Orosz óragyűjteményOlvasási idő ~ 3 perc

Orosz óragyűjtemény

Minden órakedvelő felkapja a fejét a következő nevek hallatán, mint például a Raketa, Pobeda, Poljot, Vostok, Slava, Cornavin, Bourbon és még sorolhatnám. A napokban volt szerencsém egy megközelítőleg 1000 darabos orosz kollekciót meglesni és kicsit átélni, átérezni a vintage óragyűjtés szépségét.

Biztos vagyok benne, hogy sok olvasó nagypapájánál lapul a konyhaszekrény fiókjában, valamilyen rég „elfeledett” kincs. Attól függetlenül, hogy régiségekről beszélünk, az nem jelenti azt, hogy szemétbe valók. Sok esetben kisebb értékű ketyegőkről van szó, és ezen daraboknak inkább az eszmei értékéről érdemes megemlékeznünk.

A vintage és antik óragyűjtői szenvedély egy teljesen más útvonal a karórák világában. Sokan az új megjelenéseket várják és vannak igazi régiség fanok, akik folyamatosan figyelnek, valamint bolhapiacokon keresgélnek.

Szerencsére a személyes ismeretségi körömben is van pár történelmi örökségkedvelő úriember, ez persze nem jelenti azt, hogy kizárólag férfi ketyegőkre bukkantam a dobozokban. Jelen esetben még a falra függesztve is karórákat, kakukkosórákat és zsebórákat nézegethettem, ami hatalmas élmény volt számomra.

Orosz óragyűjtemény

Első körben, amit megpillantottam az egy egész falnyi, igényesen bekeretezett és márkák szerint elrendezett, mondhatni kiállítás volt. Mivel nekem is van egy csörgős ketyegőm, ezért a Poljot tábla előtt kezdtem el szerelembe esni.

A Szovjetunió felsővezetése 1927-ben határozta el, hogy a Vörös Hadseregnek fejlesztenek időmérőket és az 1930-as években megkezdődött az óragyártás, így 1930 végén beindult a termelés és novemberben bemutatták az első 50 ketyegőt a Forradalmi Színházban. Mivel megbízható karórákra volt szükség, ezért találhatunk a mai napig is sok működő példányt.

Orosz óragyűjtemény

Az Első Állami Óragyár néven megkezdődött a tömeges előállítás és kisebb nagyobb döccenőkkel, de felvették a nyugattal a versenyt.

1960-ban jelentek meg az óragyár történetében az első Poljot márkanéven forgalmazott órák és a rákövetkező évben Jurij Gagarin űrrepülése kapcsán maga a gyár is felvette a Poljot nevet. Természetesen a márka napjainkban is a fénykorát éli, mivel csodásabbnál csodásabb új megjelenésekbe botlom. A mesés orosz gyűjteményben találkoztam még Slava szépségekkel is, amelyek már a Második Állami Óragyárban készültek. A férfi kar- és zsebórák mellett, női „ékszereket” is gyártottak, melyekkel ellátták a polgári piacot.

Ezen kívül, volt még a sorban rengeteg Vostok, Cornavin, Molnija és Pobeda is. A Pobeda igazán népszerű volt a Szovjetunióban és ezeket az órákat több óragyár is készítette. 1946 végétől a Petrodvorets és a Christopol, 1953-tól pedig a Második Moszkvai Óragyár. Személy szerint, ezen a táblán találtam meg a legtöbb új szerelmemet, valamint a Raketa csoportban.

Orosz óragyűjtemény

A Raketa az egyik olyan méltán büszke óragyártó a világon, amely teljes egészében önerőből gyártja a ketyegőit és a szerkezetükhöz tartozó alkatrészeket is. Mivel évi 5 millió példányban ontotta a gyár az órákat, így azért nem beszélhetünk annyira egyedi műalkotásokról, bár ettől függetlenül mindegyik karórának lelke és története van, szóval ezt előttük soha nem mondanám ki hangosan. A világért se bántanám meg egyiket sem.

2009-ben a Raketa új időszámítása is megkezdődött, egy extravagáns designer vezetésével és új irányt mutatott a cég. Teljesen más érzés fog el, ha egy új órát tartok a kezemben és más élmény egy régi orosz szépséget viselni a csuklómon.

Ezt a felemelő érzést én még csak pár hete ismerem, ugyanis most kaptam meg életem első Raketa ketyegőjét a világ legkedvesebb főszerkesztőjétől. Halkan azért megjegyezném, hogy az Egy Órás weboldalán találkozhattok a Márk „tollából” származó cikkekkel is.

Orosz óragyűjtemény

Amennyiben valakit érdekelnek bővebben az általam látott és említett márkák, abban az esetben ajánlom Zsolt írását a Bourbon-ről, vagy az Antik szemle menüponton belül további cikkeinket, ahol átfogóbb képet kaphattok a vintage szeretetről. Illetve éppen a témába vágó cikkünk: Óra töri – orosz óragyártás.

Hatalmas élmény volt ezek között a régiségek között kutakodni és remélem lesz még lehetőségem hasonló helyszínekre ellátogatni a jövőben! Addigis barátkozom a kacsómon a Raketa gyönyörűségemmel és elgondolkodom azon, hogy vajon miket élhetett át ez a kis ketyegő az életútja során.

Vissza a kezdőoldalra

Szerző

Pájer Beáta
Pájer Beáta
Amatőr és lelkes óragyűjtő a szépségiparból. Igyekszem megállni a helyem az 5BAR csapatában egyedüli csajként és olvashattok tőlem divattal is egybekötött órás tartalmakat, nem csak női "ékszerekről".

Ne maradj le a legfrissebb cikkekről, iratkozz fel heti hírlevelünkre!

Kéretlen reklámokkal nem fogunk zavarni!