Az orosz óragyártás, közel 100 éves múlttal rendelkezik és már egy ideje fájt a fogam, egy igazi orosz csodára. A nemzet kiemelkedő márkái között keresgéltem, mint a Poljot, Raketa, Pobeda vagy Vostok.
A Poljot 1930-ban „Az első állami óragyár” néven kezdte meg működését. A világháború miatt, többször is székhelyet kellett váltaniuk, de ez nem vetette vissza az óragyártást és egy kiemelkedő márkát sikerült létrehozniuk. Ez a gyártó készítette el Yuri Gagarin óráját is, aki először jutott ki a világűrbe. A gazdasági válság során csődbe ment a gyár, de szerencsére utódvállalata a Volmax tovább vitte a címet.
Jelenleg Svájcban készülnek a cég karórái, amelyek múltjukhoz hűen továbbra is minőségi termékek. 1959-ben készítette el a Poljot, az első csörgős órát és a mai modell is egy ilyen zümmögő szépség, amit bemutatok. Őrületes mennyiségű régi, orosz óra van a piacon és árban is nagyon kedvezőek, így igen sokan szeretik gyűjteni, ezeket a típusokat.
A tervem az lett volna, hogy egy plexiüveges, antik példányt találjak, de ami késik, nem múlik. Most viszont egy 2000-es évekbeli félantik, vintagenek nevezhető karórára lettem figyelmes, amelynek már modernkori elemei vannak. Ezekben az években rengeteg innovatív változás érte utol a divatot és az órák dizájnja is sokat formálódott. Talán ennek tudható be a modellünk színvilága is.

Nézzük a külsőt:
Ami először megfogott ebben a 38 mm-es gyönyörűségben, az nem más, mint a két hagymakorona. A redőzése miatt nagyon különleges, mert a koronákon és a tok szélén is ezt a kialakítást kapta, ami igazán feldobja az órát. A kék számlapon az ébresztőfunkciónk jelzője egy vérnarancs színű, hullámos segédmutató és ehhez passzolva a másodpercmutatóra is helyeztek egy ugyanolyan árnyalatú, élénk pöttyöt a dizájn érdekében.
Ez volt az a tulajdonság, ami elsőre magával ragadott és úgy éreztem, hogy ezen a liciten meg kell szerezzem magamnak. A számlapunk ezen kívül még jelzi a Poljot felirattal és emblémával a hovatartozást, ahogy a puha, sötétkék bőrszíj csatján is ott csücsül az orosz márkajelzés.

Lássuk a belső értékeket:
A 18 köves, felhúzós, 2612-es szerkezetű mechanikus óra ébresztő kerregése egy hasznos funkció, de talán a mai világban nem kimondottan ezért veszi meg egy órakedvelő, ezeket a modelleket. Persze beállíthatjuk rajta az időt, hogy ne maradjunk le egy fontos üzleti találkozóról vagy randiról.
A második korona, pedig éppen arra szolgál, hogy felhúzzuk az ébresztő rugóját és beállítsuk a jelzés időpontját. A ketyegő hátlapja áttetsző és szépen látható a szerkezet, amelynek a kialakítása kissé oroszos. Természetesen a működésével az ég világon semmi probléma nincs, de a szakavatott órás szemeknek kevésbé tűnhet kecses látványnak eme szerkezet.

A régi órákat körüllengi valami misztikum. Sok esetben nem tudhatja az új viselője, hogy pontosan miket élt át, „merre járt” és milyen kézen teljesített szolgálatot, az adott műalkotás.
A vintage vagy antik órák gyűjtésére azt mondanám, hogy egy életérzés. Teljesen más hangulat fogja el a vásárlót, ha ilyen kincseket tud megszerezni, akár egy liciten, bolhapiacon vagy kéz alól megvenni valakitől. Persze vannak olyan szerencsés Urak és Hölgyek, akik örökölnek vagy ajándékba kapnak ilyen szépségeket, de előfordulhat az is, hogy nincsenek tisztában azzal, pontosan mit is tartanak a kezükben. Rengeteg csoport létezik akár az interneten is, ahol használt és régi órák között tudunk csemegézni és lehet gondolkozni, hogy mit vásároljunk.
Miközben írom a soraimat, mindig szeretem felvenni az adott órát, ami épp terítéken van és jelenleg is nézegetem. Ez az óra rendkívül más, mint a többi, újabb típusú ketyegőm. Biztos vagyok benne, hogy nem ez a Poljot lesz a gyűjteményem első és utolsó orosz csodája, szóval nézelődök tovább a kedves olvasókkal együtt.
Minden órakedvelőt bátorítok, aki még nem kóstolt bele a vintage világba, hogy merjen vásárolni, persze érdemes magunk mellé állítani egy hozzáértőbb szempárt is, amennyiben szükséges, mert nagyobb eséllyel tudhatunk magunkénak a vadászat végén, egy jó állapotú és akár ritkább példányt is.
Sok sikert és jó keresgélést!
Szerző

- Amatőr és lelkes óragyűjtő a szépségiparból. Igyekszem megállni a helyem az 5BAR csapatában egyedüli csajként és olvashattok tőlem divattal is egybekötött órás tartalmakat, nem csak női "ékszerekről".
Legfrissebb bejegyzések
- 2024.09.13.CikkekA lagúnák városa egy számlapon?
- 2024.08.30.CikkekPodcast témánk kiegészítése, egy nő szemszögéből
- 2024.07.01.CikkekÚjra londoni élmények
- 2024.05.31.CikkekAz óraipar meghatározó alakjai 6. – Hans Wilsdorf