#hirdetes #szponzoralttartalom
Az órát szponzoráció keretén belül bocsátotta rendelkezésünkre a Next-Time Kft., melyet ezúton is köszönünk!
A Roamer óragyár már több, mint száz éve szolgáltat kiváló minőségű, svájci órákat a nagyközönség számára. Most azonban egy olyan órát dobtak piacra a Mechano képében, amiből még a nagy Patek is ihletet merített.
Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy míg hivatalosan a Patek Philippe Cubitus 2024 őszén debütált, addig a Roamer Mechano prototípusával 2023 novemberében találkoztam először, de csak fél évvel később jelent meg a piacon. Hogy melyik gyártó inspirálódott melyik modellből azt fedje nyugodtan a tudatlanság homálya. Hiszen míg a Nautilus szögletesítésének, azaz megcsúfolásának eredménye egy átlag ember számára elérhetetlen, addig a Roamer a svájci középkategóriába árazta be az esztétikailag és technikailag is kifinomult alternatívát nyújtó, első saját szerkezetes modelljüket, a szóban forgó Mechano-t.

Egy kis történelem
Az első saját szerkezet megnevezés nem pontos, hiszen már a huszadik század elején is készültek in-house Roamer werkek. Hogyan is volt ez pontosan? Utazzunk kicsit vissza az időben… A Roamer márka története Fritz Meyer álmával kezdődött, aki robosztus és mindenki által viselni kívánt karórák gyártását tűzte ki célul. Ennek érdekében saját vállalkozást indított Solothurnban, Svájcban, ahol hat alkalmazottal kezdtek hengerjáratokat (cylinder escapement) gyártani az óragyártó ipar számára. Felmerülhet, hogy mi is az a járat; a járat mechanizmusa „elenged” egy-egy impulzust a rugótól, amely az óra működéséhez szükséges energiát biztosítja. Az energia ily módon történő felszabadulása folyamatos, apró lépésekben vezeti el a kinetikus energiát, ezáltal biztosítva a másodperc, perc és óra pontosságát.


Később Meyer Johann Stüdelivel karöltve „MST” (Meyer und Stüdeli) szerkezeteket kezdtek fejleszteni és rövid idő alatt kiemelkedő hírnévre tettek szert, nemcsak Svájcban, hanem világszerte, köszönhetően rendkívüli pontosságuknak és megbízhatóságuknak. A vállalat dinamikusan növekedett, és megnyitotta a tágas, 300 munkás befogadására alkalmas új gyárát. A ROAMER hivatalosan is védjegy lett Svájcban. Mindössze hét év alatt a cég 60 fős vállalattá bővült, és már komplett órákat gyártott. Ebben az évben fejlesztették ki az első saját szerkezetüket is, melyet „Number 38”-nak neveztek el az alapító 38. születésnapja tiszteletére. Ennek az örökségnek a megtestesülése tehát az új Roamer Mechano, amiben az MST 2.0 kaliber ketyeg.
MST újratöltve
A Roamer hagyománytisztelő óramárka révén a „modern kori” első in-house szerkezetükhöz a régi MST platformot vették alapul, aminek még a névválasztással is emléket állítanak. Természetesen az első fogaskeréktől az utolsó simításokig, azaz a teljes mértékben házon belül sorozatgyártott werkek elkészítése nem csak gazdasági szempontból kivitelezhetetlen, hanem technikai akadályai is lehetnek, ugyanis minden alkatrészhez egy külön gyár, de legalábbis egy külön állomás szükségeltetik. Éppen ezért a Roamer, ahogyan sokan mások is a francia kifejezéssel élve, az ébauche-t (ejtsd: ebósh) vagyis az alapmechanizmust más cégektől szerzik be. Az ébauche gyakorlatilag egy „félkész” óraszerkezet, amit később a megrendelő cégek kiegészíthetnek a szükséges komponensekkel, tovább finomíthatják, alakíthatják, hogy teljes, működőképes órát alkothassanak.


A szerkezetükhöz három nívós beszállító biztosít alkatrészeket. Első ezek közül az Incabloc, akiktől az óra külső behatásoktól történő védelméért felelős rezgéselnyelő rendszer származik és a Roamer mellett olyan márkák modelljeibe is bekerül, mint az Omega, Longines vagy éppen a Tissot. Az együttműködéshez bizonyítani kell, hogy a Mechano-ban lévő MST 2.0 szerkezet méltó az Incabloc termékével való együttműködésre. A járat, a hajszálrugó, a kar, tehát a pontosságért közvetlenül felelős alkatrészek a Sellita-nak is szállító, Feller Pivotage műhelyéből származnak. Sajnos a cég részletei nem nyilvánosak, de az iparági szerepe és fontossága kétségtelen a svájci óragyártásban.

Az energiatárolásért felelős rugóházat és főrugót a Générale Ressorts biztosítja, akik a Rolex-el, a Richemont-al és a Swatch csoporttal is kapcsolatban vannak. Összességében elmondható tehát, hogy az ébauche beszerzése nemcsak, hogy nem bűn, de abban az esetben, amikor igazán nagy presztízsű és magas minőséget biztosító gyártóktól kerül beszerzésre, úgy biztosak lehetünk benne, hogy az a szerkezet nem fog cserben hagyni minket.
Az óra maga
A szerkezet különlegességének hangsúlyozását kifejezetten fontosnak érzem, hiszen az órára pillantva a szkeletonizált stílusnak köszönhetően ez a legszembetűnőbb aspektusa a Mechano-nak. Órakedvelőként a szkeleton órák esztétikai látványa rendkívül vonzó, amit itt alulról és felülről egy-egy zafírüveg tesz lehetővé. A fogaskerekek mérete, a billegő mozgása vagy a korona kihúzásának mechanizmusa tökéletesen lekövethető az ízlésesen kör alakban kivágott számlapon keresztül. Ez azonban csak a látszat, hiszen a fekete percskála egy teljesen átlátszó számlapot fog körbe, amin a Roamer logó is található. Itt meg is érkeztünk az óra egyetlen pontjához, amivel nehezen tudtam kibékülni; ez pedig a Roamer 1888 felirat mögötti szürke háttér. Véleményem szerint a logó szkeletonizálása sokat dobott volna még a számomra így is tetszetős órán.


Körben, a fluoreszcens festéket tartalmazó indexek végei „lógnak a levegőben”, így a fókuszt teljes mértékben a szerkezetre irányítják. A szkeleton órák leginkább azoknak szólnak, akik igazán a mechanika szépségét keresik, és nem bánják a több karbantartást, hiszen egy csontvázasított szerkezet gyengébb, a mechanikai behatásoknak kevésbé ellenálló. Tehát jobban vigyázni kell rá, mint tömör szerkezetes társaira. Az óra további odafigyelést igényel, hiszen vízállósága 50 méterre korlátozódik, ami egy kisebb esőzést még kibír, de úszásra, fürdésre semmiképpen sem ajánlatos magunkon hagyni.

A tok szépen kidolgozott, a ráma szálcsiszolt, míg az élek polírozottak, így a Mechano szépen játszik a napfényben. Dimenzióit tekintve 39,5 x 41,5 milliméter, ami a szögletességnek köszönhetően valamivel nagyobbnak érződik. Egy átlagos méretű csuklón nem lóg túl, azonban szépen elterül és méreteinek köszönhetően is vonzza a kíváncsi tekinteteket. A vastagsága csupán 9.6 mm, hiszen a már sokat tárgyalt MST szerkezet kézihúzós, így nem tartalmaz rotort, ami az órát ilyen adottságok mellett bumszlivá tehetné.


A szíj roppant kényelmes, H-szemes, ahol a külső szálcsiszolt részeket a belső polírozott szemek ízlésesen egészítik ki. A végszemek tömörek, lekövetik a tok ívét és határozottan egy integrált szíj megjelenését idézik. Az óra ezzel együtt lesz egész, bár a leendő tulajdonosnak lehetősége nyílik arra is, hogy a díszdobozban az óra mellé járó aligátorbőr szíjat tegye fel a fém csat helyett. A műveletet igen gyorsan el lehet végezni, ugyanis gyorskioldós stifttel rendelkezik mind a két opció. Látni ezt a szerszám nélküli szíjcsere megoldást igazán üdítő.

A Roamer Mechano egy középkategóriás, egy egységnyi svájci óra, ami az In-house szerkezetének és történelmi hagyatékának köszönhetően méltán tarthat számot az órarajongók figyelmére. A modellből 5 féle színvariáció érhető el és színenként 99-ben limitálták a legyártott darabok számát, így érdemes sietni, ha szemet vetettél valamelyik variánsra!
Az acél-fekete verzió árát itt találod!
Specifikációk
Gyártó | Roamer |
Modell | Mechano |
Tok anyaga | acél |
Tok mérete | Szélesség: 39.5 mm Magasság: 41.5 mm Vastagság: 9.6 mm |
Szíj | Acél szíj, aligátorbőr szíj |
Üveg | zafír |
Vízállóság | 50m |
Szerkezet | MST-23, 4Hz, 44 óra járástartalék, 18 köves |
Limitáció | 99 darab/szín (sorszámozott) |

#hirdetes #szponzoralttartalom
Az órát szponzoráció keretén belül bocsátotta rendelkezésünkre a Next-Time Kft., melyet ezúton is köszönünk!
Szerző

- Jó pár éve annak, hogy magával ragadott az órák világa. Kezdetben gyűjtöttem, majd fotóztam őket. Később órás témájú podcastel is foglalkoztam, valamint angol nyelvű órás bemutatókat is írok. Az 5BAR keretein belül pedig magyar nyelvű írásaimat olvashatjátok csupa olyan órás témában, ami engem igazán érdekel.