A Seiko órát a TUTU óraszalon, a Tissot órát pedig a Next-Time Kft. bocsátotta a rendelkezésünkre, melyet ezúton is köszönünk!
Az új Tissot Seastar GMT ugyan már járt korábban nálunk, viszont engem más szemszögből érdekelt. Méghozzá azért, mert létezik egy nagyon hasonló óra a Seiko háza táján közel azonos áron. Lássuk tehát mire mennek egymással.
Rövid bevezetés

Forrás: Mr Stateless
A búvár-sportóra hullám úgy látszik mit sem vesztett a fényéből, hiszen évről-évre egyre több új modell jelenik meg a piacon. Jelen cikkben szereplő két óra is friss ezen a területen, mindkettő a tavalyi esztendőben mutatkozott be, és bár részleteiben nézve őket sok tekintetben eltérnek egymástól, viszont az közös, hogy acél sportórákról van szó, amelyek GMT komplikációval rendelkeznek és órás népi nyelven szólva Sprite színösszeállítást kaptak.

Forrás: Teddy
Viszont, ha ez mind nem lenne elég, akkor az árcédulán is 200.000 Ft környéki összeggel fogunk találkozni mindkét esetben. Emellett engem kifejezetten érdekelt az is, hogy mit nyújtanak ebben a kategóriában Svájc és Japán egyik, ha nem legnépszerűbb márkái.
Először is a méreteket tekintve a Tissot esetében a 40 mm-es átmérő mellé 45.6 mm tokmagasság és 12 mm-es vastagság társul, míg a Seiko-nál ugyanezek a méretek 42.5, 46 és 13.6 mm. Ugyan a fizikát nem lehet meghazudtolni, és természetesen érezhetően nagyobb a Seiko minden dimenzióban, viszont engem megleptek a nyers specifikációs adatok, mert a való életben nem tűnik fel ekkora különbség. Tény, hogy más a tokkialakítás és azzal is tudtak optikailag csalni valamelyest a japánok, de ettől eltekintve mindkét óra kényelmes hordható akár kisebb méretű csuklón is.
Óratokok

A tokok esetében a Tissot megoldása hozzám közelebb áll, hiszen az oldala szálhúzott és csak a tokfüleken van polírozott felület, míg a Seiko-nál a teljes óratok polírozott. Ez ugyan saját tapasztalataim alapján a boltban nagyon mutatós és könnyű eladhatóságot biztosít, de egy mindenes, sportóránál garantáltan karcgyűjtő pont is lesz egyben. Ami a Seiko mellett plusz pont számomra az a korona elhelyezése 4 óránál. Egyrészt ez ad neki egy külön karaktert, másfelől pedig a napközbeni csuklóméret növekedést-csökkenést jobban tolerálja, hiszen a koronagomb nem fog beleállni a csukló erekbe.

Ezeken túl viszont a Tissot hamar túllendül, hiszen a korona menetes zárral rendelkezik és igényesen logózott is. Előbbi hozzájárul ahhoz, hogy az óra könnyedén tudja a 300 méteres vízállóságot, míg utóbbi pedig egy apró figyelmesség. Sportos óra lévén a Seiko-val is mehetünk vízbe egészen 100 méterig, viszont a menetes zár hiánya miatt személy szerint gyakrabban ellenőrizném nyomáspróbával ezt a tulajdonságát.
Üdítő lünetta

A tokon elhelyezkedő fekete-zöld üvegbetéttel ellátott lünetta, ismét egészen más filozófiát követ a két óra esetében. A Tissot finomabb kidolgozást és határozottabb működést mutat, míg japán ellenfele robusztusabb megjelenést és könnyebb forgathatóságot biztosít a vastagabb peremnek köszönhetően. A marketing anyagokban egészen hasonlónak tűnt a két zöld szín, viszont kézben fogva őket nagy különbség látszik.
A Tissot sokkal élénkebb és feltűnőbb árnyalatot választott, míg a Seiko dizájnerei visszafogottabb megoldás mellett voksoltak, amely bizonyos fényviszonyok mellett már-már feketének tűnik. Rövid ismerkedésünk alatt számomra úgy tűnt, hogy a Seiko lünettabetétje alatt van egy színes gyűrű és az kapott egy üveg fedlapot, míg a Tissot-nál maga az üvegbetét színezett. Ez is hozzájárul ahhoz, hogy optikailag ennyire eltérő a két óra megjelenése. Használhatóságot tekintve azonban lényegi különbség nincsen.
Éles eltérés

A számlapot fedő üveg tekintetében viszont markáns különbség van. A japánok ebben az árkategóriában már-már hagyományosan hardlex kristályt alkalmaztak, míg a Tissot-nál zafírüveggel találkozunk. Objektíven nézve mindkét fajtának megvannak a maga előnyei és kevésbé előnyös oldalai, de ez erősen felhasználás függő. A zafírüveg átlagos, mindennapos felhasználás mellett vélhetően szerencsésebb hiszen a keménységének köszönhetően fokozottan karcálló.
A masszív felépítésnek azonban ára is van, extrém körülmények mellett törékennyé válhat. Ezzel szemben a keményített kristályüveg pont ezekben a helyzetekben tud rugalmasabb lenni. Hozzám személy szerint közelebb áll a zafírüveg, hiszen normál, leginkább irodai körülmény mellett kevés erős behatás éri az órámat, de ez egyéni preferencia kérdése.
Számlapok

A számlapok azonos elemekből építkeznek. Az indexek hasonlóak, csak máshogy dekorálták őket. A Seiko-nál zöld számlapot, míg a Tissot-nál feketét kapunk, mindkettőnek megvan a maga előnye. A Seiko esetében a GMT funkciót erősen kiemelték az arany színnel, amely minden esetben könnyű leolvashatóságot biztosít, viszont maga a számlap teljesen egyszerű kialakítású. A Tissot ellenben egy mélyfekete, fényes darabot választott, amely igényesebbnek tűnik, emellett azonban itt kevésbé lett szembetűnő a GMT mutató kiemelése. Egészen mélyzöld színt választottak, amely sajnos gyengébb fényviszonyok mellett kevésbé kontrasztos.
Mindazonáltal természetesen mindkét óra összes mutatója, indexe lúmozott és dátumot is kaptak. Előbbiben a Seiko a LumiBrite-tal minden tekintetben kiemelkedő, utóbbiban viszont a dátumablak kidolgozása a Tissot esetében jóval precízebbnek tűnik és a dátumtárcsa is szín azonos a számlappal.
Szerkezetek

A hátlapokat tekintve különösebb izgalomra nem kell készülni. A Seiko-nál üvegbetétes hátlapon keresztül lehet megtekinteni a 4R35-ös mechanikus szerkezetet, a Tissot-nál pedig acél fedlappal zárták le a quartz ketyegőt. A saját kategóriájukban nézve ugyanarra a polcra helyezném őket, mindkettő igazi igáslóként teszi a dolgát.

Egyik oldalon van egy 3 Hz-en duruzsoló mechanikus szerkezet ~40 óra járástartalékkal és +45 / – 35 s/napi eltéréssel, míg a másikban egy EOL (end of life) funkcióval is ellátott PreciDrive-os ETA F05-os szerkezet. Utóbbi pontosságáról a gyártó elég visszafogottan nyilatkozik, de talán nem lövök nagyon mellé, ha azt mondom +/- 30 s/év. Teljesen más kávéház a két szerkezet, ezért itt megint csak az egyéni ízlés, szimpátia és használat fog dönteni.
A plusz pont

Amiben azonban kétségtelenül előnyt szerez a Tissot, az a fémszíj. Kézbe véve egyértelműen érződni fog a minőségbeli különbség, sokkal masszívabb hatást kelt, mint a Seiko-n lévő jubilee jellegű szíj. No, de hogy objektív szempont is legyen, a végszem esetében a Tissot nem csak, hogy tömör verziót kapott, de gyors cserélési lehetőséggel is felvértezték, amivel könnyedén lehet a kedvenc szíjunkra váltani.
A csatzár mindkét esetben külön zárral ellátott nyomógombos megoldás, viszont a Seiko esetében teljesen egyszerű, préselt lemezből alakították ki ezt a darabot, míg a Tissot-nál igényes, rétegelt acélból. Ez nem csak a szemnek kellemesebb látvány, de összezáráskor is határozottabb a folyamat a Tissot szíjával. Mindkét óra 20 mm-es tokfül szélességgel rendelkezik, így nyárra is ilyen szíjat érdemes választani majd.
Összegzés

Igyekeztem a cikkben mind objektív és szubjektív szempontokat is összegyűjteni, hogy könnyítsem a döntést. Azt gondolom, hogy mindent egybevetve mindkét órának megvannak a maga nagyon erős tulajdonságai, amelyek adott esetben elbillenthetik a mérleget. Ezek azonban mind olyan szempontok, amik ízlés és használatfüggőek, ezért jelen esetben is hangsúlyozom a személyes megtekintés és felpróbálás fontosságát.
Az árakat tekintve, ahogyan azt a bevezetőben is említettem már, nincsen jelentős különbség, a Seiko 5 Sport GMT SSK035K1 modellje 195 000 Ft, míg a Tissot Seastar 1000 GMT pedig 225 900 Ft, utóbbit a Next-Time Kft. webshopjában megtaláljátok más színekben is. Bármelyikre is esik majd a választás, az biztos, hogy egy igazán lenyűgöző örökséggel rendelkező modell újkori változatát kapod, amit hosszú éveken keresztül lehet örömmel használni.
A Seiko órát a TUTU óraszalon, a Tissot órát pedig a Next-Time Kft. bocsátotta a rendelkezésünkre, melyet ezúton is köszönünk!
Szerző

- Bakancslistás tétel volt egy komoly óra beszerzése 30 éves koromra. Azóta eltelt pár év és időközben a letudandó feladatból hobbi és szerelem lett, amelynek állomásait igyekszem veletek is megosztani.