Július idusán megfogalmazódott bennem az a tény, hogy szeretném kicsit komolyabban elmélyíteni a kapcsolatomat az órákkal. Mivel közeleg a karácsony, így hamarosan érkezni fog egy órakedvelőkre kihegyezett ajándékötlet ajánló és ide pont passzol az egynapos órás képzés, amelyen nemrégiben részt vettem.
Kezdésként kutattam az internet bugyraiban, hogy hol lehet órás iskolákat vagy képzéseket találni és bevallom, nincs túl sok opció. Mivel a csapattagunk, Viktor is a Vályi család féle intézményben végezte el az órás szakmát, így egyértelműen jómagam is őket választottam és bejelentkeztem az „Ismerkedés az órákkal” szemináriumra.
Vályi Oktatóra
A Vályi család és a Vályi Oktatóra története egészen az 1800-as évekre vezethető vissza, maga az oktatás pedig egy évszázaddal később vette kezdetét. Az órakedvelők számára lehetőséget biztosítanak a szakma megszerzésére, további óraszerkezetek szerelésével kapcsolatos kiegészítő képzésekre, egynapos betekintő szemináriumra, valamint csapatépítő programokra is jelentkezhetünk. A Vályi Oktatóra weboldalán részletes leírást találhatunk arról, hogy milyen feltételek szükségesek a beiratkozáshoz és az adott ár pontosan miket tartalmaz.
A szakmai ismeret és előképzettség nélküli szemináriumra bárki beülhet letesztelni a türelmét és hamar kiderül, hogy milyen a kézügyességünk az óraszerkezetek szétszedéséhez és összeépítéséhez. Izgatottan vártam a kezdés időpontját, ugyanis be kellett várni a megfelelő létszámú csapatot az induláshoz. Júliusban kezdtem el érdeklődni és augusztusra érkezett az első képzési dátum, amely számomra sajnos nem volt megfelelő, így a novemberi opciót választottam.
Az oktatás helyszíne minden esetben Budapesten esedékes a Fertő utcában, ahová széles mosollyal érkeztem meg. Vályi Emőkével, a szeminárium vezetőjével már személyesen találkoztunk a szeptemberi Órabörzén a Lurdy házban, így egyből tudtam, hogy jó helyen járok. Kedves köszöntés és az óraszerelő társakkal való gyors bemutatkozás után, mindenki elfoglalta a helyét a teremben és minimális adminisztrációt követve „belaktuk” az asztalunkat.

Természetesen a képzés árába beletartozik az összes szerszám és az óra használata, amelyekkel a napunk folyamán szorgosan dolgoztunk, így nekünk semmilyen eszközt nem kellett magunknak biztosítani. Nem teljesen megegyező zsebórákat kaptunk a munkához, ám a fontos szerkezeti paraméterek azonosak voltak.

Mi fogadott az asztalon?
Elsőként megpillantottam az órás munkapadot, az óraszerkezet tartót, a plexi búrás alkatrész tárolót, egy csipeszt és mellette kisebb dobozokat. Mindent kicsomagoltunk és így hozzájutottunk a forgóállványos csavarhúzó készlethez, valamint egy lupéhoz, amelyet az oktatás után meg is tarthattunk emlékbe a rögzítővel együtt. Miután kész lett az asztalunk, megkezdődött a „fejtágítás”, amely egy bő órán át tartó elméleti tananyaggal indult, persze csak felületesen, ami az időnkbe belefért.

Majd megkezdődött a várva várt esemény, a „mostmár kapjunk szét valamit” életérzéssel. A boncolásunk alanya egy zsebóra volt és a kellő magyarázatot megkapva feltártuk a titkokat. A szétszedést mondhatjuk a könnyebbik útnak, persze eme történéssel és az elméleti résszel el is telt az oktatás első „fele”. Lenyűgöző volt egyre többet látni a szerkezet apró alkatrészeiből és egyre mélyebbre jutni.


Ezután egy rövid kávészünet következett, kis ismerkedés, beszélgetés, valamint körbepillantás a termekben, ahol épp csendesen osontunk át a szakmai oktatás közepette az egyik tanórán. Legalább 15 úriember figyelmesen hallgatta a tanárt és füleltem, hogy épp mi a mai témakör. Miután letelt a megérdemelt pihenőnk, megkezdődött az igazán izgalmas része a napunknak.
Az összeszerelés
Mindez csak akkor lesz kielégítő érzés, ha a végén egy működő órával zárjuk a napot. Bárki kérdezhetett menet közben és megkaptuk a megfelelő segítséget, de semmit sem csináltak meg helyettünk. Nekünk kellett ráérezni a fogaskerekek pontos beillesztésének helyére, a gátszerkezet helyes behelyezésére, persze még így is minden alkatrészt miniatűrnek éreztünk, pedig egy zsebóráról beszélünk. Számomra a legizgalmasabb rész a horgony és gátkerék kapcsolata volt, plusz a kerékrendszer elindítása. Hihetetlen precizitás, türelem és kézügyesség szükséges ehhez a szakmához és most egy „falatot” mi is kaphattunk belőle.


Egy ilyen pontosságot igénylő aprólékos munkafolyamat még jobban képes megszerettetni velünk az IDŐT. Átélhetjük egy pici betekintés során, hogy milyen lehet az órás szakma rejtelme, mit tartogatnak számunkra a szeretett óráink belső értékei, milyen alkatrészekből épülnek fel a ketyegőink és mi-mihez kapcsolódik, hogyan lép működésbe. Abban a pillanatban, amikor minden összeállt és a csapágylemezre felkerült az energia tároló, a billegő (számomra az egyik leglátványosabb alkatrész) a gátszerkezet, felhúzószerkezet, kerékrendszer, majd visszakerült a számlap és a mutatószerkezet, kezdtünk fellélegezni.
A napunk végén mindannyian büszkén hagyhattunk egy működő zsebórát az asztalon, valamint volt lehetőségünk a Vályi Emőke és Rákosi György féle Órajavítási szakmai ismeretek című könyv kedvezményes megvásárlására. Mint könyvszerető és órakedvelő nő, nem is volt kérdés, hogy üres kézzel jövök-e haza vagy sem. A könyv is egy remek ajándékötlet lehet akár karácsonyra, ámbár maga az egynapos képzést is nyugodt szívvel ajánlom, mert tényleg egy igazán remek élményt adott.


Remek vasárnapi programot tudhatok magaménak és egy csoportképpel zártuk a képzést, illetve oklevéllel a kezünkben távozhattunk a befizetett 44.500 forintunkért cserébe. Ajándéknak, élménynek vagy az órákkal való ismerkedés céljából tökéletes időtöltés volt és ismét úgy jöttem haza egy órás eseményről, hogy egy kicsit megint többet tudok a hobbimról. Most pedig boldogan nekiülhetek az olvasmányomnak, amivel hazatértem, bekuckózom egy forró teával a könyvtáramban az órajavítási ismereteimet bővíteni, miközben hallgatom a felhúzott zsebórám ketyegését.
Szerző

- Amatőr és lelkes óragyűjtő a szépségiparból. Igyekszem megállni a helyem az 5BAR csapatában egyedüli csajként és olvashattok tőlem divattal is egybekötött órás tartalmakat, nem csak női "ékszerekről".
Legfrissebb bejegyzések
- 2024.09.13.CikkekA lagúnák városa egy számlapon?
- 2024.08.30.CikkekPodcast témánk kiegészítése, egy nő szemszögéből
- 2024.07.01.CikkekÚjra londoni élmények
- 2024.05.31.CikkekAz óraipar meghatározó alakjai 6. – Hans Wilsdorf