#hirdetes #szponzoralttartalom
Az órát szponzoráció keretén belül bocsátotta rendelkezésünkre a Next-Time Kft., melyet ezúton is köszönünk!
Az órák világában ritkán találkozunk olyan darabbal, amely egyszerre sportos, de mégis elegáns és mindezek mellett igen szemrevaló is. A Tissot Seastar 1000 GMT viszont pont ilyen. Ebben a tesztben közelebbről is megvizsgáljuk, mitől válik ez az óra igazán különlegessé.
A Tissot története és a Seastar kollekció
A nagymúltú Tissot cég története egészen 1853-ig (melyet a számlapon is büszkén feltüntetnek), a Tissot óragyár alapításáig vezethető vissza. A márka atyjai Charles-Félicien Tissot és fia, Charles-Émile Tissot. Ők indították el azt a folyamatot, amelynek hála manapság olyan modellcsaládokról beszélhetünk, mint a szinte mindenki által ismert PRX, Everytime, Gentleman vagy ahonnan a mai cikk tárgya is származik, a Seastar.


A Seastar kollekció az 1960-as években debütált és bár azóta rengeteget fejlődött, de népszerűsége mind a mai napig töretlen. Tesztünk alanya a Tissot Seastar 1000 GMT (T120.852.22.051.00) névre hallgat, azaz a Seastar 1000 családon belül a GMT-vel rendelkező modellek közé tartozik (a cikk alján látható mind a 3 modell). A nevében lévő ezer a vízállóságára, azaz 1000 lábra vagyis 300 méterre utal. Ezzel már búvárkodásra is alkalmas, bár hivatalosan nem rendelkezik Diver’s titulussal a Seastar 2000 modellekkel szemben.
A GMT funkció
A névben lévő másik megfejteni való az a három betű, vagyis a GMT. Ez a Greenwich Mean Time angol kifejezésből jön és egy olyan funkcióra utal, amely lehetővé teszi, hogy egy óra egyszerre két – a 120 klikkes, két irányba forgatható lünetta segítségéven akár három – időzónát is mutathasson. Ezen második időzóna leolvasását egy plusz mutató teszi lehetővé. Kérdezhetnénk, hogy ez ugyan miért jó számunkra? Nos, a GMT főként világutazók vagy pilóták számára igazán praktikus, de a mindennapok során is bátran viselhetjük, hiszen tökéletes beszélgetés indító lehet az a bizonyos negyedik mutató. A szóban forgó Seastar GMT pedig bizton állíthatom, hogy nem fogja elkerülni senkinek sem a figyelmét.


Dizájn, anyaghasználat és szerkezet
Az óra átmérője 40 mm, amihez egy 45,6 mm-es magasság társul. Úgy gondolom ez a méret az arany középút, hiszen minden egyes csuklón jól mutatna. A vastagsága mindösszesen 12 mm, amit főleg a 3 köves svájci kvarc szerkezetnek köszönhetünk. Ez nem más, mint egy ETA F06.865 kaliber, ami a három mutató mellett nem csak GMT funkcióval, hanem dátummal is kiegészül. Ez utóbbi 6 óránál található és igazán tetszetős, hogy a dátum háttérszíne összhangban van a számlap színével, ami pár Seastar 1000 modellen eltér. A szerkezet további előnye, hogy kvarc mivoltából adódóan kevesebb odafigyelést igényel, mint automata társai. Valamint pontossága napi +0,5/-0,3 másodperc között mozog és az alacsony áramfelvételének hála az SR920SW elem akár 5 évig is bírhatja.


Az órán egy meglehetősen masszív 20 mm-es, bikolor (avagy two-tone) oyster szerű acél szíj található egy kétrészes békazárral. A szíj – bátran mondhatom, hogy nem csak az én, de az órás közösség nagy örömére is – gyorskioldós stifttel csatlakozik a tokhoz. Ez lehetővé teszi a gyors cserét, így az óra akár minden nap kicsit személyre szabható és a hangulatunkhoz igazodhat.
Bár a szíjcserére van lehetőség, de meg kell hagynunk, hogy az arany-acél szíj egy olyan markáns eleme az órának, ami nélkül nem lenne meg az az összhang, amit ezeknek a színeknek a dinamikája okoz. A „Rootbeer”, vagyis fekete és gesztenyebarna lünettában lévő arany színű számok, a rakott indexek és mutatók széle, a lünetta pereme, valamint a dátumablak keretének arany színe nagyon hangulatos, de csak a szíjjal lesz egész számomra… azzal lesz igazán teljes a kép.


A már említett lünetta betétjének a fényes csillogás szintén arra enged következtetést az avatatlan szemek számára, hogy ezt az órát bizony érdemes közelebbről is szemügyre venni. Ha már így közelről nézzük az órát, akkor kiemelhetjük a másodperc mutató T alakú végét, ami kifejezetten egy Seastar sajátosság és egy igazi „easter egg” a javából.
Tapasztalatok
Az óra tesztelése alatt került sor az őszi óraátállításra, így nem csak megbizonyosodhattam arról, hogy valóban menetes koronazáras búvárórával van dolgom, de a rövidülő nappaloknak hála az indexeken és mutatókon lévő Super-LumiNova lumineszcens festékréteg ragyogását is sokat láthattam és olykor-olykor igen jó szolgálatot tett.


A Tissot Seastar 1000 GMT az első kézbevételkor már elnyerte a tetszésemet és később sem okozott csalódást. Igaz, hogy a kvarcórákkal való ellenérzésünket, ha vannak félre kell tenni, de ebben sokat segíthet az, hogy a korábban felsorolt előnyökkel szemben nem tudnék hátrányokat felhozni.

Egyértelműen az óra mellett szól a kidolgozottság és a minőség is, ami egy belépő szintű svájci órát kereső személy számára egy tökéletes választássá teszi. Be kellett azonban látnom azt, hogy az arany-acél kombináció bár igazán tetszik, a stílusomhoz kevésbé passzol. E mellett viszont öröm volt látni azt, hogy egy búváróra ilyen sportosan elegáns is lehet és bár a bikolor szíj ízlés kérdése, de a Tissot Seastar 1000 GMT sokoldalúsága tagadhatatlan.
Tissot Seastar 1000 GMT
Gyártó | Tissot |
Modell | Seastar 1000 GMT |
Szín | arany-acél szíj, fekete barna lünetta betét (Rootbeer) |
Tok anyaga | Acél |
Tok mérete | 40×45,6×12 mm |
Szíj | 20 mm |
Üveg | zafír |
Vízállóság | 300 méter (1000 láb) |
Szerkezet | ETA Cal.:F06.865 |
Ár | 247 900 Ft (Rootbeer) |
#hirdetes #szponzoralttartalom
Az órát szponzoráció keretén belül bocsátotta rendelkezésünkre a Next-Time Kft., melyet ezúton is köszönünk!
Szerző

- Jó pár éve annak, hogy magával ragadott az órák világa. Kezdetben gyűjtöttem, majd fotóztam őket. Később órás témájú podcastel is foglalkoztam, valamint angol nyelvű órás bemutatókat is írok. Az 5BAR keretein belül pedig magyar nyelvű írásaimat olvashatjátok csupa olyan órás témában, ami engem igazán érdekel.