számlapú Bulováról, akár egy bicolor (kéttónusú) tokos, acélszíjas, mother of pearl (kagylóhéj) Eco-Drive Citizenről vagy a csodás kis Omega Constellationről, mind remek választás lehet és a divatórák világától igen messze járnak. A szebbik nemről mind tudjuk, hogy órák tekintetében túlnyomórészt nem a műszaki érték lesz a mérvadó, hanem a kinézet, azonban minden árszegmensen belül megtalálhatjuk az arany középutat. Hamarosan én is összeállítom a személyes listámat, melyben minden árkategóriában bemutatom az általam kiszemelt gyöngyszemeket.

Nőként, nőknek, női órákról
Néhány kedvenc…
a jelenlegi csapatból

Olvasóinknak ezúton szeretném jelezni, hogy facebookon a Hölgyválasz! néven futó női órák csoportjában is várjuk a lelkes adás-vétellel kacérkodó felhasználókat, valamint bátran írjanak nekünk, amennyiben bármilyen kérdésük lenne, esetleg női órás témában csevegnének.

Forrás: Breguet

Vissza a kezdőoldalra

Szerző

Pájer Beáta
Pájer Beáta
Amatőr és lelkes óragyűjtő a szépségiparból. Igyekszem megállni a helyem az 5BAR csapatában egyedüli csajként és olvashattok tőlem divattal is egybekötött órás tartalmakat, nem csak női "ékszerekről".

Ne maradj le a legfrissebb cikkekről, iratkozz fel heti hírlevelünkre!

Kéretlen reklámokkal nem fogunk zavarni!