#hirdetes #szponzoralttartalom
Az órát szponzoráció keretén belül bocsátotta rendelkezésünkre a Next-Time Kft., melyet ezúton is köszönünk!
A 2024-es év eddig úgy néz ki változást hozott az órás világban, hiszen számos márka ismét visszanyúlt a személyes kedvenc komplikációmhoz, a kronográfhoz. Ennek apropóján keltette fel az érdeklődésemet az év elején bemutatott, új Tissot PR516-os kollekció, abból is a kvarc változat.

Forrás: Kronometer
A Tissot esetében ismerősen csenghet a PR516-os megnevezés, hiszen az 1970-es években már elérhető volt a svájci márkánál néhány különböző óra ebben a modellcsaládban. Természetesen a kronográf változat sem maradt el, amely azt gondolom, hogy az akkori kínálat legizgalmasabb tagja volt. A Tissot gyakorlatilag ezt a mechanikus változatot modernizálta és hozta el nekünk frissített köntösben, azzal a csavarral, hogy ebben az új termékkínálatban már elérhetővé tették a kvarc változatokat is jóval szerényebb árcédulával. Nagyon pozitív összbenyomást okozott a közel kéthetes tesztidőszak alatt és bátran ki merem jelenteni, hogy ezt rendesen odarakta a Tissot.

Forrás: Fratello
Az elmúlt két évben a Tissot nekem összeolvadt a PRX-szel, ami ugyan tárgyilagosan kevésbé helytálló, hiszen rendkívül sok más modellcsalád is megtalálható a márka kínálatában. Viszont a PRX-et és az azt övező és követő alacsonyabb árfekvésű integrált szíjas megoldások számomra olyannyira a kirakat sztárjává tették ezt a Tissot ketyegőt, hogy más nem tudott átszűrődni. A PRX-szet sokszor, sokféle kiadásban láttam már, ezáltal összeállt a fejemben róla egy kép. A gyakori találkozás miatt pedig egyből egyenértékűvé tettem a márkával és a közelmúltig bezárólag a PRX jelentette számomra a Tissot. Aztán megérkezett hozzám ez a PR516-os, ami ezt a képet helyenként kiradírozta és részletesebbé tette.
Minimalista tok

Nyers adatokat nézve a Tissot inkább a kis- illetve közepes méretű csuklójú órakedvelőket célozta meg ezzel az órával, hiszen 40 mm átmérő, 12.2 mm vastagság és ~47 mm tokmagasság jellemzi ezt a ketyegőt. Ami leginkább szembeötlő volt, hogy a tok mennyire letisztult, egységes, de mégis a finomságok kirángatják az unalmas tartományból. Az oldalprofilt megnézve látszik egy igényes, polírozott élletörés, ami nagyjából a tok felétől egészen a végéig húzódik, folyamatosan szélesedve.

A tok többi része szálhúzott, amely számomra mindig piros pontot érdemel, hiszen inkább legyen így megoldva, mint csúnyán fényesre polírozva. Erre helyeztek még egy réteget a számlap felőli oldalon, amely az üvegbetétes tachyméter és pulzométer skálának ad helyet. Ám itt is ügyesen játszottak a részletekkel, hiszen a skála az alsó szintre került, felette pedig az üveg mindig máshogy töri a fényt, ezzel is adva az egésznek térbeli játékosságot. Figyelemre méltó apróság, hogy a tokprofil felülről nézve függőleges szálhúzást kapott, amely így kiválóan illeszkedik a fémszíj, ugyanilyen kialakításához.
Váratlan szíj

Így, ha már a fémszíj szóba került, ez volt a másik elem, ami meglepett. Ez a 200 000 Ft körüli árkategória a nagy és ismert óragyártóknál nem feltétlenül a bőkezűségről szól, amely leginkább a fémszíjak esetében érhető tetten. Ebben az esetben viszont, mintha a Tissot szintet lépett volna és egy igazán masszív, magabiztos szíjat kapunk ehhez a belépő PR516-oshoz. A gyorscserélési lehetőséggel is felszerelt 20 mm-es fémszíj, tömör végszemekkel és biztonsági zárral ellátott nyomógombos csatzárral rendelkezik. Ez utóbbi talán katalógusszöveg szagúra sikerült, de a gyakorlatban ezek ténylegesen hozzátesznek a mindennapos használathoz.

Nincsen csörgés-zörgés, a békazáras csatot nem kólásdobozból hajtogatták, hanem rendes strapabíró kialakítást kapott. A csatzáron egyébként van 3 db mikroállítási lehetőség is, amellyel nagyon könnyen, tökéletesen csuklóra illeszthető az óra. Megjelenést tekintve a háromsoros fémszíj középső szemei polírozottak, a széleken lévőek pedig szálhúzottak. Ez nem feltétlenül a barátom, persze újként a dobozból kivéve szépen törik meg rajta a fény és drágább óra benyomását kelti, de hosszú távú használat során a középső szemeken mindig sokkal jobban fognak látszani a használat nyomai.
Számlap és szerkezet

A számlap a G10.212-es szerkezet miatt aszimmetrikus, vagyis a 30 perces és a tizedmásodpercgyűjtő segédszámlapok 2, illetve 10 óránál találhatóak. Az optikája miatt számomra kicsit fejnehéznek tűnik tőle az óra, de természetesen fizikailag ez nem így van. Ettől eltekintve a számlap többi része rendben van, rakott indexeket és injekciós tű jellegű főmutatókat kapott ez a változat. A stopper másodpercmutatójának végén már-már hagyományként jelenik meg a fordított Tissot logó, de ezzel már más modell esetében is találkozhattunk.

A segédszámlapok jól elkülönülnek, kiválóan leolvashatóak az ezüst kereten jelölt, kontrasztos fekete skálák. A stoppergomb határozott megnyomását követően a tizedmásodpercgyűjtő baromi gyors forgásba kezd, de ennek köszönhetően mérhetünk igazán pontosan. Dátum ide nem került, de nem is hiányzik. Éppen elegendő információval szolgál a számlap működés közben.

A szerkezet, ahogyan arról már szó esett egy G10.212-es kvarc kronográf szerkezet, amelyet nagyon sok gyártó használ még a Tissot-on kívül. Fő jellemzője a segédszámlapok aszimmetrikus kialakítása, erről könnyedén kiszúrható, hogy a kvarc változattal van dolgunk. Pontosságára +/- 10 másodpercet becsülnek havi szinten, de felhasználás függvényében ez változhat. EOL funkcióval is ellátott ez a szerkezet, vagyis az elem teljes lemerülése előtt a másodpercmutató triplát ugrik, ezzel jelezve a csere szükségességét.
Összegzés
Végszóként a legfontosabb üzenetem az, hogy aki óravásárlás előtt áll és nagyságrendileg 220.000 Ft a keret erre a célra, mindenképpen menjen el és nézze meg személyesen is ezt a Tissot PR516-os kronográfot. A megjelenése kiválóan hozza az előd jellemzőit, viszont a modern megoldásoknak köszönhetően igazán szemrevaló és korrekt ár/érték arányú órát kapunk ezért az összegért cserébe. Ez az új kvarc kronográf a tesztben bemutatott kék változaton túl más színekben is elérhető, amelyeket megtaláltok a hazai forgalmazó weboldalán.
#hirdetes #szponzoralttartalom
Az órát szponzoráció keretén belül bocsátotta rendelkezésünkre a Next-Time Kft., melyet ezúton is köszönünk!
Szerző

- Bakancslistás tétel volt egy komoly óra beszerzése 30 éves koromra. Azóta eltelt pár év és időközben a letudandó feladatból hobbi és szerelem lett, amelynek állomásait igyekszem veletek is megosztani.
Legfrissebb bejegyzések
- 2025.06.20.CikkekMeggyőző?! – Venezianico Nereide Lapislazzuli
- 2025.06.13.CikkekKülönc elegancia – Beaubleu Figura Non Caritur
- 2025.06.06.CikkekÜde színfolt – Orient Mako 40 75th Anniversary Edition
- 2025.05.16.CikkekAision Hang AN-HS01