#hirdetes #szponzoralttartalom
Az órát szponzoráció keretén belül bocsátotta rendelkezésünkre a Next-Time Kft., melyet ezúton is köszönünk!!
A 70-es években oly népszerű sport-acél órák újjászületésének, egy igen népszerű példája örvendeztette meg a mindennapjaimat nemrégiben. Három, egymástól némiképp különböző, mégis ugyanazon modell variációi érkeztek néhány hetes tesztre hozzám. Lássuk, mit tud a Tissot PRX, a svájci gyártó talán legnépszerűbb karórája különféle kivitelben.
Az ihlet
A szóban forgó évtized a 70-es évek, mely olyan mélyen beleívódott az órás közösség kollektív tudatába, hogy mai napig biztos siker visszanyúlni a produktumaihoz. Nem kisebb név, mint Gérald Genta ültette el az aprócska magvat, melyből hatalmas és erőteljes fa cseperedett és elpusztíthatatlanná vált az évek során. Ide kattintva erről is olvashatsz.
Ezen időszak jellegzetes terméke volt az integrált fémszíjas, acél sportóra, mely soha nem látott népszerűségre tett szert. A svájci óraipar neves szereplője, a Tissot ezt a hullámot meglovagolva dobta piacra a PRX modellcsaládját, mindenféle méretben, színben és kivitelben, hogy a lehető legnagyobb közönséget érhesse el termékével.

A PRX gyakorlatilag egy újrakiadás, mely az 1978-ban debütáló Tissot Seaster Quartz kiköpött mása.

Deja vú a köbön
Az integrált kialakítású szíj, a letisztult számlap sok nagynevű gyártó repertoárjában megjelent abban az időszakban és ma is ugyanúgy megtalálható a kínálatokban. Omega, Rolex, Audemars Piguet csak, hogy néhányat említsek a legnagyobbak közül.


Nem meglepő hát kézbevételkor az „ezt már láttam valahol” érzés, ugyanakkor éppen ez teszi ezt az órát is mindennel és minden körülmények között divatossá.

Mint említettem, meglehetősen sok kivitelben készül a PRX. Jelen teszt három alanya: egy fekete számlapos változat gumiszíjjal, egy „mint green”, kvarc kivitelben, fémszíjjal illetve egy kék „kockás”, textúrált felületű, mechanikus, a Powermatic 80 automata werkkel felvértezett darab, szintén acél szíjjal.

A küllem
Mindhárom esetben igen tetszetős a kivitelezés és a megjelenés. A tok és a fémszíj szépen kidolgozott, az illesztések pontosak, a felületkezelés pedig szokatlanul magas minőségű az árkategóriához képest. A szálcsiszolt és polírozott felületek váltakozása meglehetősen kellemes összhatást kelt. A más gyártók hasonló árszegmensben operáló modelljeihez képest a mostanság sokszor kritizált csat is fantasztikus minőséget nyújt a csuklónkon.

A méretek tekintetében az alábbi adatokkal tudok szolgálni mindhárom esetben: A tokátmérő 40 mm, a tokmagasság 44,5 mm, mely a vékonyabb csuklójú delikvensek esetében esetleg túlzó lehet. Számukra azonban a Tissot a 35 mm-es kivitelt is elkészítette, azonban megeshet, hogy a kisebb túl kicsi, a nagyobb viszont túl nagy lehet a teljesen átlagos kezű felhasználók számára. A tok vastagsága egészen baráti, 10,7 mm, így könnyedén siklik az óra az ingujjunk alá, illetve napi használat közben is kellemes, könnyed viseletet nyújt.

A szíj 27 mm-es szélességről indulva a csat felé keskenyedik, egészen 18 mm-ig, így fokozván a kellemes megjelenésű dizájn hatását.
Kvarc vs. mechanikus
Sok helyen láttam és olvastam, hogy némelyekben ellenérzést vált ki az, hogy az ETA F06-115 jelű kvarc szerkezettel szerelt modell esetében a másodperc mutató nem igazán találja el az indexeket, picit mindig mellé üt. Kíváncsian vártam a hatást, melyet ez a probléma majd rám gyakorol, azonban elmaradt a sokk, de talán az én hibám, hogy kezdek kigyógyulni korábbi kockaságomból és a kor előrehaladtával egyre elfogadóbbá válok. Száz szónak is egy a vége: egyáltalán nem zavaró a jelenség, ha nem figyelem, gyakorlatilag észre sem veszem.

Egyéb hátrányát nem tapasztaltam az elemes erőforrásnak, sokkal inkább éreztem annak előnyeit: Könnyű, pontos, megbízható, gondozásmentes és alacsony áron megszerezhető, ráadásul éppen ugyanazt a vizuális élményt nyújtja, mint a mechanikus társa.

No és mi a helyzet az automata változattal? Természetesen adja az elvárható életérzést, ahogy izeg-mozog, ketyeg és jár a szerkezet, ahogy velünk együtt, a mozdulatainkkal él az óra… Mindent maradéktalanul megad, amire szükségünk van. A mérnöki teljesítmény aprócska fogaskerekek, csavarok és rugók halomában materializálódott volta hozza a kötelezőt. A Powermatic 80 elnevezésű szerkezet, mely az ETA 2824-2 kaliberen alapszik nagyszerűen teszi a dolgát, miközben a 80 órányi járástartaléka mindenképpen figyelemreméltó.

Mindent összevetve tökéletesen érthető a hatalmas népszerűség, ami övezi ezt a modellt. Minden benne van, aminek benne kell lennie. A valódi, hiteles óraipari történelem, sportos dizájn, kellemes megjelenés, kényelem, megbízhatóság, svájci eredet és kedvező ár. Ezek a hozzávalói a sikernek manapság az óraiparban. Többször láthattuk már, ha ezeket bedobjuk egy varázsdobozba és jól összerázzuk, a siker garantált! Amennyiben sikerült meghoznom a kedved a Tissot PRX családhoz, úgy érdemes szétnézned a hazai forgalmazó weboldalán, ahol kedvedre válogathatsz a különböző modellek és színek között.
#hirdetes #szponzoralttartalom
Az órát szponzoráció keretén belül bocsátotta rendelkezésünkre a Next-Time Kft., melyet ezúton is köszönünk!!
Szerző

- Lelkes órarajongó és használó. Mindig azok a gyártók és órák vonzottak, amelyek mögött patinás múlt, érdekes sztori vagy éppen legendák sorakoznak. Ezekből pedig akad jócskán! Tartsatok velem, fedezzük fel együtt őket!