A mechanikus automata karórá(ka)t birtoklók körében, biztosan elhangzottak már legalább egyszer a következő kérdések. Érdemes óraforgatót használni, hogy az óra ne álljon meg? Rosszat tesz, ha sokáig nem jár? Milyen óraforgatót vegyek? Van egyáltalán szükség rá? Mai írásomban ezekre a kérdésekre fogsz választ kapni, valamint néhány tévhitet is elhessegetünk!
Először is szögezzük le az álláspontomat a dologgal kapcsolatban. Véleményem szerint az órabirtoklók 85%-ának felesleges, sőt ellenjavallott óraforgatót használnia, míg a fennmaradó 15%-nak, pedig vélhető vagyonából kiindulva teljesen mindegy. Vesézzük ki a témát pró- és kontra.
Pró 1.: Pofátlanul jól néz ki!
Kár lenne tagadni, hogy az óraforgatók ellenzőjeként még én is el tudok ámulni egy-egy megoldáson. Ugyanis a lakás egyik ékköve lehet egy stílusban jól eltalált forgató. Jól rendszerezi az órákat, valamint látványos formában tudod csodálni őket.
Amennyiben tényleg lakberendezési tárgyként kezeled az óraforgatód, egyedül arra érdemes odafigyelni, hogy az óráidat nem csak Te fogod látni, hanem egy esetleges illetéktelen betolakodó is. Emiatt fontos kétszer is megfontolni, hogy hol, s miként tárolod becses ketyegőidet.

Pró 2.: Nem fog megállni az órád
A leggyakrabban felhozott érv, miszerint az órát állandó mozgásban tartja, ami igaz is. Ennek köszönhetően az automata órát nem kel felhúzni, valamint az idő beállításával bajlódni, ami bizonyos óratulajdonosokat megkímélhet némi fejfájástól. Maximum a dátumos darabok esetében lehet érdemes odafigyelni, hogy az rendben be legyen állítva.

Kontra 1.: Nem fog megállni az órád
Az egyetlen pont, amit pro- és kontra is lehet értelmezni. Ugyanis, míg megkímél a felhúzás és a beállítás kényelmetlenségeitől, addig a gond pontosan ebben rejlik, hogy az órád sose fog megállni.
Megállás alatt most nem is a szerkezet járására gondolok, hanem a folyamatos forgásra. Ugyanis ez az a forgás, ami a rotort forgatja, ezáltal marad felhúzottságban az automata óra. Azonban az óraforgatóban történő forgás iránya, gyakorisága meg sem közelíti az emberi csuklóét. Ennek köszönhetően a szervizintervallum csökkenhet, valamint többletköltségeket okozhat, amiről a következő pontban fogok bővebben beszélni.
Tévhit, hogy az állás rosszat tenne az órának. A szerkezetben található szintetikus olajok valóban picit be tudnak sűrűsödni a sok állástól (ami alatt hónapokra, vagy évekre gondolok), azonban ha a ketyegőt ismét hordani kezdjük, ez napokon belül helyreáll. Vagyis, ha előreláthatólag egy ideig nem fogod hordani az órád, semmi ok a pánikra.

Összeségében 2 szcenáriót tudok elképzelni, amikor ez a kontra nem is annyira kontra. Az egyik, ha az órádat egész héten hordod, és csak a hétvégére teszed le. Mivel a legtöbb óra nagyjából 2 napnyi járástartalékkal rendelkezik, ezért a pénteken lerakott ketyegő hétfő reggelre vélhetően meg fog állni. Erre az időre forgatóba helyezett óra valószínűleg nem fog hátrányt szenvedni.
A második, ami pedig csak kevesünknek adatik meg, ha mechanikus öröknaptáras az órád. Ezekről az órákról azt kell tudni, hogy az éveket, hónapokat, napokat jó pár évre előre „programozottan” tudják, így nem kell a beállításukkal bajlódni. Ez egy nagyon menő dolog, viszont ebben az esetben, ha az óra megáll, nem kis fejfájás lesz a beállítás, sőt, időnként még a gyárba is vissza kell küldeni. Így hát, ha öröknaptáras órád van, azt talán mégiscsak jobb ötlet óraforgatóba helyezni.

Kontra 2.: Rövidíti a szervizek közötti intervallumot
Főleg, ami az automatika alkatrészeit illeti. Ugyanis ahogyan azt már az előző pontban említettem, az óraforgatóban történő forgás iránya, gyakorisága meg sem közelíti az emberi csuklóét. Emiatt az automatika mondhatni túlterhelődik, az alkatrészek jobban kopnak, ami a számítottnál korábbi jelenést okozhat az órásnál, valamint az összeg is megugorhat.
TIPP: ha ennek ellenére is óraforgatót szeretnél használni, fogadj meg egy tanácsot. Olyan kivitelt válassz, ami az órádat teljesen függőlegesen tartja. A sok forgás okozta túlterhelés az automatikában nem csökken, azonban a rotor csapágyát jobban kíméli. Ugyanis a felhúzósúly a szerkezettel párhuzamosan helyezkedik el, ennek hatására a gravitáció a lengősúlyt folyamatosan lefelé húzza úgy, hogy az csak egy ponton, a szerkezet közepén van felfogatva. Így, ha egy olyan óraforgatót választunk, amiben a ketyegő függőlegesen van, ettől a fajta rotor „lógástól” kíméljük meg a szerkezetet, pontosabban a rotor csapágyazását. Jó választás lehet az Evolvens által nemrégiben bemutatott BlockWinder, ami az említett kialakítással rendelkezik, modulárisan alakítgatható, valamint egy hazai manufaktúrát is támogathatsz vele.

Kontra 3.: Ez sem egy olcsó mulatság
Elérkeztünk az utolsó, egyik legfontosabb dologhoz, miszerint egy minőségi, szép óraforgató bizony nagyon nem olcsó. Könnyedén beleszaladhatunk 6, sőt, akár 7 számjegyű összegekbe is, amiért azonban már nem éppen kispályás karórát is lehet kapni. Természetesen, ha már minden olyan órával rendelkezünk, amit szerettünk volna és nem is fáj a pénztárcánknak ennyit kiadni tárolásra, akkor ez nem egy olyan nagy gond, de azért nem lehet efelett elsiklani.
Záró gondolatok
Remélem tudtam segíteni abban, hogy meghozd ezt a tárolással kapcsolatos döntést. Ahhoz, hogy keretes legyen eme írás szerkezete, itt is leírom: a felsorolt pró- és kontra érvek után én úgy gondolom, hogy egy óraforgató talán többet árt, mint használ, így én nem javallanám a beszerzését, de természetesen ez mindenkinek a saját döntésére van bízva.
Mondd el a véleményed! Te használsz óraforgatót?
További források: Professional Watches
Szerző

- Huszonéves, gyógyíthatatlan óramániás. Hobbimat iskolai szintig fejlesztettem, így néhanapján erősen kocka dolgokat is olvashattok tőlem. Órás kalandjaimat, illetve fejlődésemet igyekszem dokumentálni képes, valamint írásos formában is – előbbit főleg Instagramon, utóbbit pedig itt, az 5BAR oldalán.