Mai írásomban az óraviselési kisokossal szeretnék némiképp útmutatást adni ahhoz, hogy ha megtaláltad az álomórádat, képes legyél azt megfelelően hordani.
Persze mindenki más és más, ahány ember annyi csukló (vagy más testrész), de úgy gondolom, hogy az alábbi ajánlások általánosságban mindenki segítségére lehetnek.
Elhelyezkedés
Szerintem a lehető legfontosabb tényező egy óra kényelmes hordásában az az, hogy hol is helyezkedik el a csuklónkon. Erről sokaknak megoszlik a véleménye, de nézzük át a lehetőségeket.
- Az első opció a csuklócsont alatt, közvetlenül a kézfej mögött. Összességében nem néz ki jól, az ember kezén olyan hatást kelt, mintha most vette volna az órát és nem tudta jól beállítani. Mindemellett nem elhanyagolható, hogy az ember kezének mozgását nagyban akadályozza, szóval szerintem ez elkerülendő.
- A második, amikor a csuklócsonton van az óra. Egy fokkal talán jobb, mint az előző, de még mindig nem az igazi. Itt nagyobb a csukló átmérője, így könnyen lecsúszhat a csont alá, illetve nem hiszem, hogy túl kényelmes, ha valami folyamatosan nyomja a kezedet.
- A harmadik, általam is preferált megoldás a közvetlenül a csuklócsont után következő rész. Az óra nem zavar a mozgásban, nem nyom, nem fáj (aminek egyáltalán nem lenne szabad megtörténnie), továbbá a tapasztalt órakedvelők nagy része itt hordja, szóval még rutinosabbnak is fogsz tűnni így.


A túl rövid sose jó
Semmi perverzió, ugyanis itt kifejezetten a fémszíjakra gondolok. Biztosan sokan tapasztalták már, hogy a kezük mérete változik, és ez teljesen normális. Főleg nyáron, amikor a klímás szobából kimész a szikrázó napsütésre, a 30 fokba. Ugyanis az ember teste reagál a különböző hőmérsékletekre.
Ez abban nyilvánul meg a mi esetünkben, hogy a hűvösebb helyeken kisebb, míg a melegebb helyeken nagyobb a csuklónk térfogata. Ezért kell odafigyelni arra, hogy a fémszíj megfelelően legyen beállítva. Érdemes a hőmérsékletet is figyelembe venni, de az általános igazság az, hogy amennyiben egy ujjad befér a csat és a csuklód közé, jellemzően be szokott jönni.
Bizonyos gyártók pont ezen probléma elkerülése érdekében biztosítanak mikroállítási lehetőséget a csaton. Ez lehet szerszámmal állítható, ahol a rugósfület a csatban arrébb lehet helyezni, vagy szerszám nélküli, amikoris bárhol, bármikor tudod ezt szabályozni. Utóbbira jó példa lehet a Rolex Glidelock rendszere.

Egy jó bőrhöz kell gumi?
Megint félreértetted? Hihetetlen… Sokan nem kedvelik a fémszíjakat az előbb felsorolt dolgok miatt, így gumi vagy bőrszíjra esik a választásuk. Összességében mindkettőre igaz, hogy a rendszeres tisztítás, illetve ápolás megnöveli az élettartamukat, de mire kell odafigyelni?
Leginkább arra, hogy nyáron ne hordjunk bőrből készült szíjakat. Ugyanis az izzadtság gyorsan kikezdi még a minőségi bőrszíjakat is, így érdemes a fém, vagy a kaucsukszíjakat előnyben részesíteni. Ezeknél a mikroállítás alapvetően adott, hiszen egyik lyukból a csatot a másikba fűzni nem egy nagy nehézség.

Télen azonban, amikor hűvösebb az idő, bátran lehet bőrszíjakat hordani, de ekkor is érdemes odafigyelni, hogy egy ilyen kiegészítő nagyjából hasonló körülményekkel találkozik, mint egy bőrcipő. Ennek megfelelően időnként érdemes ezeket is ápolni. Csodák azonban nem léteznek, a legtöbb bőrszíj 1, vagy maximum 2 évig szokta bírni, erre fel kell készülni.
Amennyiben divatórára szeretnél szíjat vásárolni, érdemes körbenézni a Time-Service Bt. weboldalán, vagy ha általános szíjat keresel, akkor például az Órabox-on.
Bal, vagy jobb oldal?
Természetesen politikamentes a kérdés! Az alap felállás, hogy az ember az órát a bal kezén hordja. Azonban sokak vannak, akik a jobb kezükön szeretik – mert bal kezesek (ahogyan én is), mert ott kényelmesebb, vagy csak szimplán mert nekik ott jobban tetszik.
Azt gondolom, hogy emögé a dolog mögé nem érdemes nagy feneket keríteni. Azon a kezeden hordd az órádat, amelyiken szimpatikus, és ne hallgass bizonyos egyének hangzatos megszólalásaira, miszerint aki a jobb kezén hordja az órát, az egy kitiltandó faj.

Neked mekkora?
Főleg a kezdő órakedvelőknél kiemelkedően fontos, hogy mekkora méretű órát választanak. Akinek volt már pár óra a kezén, az jellemzően tudja, hogy részére mekkora az ideális.
Itt több szempontot is érdemes figyelembe venni. A legfontosabb a tok magassága, azaz a tok aljától a tetejéig mért távolság, ugyanis ez a leginkább befolyásoló tényező. Lehet egy óra tokjának átmérője 38mm, ha a magasság 54mm, és lelóg a csuklódról. Nincs is annál kínosabb, amikor épp, hogy nem esik le az óra a kezedről, vagy az óra hord téged.
A másik természetesen az előbb is említett átmérő, amit jellemzően korona nélkül szoktak megadni. Ez egy csalóka szám. Ugyanis míg széltében több hely áll a rendelkezésre a kezeden, addig a magasságból jóval kevesebb. Éppen emiatt nem szabad megijedni egy korona nélkül 46mm-es órától akkor, ha annak magassága mondjuk csak 48mm. Ezért fontos, hogy egy órát mindenképp fel kell próbálni megvásárlás előtt.
A tok vastagságát sokan félvállról veszik, pedig nagyon fontos! Nem is amiatt, hogy elfér-e az ingujj alatt vagy sem, de egy vastag, a csuklódból kitüremkedő órát sokkal könnyebben versz oda falnak, ajtónak, kilincsnek, bárminek, mint egy laposabbat. Aztán mint tudjuk, ezek a behatások sem az órának, sem a léleknek, sem a pénztárcának nem tesznek jót.

Nem vagy James Bond
Hacsak nem tévedek, és Te vagy a 007-es ügynök, nem menő a búváróra öltönnyel. Amire ki akarok lyukadni, hogy az öltözékednek megfelelően érdemes karórát választanod. Amennyiben tudod, hogy ritkán hordasz elegáns szettet, nem feltétlenül fontos, hogy a kollekciódban csücsüljön egy ehhez illő, mindenképpen bőrszíjas óra. Viszont, ha olyan helyen dolgozol, vagy csak az átlagosnál sűrűbben viselsz zakót, esetleg inget, ahhoz ne a rikító sárga G-Shock-od vedd fel. Próbáld meg keresni az egyensúlyt az óráid és az öltözködésed között.

Itt szintén visszakanyarodnék a különböző szíjak nyújtotta lehetőségekre, ugyanis egy egyszerű átöltöztetéssel egy teljesen új órát tudsz varázsolni az esetleg már megunt ketyegődből. Itt persze előnyt élveznek a hagyományos tökfül kialakítású darabok, melyekre tonnaszám találhatsz szíjakat.
Záró gondolatok
Természetesen, mint azt az írás elején is említettem, nincs két egyforma ember. Lehet, hogy van, aki merőben másképp hordja az óráját, mint ahogyan én leírtam, mégis kényelmes neki, szóval az itt elhangzott dolgok nem szentírások.
Mindenkit arra tudok csak buzdítani, hogy a számára leginkább megfelelően hordja azt. Viszont remélem, hogy pár embernek tudtam segítséget adni a kényelmesebb mindennapokhoz.
Szerző

- Huszonéves, gyógyíthatatlan óramániás. Hobbimat iskolai szintig fejlesztettem, így néhanapján erősen kocka dolgokat is olvashattok tőlem. Órás kalandjaimat, illetve fejlődésemet igyekszem dokumentálni képes, valamint írásos formában is – előbbit főleg Instagramon, utóbbit pedig itt, az 5BAR oldalán.
Legfrissebb bejegyzések
- 2025.04.14.CikkekAz érthetetlenség magas foka – Orient Star Contemporary Date
- 2025.04.01.CikkekRolex 2025-ös újdonságok
- 2025.03.17.CikkekFényevők kiterjesztve – Orient Mako Solar 40
- 2025.03.07.CikkekA tökéletes motoros óra nyomában