Azt hiszem, hogy a tapasztalt(abb) órakedvelők számára nem kell bemutatni a Watches and Wonders (korábban Baselworld) nevű eseményt. Ez a világ egyik legnívósabb órás rendezvénye, amelyet Svájcban rendeznek meg, illetve ahol a legnagyobb márkák, köztük a Rolex, Tudor, Tag Heuer, és még sokan mások mutatják be évről-évre a legfrissebb újdonságaikat.
Szerkesztőségünk egyelőre nem engedheti meg magának, hogy ellátogasson a Watches and Wonders-re, de természetesen minden erőnkkel azon vagyunk, hogy ez egyszer megvalósulhasson és rendszerré váljon. Addig is, ezt kárpótolva csapatunk tagjai összeszedték idei kedvenc megjelenéseiket, amelyek a következők:
Márk – Bremont Terra Nova Jumping Hour
Sokak számára nem okozott meglepetést a Cartier által villantott ugró óra, azonban a Bremont is lapot húzott 19-re, ami véleményem szerint nem volt rossz döntés. A szívem csücskében mindig lesz hely az ugróórák számára, illetve jómagam is birtokolok egy jóval szerényebb, de ugyanakkor mégis „funky” Sicurát. Már régóta tervezek róla cikkezni is, de ami késik nem múlik, ígérem… Viszont, most lássuk a Bremont Terra Nova Jumping Hour-t.

Davide Cerrato vezérigazgató álma öltött testet, ebben a 38 mm-es tokátmérőjű bronz csoda formájában. Mivel a tok magassága is csak 44 mm, így alkalmi viseletnek ideális méret. Ráadásul a Terra Nova kalandos sorozatát kiválóan képviseli a centrális másodpercmutató, ami egy iránytűre emlékeztet, míg az 56 órás járástartalékkal bíró BC634AH típusú szerkezet 28.800-as óránkénti féllengésszámmal, 4 Hz-en működik. Nagy titkot nem árulok el vele, de egy mindösszesen 100 darabos limitált kiadásról van szó. Azért igencsak kíváncsi lennék, hogy idővel hogy áll neki a patina, mert sokat tud dobni a bronz órák megjelenésén.
Viktor – Tag Heuer Formula 1 Solargraph
Talán meglepő lehet, hogy fanatizmusom ellenére nem a Rolex új Land-Dweller modelljét választottam, és nem is az új, színes Oyster Perpetual-okat. Mint azt már a rendszeres olvasóink sejthetik, én nagyon szeretem a színes, funky, jópofa órákat. Ennek okán vannak Moonswatch-aim, színes Casio-im, és még ezeken kívül is több minden megfordult már a gyűjteményemben. Azonban az idei Watches and Wonders-en ebben a kategóriában az új Tag Heuer Formula 1 Solargraph-ok fogtak meg igazán.

Amennyire nem tetszenek a vintage darabok a gyártótól, annyira elkapott az életérzés az újrakiadásokat illetően. A tokforma, melynek átmérője korona nélkül 38mm, a mókásan vastag lünetta, valamint az érdekes színek magukkal ragadtak. Mint azt a modell neve is elárulja, ez a modell a régi külső ellenére a Tag Heuer legújabb, napelemes kvarc szerkezetét tokozza be, mely a TH50-00 névre hallgat. A gyár állítása szerint 2 percnyi közvetlen napsütésből egy napra elegendő energiát halmoz fel, valamint kicsivel kevesebb, mint 40 óra fényevés után 10 hónapra növekszik ez a szám. Szeretem az ilyen praktikus, „igénytelen” órákat, amiket az ember csak felvesz, hord, és gondolkozni se kell.
Szabi – Grand Seiko SLGB003 Ice Forest
Grand Seiko kedvelőként számomra igazán izgalmas újdonságokat tartogatott az idei Watches and Wonders. Több szempontból is rendkívül elégedett vagyok az idei felhozatallal, ugyanis ezekből ismételten kiderült, hogy a japán márka valóban hallgat a vásárlói visszajelzésekre. Amióta jobban elmélyedtem az órás világban ezen belül is a Seiko érában, mindig visszatérő téma volt, hogy igazán kitehetnének magukért és készíthetnének egy állíthatós csatzárat a fémszíjakhoz. Emellett pedig egyre többen tették szóvá, hogy a méretcsökkentési trendeket követve jó lenne egy kisebb méretű Grand Seiko Spring Drive szerkezettel. Nos, idén mindkettőt megkaptuk, ráadásul egy igazán szemrevaló csomagolásban tálalva.

Forrás: Grand Seiko
Az újonnan bemutatott SLGB003-as Grand Seiko egy teljesen új 37 mm-es, titán Evolution 9-es tokot kapott, amely vélhetően elképesztően kényelmes lesz gyakorlatilag minden méretű csuklón. A pontos méretre igazításban innentől a Grand Seiko tulajdonosoknak sem kell szégyenkezniük, ugyanis ez az óra elsőként kapta meg a szerszám nélküli mikroállítható csatot. Ennyivel azonban nem érték be a japán mérnökök és ha már új óráról volt szó, akkor a Spring Drive szerkezetet is tovább reszelték. Az új 9RB2-es +/-20 másodperc / év pontosságot ígér, igen jól olvastad nagyságrendileg 3 év után szükséges a legrosszabb esetben is a percmutatót állítani. Természetesen a használhatóság is maradt az eddigiekhez hasonló, 100 méteres vízállóságot és 72 órás járástartalékot tud ez az óra is.

Forrás: Hodinkee
Mindezt a tudást és újdonságot nagyságrendileg 14 000 EUR-ért kínálja majd a Grand Seiko idén júniustól, amely azt gondolom, hogy figyelembe véve a belepakolt újításokat abszolút védhető és érthető árazás. A most frissen bemutatott modelleken túl, ahogyan azt már az elején is említettem számomra sokkal szívmelengetőbb érzés az, hogy az innovációk nagyobbik része a visszajelzések alapján született ezzel is tovább építve a márkahűséget, lojalitást és fanatizmust.
Zsolti – Dynapulse
A Watches and Wonders 2025-ös rendezvényen debütáló új Rolex szerkezet volt az, ami igazán felkeltette az érdeklődésemet. Annak dacára, hogy az óra, a Land-Dweller, aminek a szíve a szóban forgó kaliber 7135 vagy Dynapulse különösebben nem nyűgözött le. A Rolex ritkán újít radikálisan, így minden szerkezeti fejlesztésük nagy jelentőséggel bír.
Ez a szerkezet nemcsak egy új technológia, hanem egy új irányt is előjelez a Rolex számára, hiszen ez az első magas frekvenciájú (5 Hz, azaz 36 000 rezgés/óra) saját fejlesztésű werkjük, amit nagy valószínűséggel több modellcsaládba is integrálni fognak. A Dynapulse gátszerkezet a szilícium alkatrészeknek köszönhetően akár 30%-kal hatékonyabb energiaátvitelt biztosít a hagyományos svájci horgony gátszerkezetekhez képest. A szintén szilíciumból készült Syloxi hajszálrugó kiváló hő- és mágneses stabilitást nyújt, ami jelentősen megnöveli a pontosságot. A szerkezet járástartaléka 66 óra, ami különösen figyelemre méltó a magas frekvencia mellett.
Műszaki bravúr, hogy mindezt egy rendkívül kompakt és esztétikus szerkezetbe tudták sűríteni, áttört rotorral és klasszikus Rolex Côtes de Genève díszítéssel. Az átlátszó hátlapon keresztül, ami szintén itt jelent meg először a Rolex életében, ezek a részletek látványosan érvényesülnek is. A Caliber 7135 mérnöki és esztétikai szempontból is új szintre emeli a Rolexet és üdítő látni azt, hogy a mérnökök folyamatosan dolgoznak az újításokon/fejlesztéseket, hiszen ehhez korán hozzá kellett látniuk. Ezért tartom én ezt az egyik legfontosabb megjelenésnek az idei év Watches and Wonders rendezvényén.
Szerző

- Jó pár éve annak, hogy magával ragadott az órák világa. Kezdetben gyűjtöttem, majd fotóztam őket. Később órás témájú podcastel is foglalkoztam, valamint angol nyelvű órás bemutatókat is írok. Az 5BAR keretein belül pedig magyar nyelvű írásaimat olvashatjátok csupa olyan órás témában, ami engem igazán érdekel.
Legfrissebb bejegyzések
- 2025.04.28.CikkekVenezianico Redentore Enigma – Szokatlan stílus, de igazi olaszos karakter
- 2025.04.11.CikkekWatches and Wonders 2025 – Szerkesztői kedvencek
- 2025.04.04.CikkekG-Shock GW-M5610U – klasszikus kocka, modern extrákkal
- 2025.04.01.CikkekÚj 25 órás időszámítás világszerte – haszontalanná válnak az óráink?