Stopperes fényevők újratöltve – Orient Mako Solar Chronograph Limited EditionOlvasási idő ~ 5 perc

Orient Mako Solar Chronograph

Személy szerint engem mindig is vonzottak a jó értelemben „igénytelen” órák, így az Orient Mako Solar Chronograph-on is már az első megjelenéskor megakadt a szemem. Az igénytelenség alatt semmiképp nem a küllemre gondolok, hanem arra, hogy a szükséges karbantartás szinte egyenlő a nullával, na de erről majd később.

Visszatekintés

Az első széria megjelenésekőr szerkesztőségünk egykori tagja, Levi gyorsan le is csapott egy Pepsi kiadásra teszt szándékkal, melyről a cikket ide kattintva el is olvashatjátok. Ekkor tájt jelentkezett be szerkesztőségünk másik tagja, Zsolti is egy panda verzióra az Orient Mako Solar Chronograph-ból, ami akkoriban annyira sztártermék lett, hogy 2-3 hónapot kellett rá várnia. Akár úgy is fogalmazhatnánk, hogy az elején egy végtelennek tűnő várólistára került.

Orient Mako Solar Chronograph

A széria sikere pedig nem véletlen. Az óra méretei, tudása és ára kiváló összhangban voltak ahhoz, hogy egy tökéletes GADA (Go Anywhere Do Anything) óra váljék belőle. Ez pedig az újabb színekre is igaz, amelyeknél gyakorlatilag semmi nem változott a színeken kívül, szerencsére.

Az új jövevények

Az Orient Mako Solar Chronograph széria 3 új színnel bővült. Kezdeném a szívemhez legközelebb állóval, jelen cikk alanyával, a fekete-kék, ombre számlapos limitált kiadással. Ugyanis ennek a 3000 darabos limitált kiadásnak a színei egyszerűen levettek a lábamról. A „Batman” lünetta, a fentről-lefelé elsötétedő kék, hullámos számlap az arany színű mutatókkal számomra teljesen elvitték a show-t, amit a 3 és 5 óra között található „limited edition” jelzés sem rontott el.

Ebbe a kombinációba már akkor beleszerettem, amikor először az automata, három mutatós Mako-n jelent meg. Eredetileg abból nagyon szerettem volna egyet a magaménak tudni, de úgy hozta a sors, hogy nem sikerült. Most viszont úgy érzem elérkezett az én időm, és egy ilyen guszta stopperest megpróbálok belecsempészni a kollekciómba.

Azonban ez nem minden, hiszen másik két szín is napvilágott látott. Az egyik, amit én csak „ice blue„-ra kereszteltem, ez világoskék számlappal, valamint fekete segédszámlapokkal rendelkezik. A másik pedig az általam cseresznyevörösnek titulált, már-már bordó számlapos, szinté fekete segédszámlapokkal. Mindekttő káprázatos, de az én szívem -mint már említettem-, akkor is a sötétkék nyerte el.

  • Orient Mako Solar Chronograph
  • Orient Mako Solar Chronograph

Száraz tények

Mint azt már említettem, a számlapszíneken kívül semmi nem változott. Értem ezt a tok méretére, mely korona nélkül 42.8mm maradt, ezzel tovább erősítve a normál középmezőnyt. A tok magassága 48.1mm, míg vastagsága 13.1mm maradt, melyet kronográf szinten nyugodtan nevezhetünk átlagosnak. Színeiben azonban a limitált kiadás kissé elüt a többiektől, hiszen ennek fekete lünettája van (de nem lünetta betétje), illetve fekete koronával és nyomógombokkal látták el.

A lünettabetét acél, amely könnyen karcolódik, így érdemes rá vigyázni. Maga a lünetta pedig egy irányba forgatható, és 120 klikkes. Érzetre sokkal jobb, mint amire számítottam, jócskán az árkategóriája fölé lőném.

Ezen a ponton tartom fontosnak megjegyezni, hogy bár a ketyegő vízállósága 200 méter, ez csak akkor igaz, hogyha a nyomógombok nincsenek benyomva. A korona természetesen menetes zárral van ellátva, viszont a gombok nincsenek. Ezért fontos odafigyelni arra, hogy a stopper nyomógombok a víz alatti, vagy a vizes használat közben véletlen se nyomódjanak be, hiszen akkor semmi sem szab gátat annak, hogy víz jusson az óra tokjába, amit mind gondolom mondanom se kell, hogy nem tesz jót szeretett kardíszünknek.

A szíj továbbra sem egy remekmű, legyünk őszinték. Tokfülnél 22mm, mely egészen a csatig így is marad, tehát nem szűkül. A szíjszemek kiütősek, valamint az is igaz, hogy ez nem a leghalkabb csat amit kapni fogsz a pénzedért, továbbá a csatzár sem a legminőségibb. Azonban fontos itt is megjegyezni, mint minden hasonló árkategóriájú óránál, hogy a 200.000 forint alatti ársávban nem lehet mindent egyszerre, bizonyos pontokon kompromisszumképesnek kell lennünk.

Értem ezt úgy, hogy inkább legyen meg a tok, valamint a lünetta megfelelő kidolgozottsága, és inkább a szíj legyen egy kicsit rosszabb minőségű. Egy fémszíjat NATO-ra, vagy bőrre lecserélni 2 perc, és az óra teljes karakterét megváltoztatja, arról nem is beszélve, hogy a tisztántartás is egyszerűbbé válik. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a fémszíj az Orien Mako Solar Chronograph-on szörnyen rossz lenne, pusztán átlagos, a kategóriájának megfelelő.

A menetes hátlap mögött az Orient VS752 napelemes kvarc szerkezete lapul. Ez tulajdonképp nem más, mint a Seiko által is használt Epson VS75B. Túl sok érdekeset nem lehet elmondani róla, viszont fontos kiemelni, hogy a „járástartaléke” teljes feltöltöttség esetén 6 hónap, illetve havi pontossága +/- 20 másodperc.

Orient Mako Solar Chronograph
Forrás: Caliber Corner

A cikk elején említett igénytelenségre visszatérve. Mint mondtam volt, semmiképp sem az óra küllemére értettem, hanem arra, hogy a napelemes órák valóban igénytelenek. Hiszen mindaddig, ameddig megkapják az elegendő fényt a feltöltéshez, tulajdonképpen semmi dolgunk nincs velük. A kapacitor, mely az energiatárolásért felelős, általában 10+ évet is kibír, illetve kvarcóra lévén szervizt nem különösebben igényel. Így a tokot nyitni a legritkább esetben kell, ezért a tömítés is nehezebben öregszik meg. Ez persze nem igaz az üvegtömítésre, valamint a nyomógombokra, amiknek cseréje továbbra is javallott legalabb 3-5 évente. Ettől függetlenül, ha vigyázunk a fényevő óránkra, sokáig nem kell hozzányúlunk egyáltalán.

GyártóOrient
ModellMako Solar Chronograph
Számlapkék-fekete ombre (átmenetes) számlap, hullám textúrával
Tok anyagaacél
Tok méreteKorona nélküli átmérő: 42.8mm
Magasság: 48.1mm
Vastagság: 13.1mm
SzíjAcél szíj, tokfülnél 22mm
Üvegzafír
Vízállóság200m
SzerkezetOrient VS752 napelemes kvarc
ÁrKattints ide a részletekért.

Vissza a kezdőoldalra

Szerző

Zsigmond Viktor
Zsigmond Viktor
Huszonéves, gyógyíthatatlan óramániás. Hobbimat iskolai szintig fejlesztettem, így néhanapján erősen kocka dolgokat is olvashattok tőlem. Órás kalandjaimat, illetve fejlődésemet igyekszem dokumentálni képes, valamint írásos formában is – előbbit főleg Instagramon, utóbbit pedig itt, az 5BAR oldalán.

Ne maradj le a legfrissebb cikkekről, iratkozz fel heti hírlevelünkre!

Kéretlen reklámokkal nem fogunk zavarni!