Az utolsó Holdra szállásra emlékezik az OmegaOlvasási idő ~ 3 perc

Az Omega óragyár a NASA Apollo-17 elnevezésű küldetésének ötvenedik, azaz aranyévfordulóján megemlékezett arról, hogy milyen szerepet töltött be a legendás Speedmaster Moonwatch a Holdra szállások történetében.

Az űrverseny az 1960-as években már javában zajlott, elképesztő technológiai adok-kapok párharcot valósítva meg Amerika és a Szovjetunió között, amikor John Fitzgerald Kennedy amerikai elnök 1961. május 25-én meghirdette a Holdra szállás misszióját, amely az Apollo-program nevet kapta. Az elnök ígéretet tett arra, hogy még az évtized vége előtt Amerika embert juttat a Holdra.

A Holdra szállás missziói

Az Apollo-program keretében 1969 és 1972 között a NASA jóvoltából 12 űrhajós lépett a Hold felszínére az összesen tizenhét, hol sikeres, hol tragikus végű űrutazás során. Idén december 11-én, éppen 50 évvel ezelőtt zajlott le az utolsó, Apollo-17 elnevezésű küldetés, amikor földi halandó sétálhatott és kocsikázhatott a Holdon.

Az utolsó tereprali a Holdon

Az Omega óragyár igen büszkén hirdeti, hogy az eddig hat alkalommal létrejött Holdra szállás (emberi jelenléttel égi kísérőnk felszínén) mindegyike során jelen volt a Speedmaster órájuk valamely típusa, ezzel jogosan kiérdemelve a hivatalos Moonwatch, azaz Holdóra becenevet.

Ennek a neves évfordulónak a tiszteletére közzétette megemlékezését a nagynevű svájci óragyár.

Apollo-17: az utolsó Holdra szállás

Ronald Evans, a parancsnoki modul pilótájának irányítása alatt az Apollo-17 leszállóegysége 1972. december 11-én, 19:54.58 perckor landolt a Hold felszínén. A legénység tagjai voltak még Eugene Cernan, a holdmodul pilótája (aki boldog Omega Speedmaster tulajdonos) és Harrison H. „Jack” Schmitt űrhajós. A küldetés rendkívüli jelentőségű volt, olyan tudományos felfedezések előtt nyílt lehetőség hőseink számára, mint előtte még soha.

Az Apollo-17 legénysége

Az űrhajózás történetében ez a küldetés volt a hatodik és azóta utolsó Holdra szállás.

Omega Speedmaster Moonwatch

A misszió során Eugene Cernan természetesen mindvégig egy Omega Speedmastert (ST 105.003), a hírneves Holdórát viselte. A küldetés alatt kiválóan teljesítő ketyegő ma a svájci Bielben bárki számára megtekinthető az Omega Múzeumban.

Eugene Cernan órája, amelyet a Holdon viselt 

Külön érdekesség és az óra jelentőségét növeli, hogy a fentiek alapján ezt a darabot viselte a Holdon a mai napig utoljára sétáló ember.

Az Omega Moonwatch minden egyes Holdra szállás alkalmával jelen volt az űrhajók fedélzetén vagy a Hold felszínén.  A NASA 1965-ben valamennyi küldetésre, melyen emberek vettek részt, a hivatalos űrhajós felszerelés részévé nyilvánította az órát, kezdve az Apollo-11 1969-es küldetésétől egészen az Apollo-17 misszió 1972-es, sikeres Holdra szállásáig.

Omega Speedmaster 321 Chronograph

A Calibre 321 névre keresztelt szerkezetet az Omega 2019-ben újra felhasználta, hogy megalkossa a legendás Speedmaster 321 Chronographot (Ref. 311.30.40.01.001), mely azóta is megvásárolható az Omega butikokban, amennyiben találunk készleten. Ezzel teszi lehetővé az Omega bárki számára, hogy megvásárolja az igazi Moonwatch-ot és érezze ennek a remekműnek a „súlyát” miközben a csuklóján viseli.

Eugene Cernan-t, hazatérése után nem sokkal, megkérdezték, hogy mi a véleménye az óráról. Erre ő sokat sejtetően, az orra alatt apró mosollyal ennyit mondott csupán: 

„Az Omega-nál dolgozó emberek mindannyian rendkívül elkötelezettek, hogy elkészítsék nem csupán a világ, hanem az univerzum legjobb óráját.”

Vissza a kezdőoldalra

Szerző

Szentpéteri Levente
Szentpéteri Levente
Lelkes órarajongó és használó. Mindig azok a gyártók és órák vonzottak, amelyek mögött patinás múlt, érdekes sztori vagy éppen legendák sorakoznak. Ezekből pedig akad jócskán! Tartsatok velem, fedezzük fel együtt őket!

Ne maradj le a legfrissebb cikkekről, iratkozz fel heti hírlevelünkre!

Kéretlen reklámokkal nem fogunk zavarni!