Ki gondolná, hogy az elérhető ár egy mondatban szerepelhet a kifinomultsággal és az eleganciával? Mai alanyunk, egy Sindaco karóra tökéletes példa erre, ugyanis formavilágában és stílusjegyeiben is hordozza a Patek Philippe Ellipse DNS-ét.
Az órák világát mindig is uralták a kör alakú tokok, számlapok és ez főként a zsebórákból történő evolúciónak köszönhető, de tulajdoníthatjuk ezt a dizájnt az idő ciklikus jellegének szimbólumaként is. Mindenesetre a búvárórák térhódítása miatt, még inkább ez a kinézet kezdett dominálni. Talán ezért lehetett, hogy egy-egy formabontó újítás akkora visszhangot váltott ki. Nem is kell messzire mennünk, hiszen a legnagyobbak közt találjuk a hajóablakról inspirálódó Audemars Piguet Royal Oak-ot, a lovaspóló szerelmeseinek készült Jaeger-LeCoultre Reverso-t, vagy annak idején a nyugati fronton bevetett Renault FT-17-esek felülnézetére emlékeztető Cartier Tank-ot.


A felsorolásból nem maradhat ki a Patek sem, hiszen az Art Deco vonalat erősíti a Gondolo modelljük, de ott van még a nagy sikerű Nautilus és a klasszikus Golden Ellipse is. Ez utóbbi tökéletes példa az időtállóságra, hiszen méretének és stílusának köszönhetően mind a két nem képviselői számára ideális választás, ha az elegáns megjelenés a cél. Az Ellipse sikere több, mint 50 éve töretlen és nem véletlen, hogy ez a márka második leghosszabb ideje gyártásban lévő kollekciója, amit ez idáig csak a Calatrava tudott megelőzni.


Ennek a kikezdhetetlen és formabontó remekműnek a tökéletes, elérhető árú verziója a célkeresztben lévő Sindaco 2244 karóra. (A Sindaco márka ezen modelljének hivatalos neve számomra ismeretlen, azonban az internetnek köszönhetően, azt a pár eladásra szánt modellt a rozsdamentes acél hátlapba nyomott azonosító szám segítségével, a 2244-gyel lehet megtalálni, így ezen cikk erejéig így hivatkozom rá.)

A svájci márka teljes neve Sindaco SA Watch Factory, aka Sindaco SwissLine, telephelye Muralto városában (Svájc) volt és a hivatalos nyilvántartásban 1946-tól 1959-ig szerepel, de alapítási dátuma több helyen is 1934. Talán nem ez a korszak volt a legszerencsésebb az öltönyóra gyártásban utazó cégek számára és éppen ezért tűnt el oly nyomtalanul.
A Sindaco 2244 nem lóg ki az antik órák sorából, már ami a méreteit illeti. A 34 mm-es, lekerekített acél tok és a 21 mm-ről 16 mm-re vékonyodó, tokba integrált milánói szíj, a hangulathoz illő, arany színű bevonattal rendelkezik. A vastagsága, az enyhén domború plexivel, számos polírozás után 8 mm. Ezeket a méreteket és a csuklóra simuló, kényelmes szíjat bármelyik öltönyóra megirigyelhetné.


Az első pillantásra egyszerűnek tűnő számlapon szereplő nyomott márkajelzés, az „újrahasznosítási emblémára” emlékeztető logó, valamint a rakott indexek is arany színűek, így remekül harmonizálnak a tokkal és a szíjjal is. Amennyiben a harmónia szóba került, mindenképpen szót érdemel a kaboson szerű kő a koronában, ami az enyhén barázdált, mélykék számlappal és az arany színű alkatrészekkel olyan egységet alkot, mellyel a korábban említett Ellipse esetében találkozhatunk.


Az órát megközelítőleg fél évszázada mozgásban tartó szerkezet egy kézi-húzós EB 8800, amit az 1960-as évek közepe fele kezdtek el gyártani és közel 10 évig a leggyakoribb svájci szerkezetként tartották számon. Itt egy pillanatra meg kell emlékezni arról, hogy a szerkezet gyártási éve és a márkanév nyilvántartása nem esik egybe, ami számos kérdést felvet. Vajon eredeti az óra? A hamisítást egyből ki lehet zárni, ugyanis az eladási ára alapján a hamisításába fektetett energia nemigen térülne meg.
Teljes mértékben a legózást sem lehet kizárni és az is esélyes, hogy egy valaki számára kedves órát, egy ügyes órásmesternek ily módon sikerült megmentenie. Az internet zeg-zugaiban fellelhető félinformációkból a kép ugyanis nem áll össze, valami hibádzik. Kedves Olvasónk, üdvözlet az antik órák világában, ahol sosem lehetünk biztosak abban, amit a sokat látott ketyegőkről írnak vagy mondanak, hiszen a valódi történetet, csak az adott óra tudná hitelt érdemlően elmesélni.

A Patek Philippe Ellipse eltitkolt ikertestvérének története itt azonban még nem ért véget, hiszen egyéb források szerint néhány Sindaco modellt Londonba exportáltak, ahol szerkezeteket készítettek, melyek egy részét továbbadták, a fennmaradó részét pedig Sindaco néven tokozták. Vajon a svájcinak hitt óra Londonból származik? Biztosat ez esetben sem állíthatunk, mindenesetre az Ellips-re hajazó dizájn és a megannyi, múlt homályába veszett kérdőjel az óra sármját csak tovább erősíti számomra.
A Sindaco történelme egy másik vonalon is folytatódott 1955-ben, ugyanis a Távol-Keleten egy apró kis órásműhelyben úgy döntöttek, hogy egy 5 köves Sindaco szerkezet mintájára elkészítik az első Kínában gyártott szerkezet, ami a „WuXing”, azaz 5 csillag nevet viselte. Érdekes belegondolni, hogy egy ilyen kezdeti próbálkozásból bontakozott ki a világ legtöbb óraszerkezetét előállító iparággal rendelkező országa, de ez már egy másik történet…
Források: A Collected Man, Chronopedia, Collectability, 17 Jewels, Chinese Watch Wiki
Szerző

- Jó pár éve annak, hogy magával ragadott az órák világa. Kezdetben gyűjtöttem, majd fotóztam őket. Később órás témájú podcastel is foglalkoztam, valamint angol nyelvű órás bemutatókat is írok. Az 5BAR keretein belül pedig magyar nyelvű írásaimat olvashatjátok csupa olyan órás témában, ami engem igazán érdekel.
Legfrissebb bejegyzések
- 2025.05.23.CikkekMikro-rotor, maximális stílus – A Poljot International Dobronrav közelről
- 2025.05.19.CikkekRégi forma, új erő – Girard-Perregaux és Bamford Deep Diver újratöltve
- 2025.04.28.CikkekVenezianico Redentore Enigma – Szokatlan stílus, de igazi olaszos karakter
- 2025.04.11.CikkekWatches and Wonders 2025 – Szerkesztői kedvencek