Sosem fogom elfelejteni a számomra első, írott órás tartalmat, amelyben ez állt „szépen finiselt werk perlázs-zsal”. Nézzük meg közösen miről is van szó!
Imádom az olyan órákat, melyek generálisan kijelentve egyszerűnek és felszínesnek tűnhetnek, viszont többrétegű érzelmi síkon mozognak. Persze ott vannak a fantasztikusan kidolgozott számlapok, az ízlésesen és arányosan elhelyezett mutatók, indexek, a kényelmes és markáns tokok, amelyekhez kiválóan társítják a különféle szíjakat, de mégis csak a szerkezet az óra szíve, amely mindezeknek értelmet és szerepet ad. Amennyiben olyan órát választasz, ami üveghátlappal rendelkezik, úgy jó eséllyel fogsz kisebb-nagyobb mértékben találkozni a mai órás fogalommal, a perlázzsal.
Mi is ez tulajdonképpen?

Forrás: Professional Watches
Ahány gyártó, annyiféle befejezési technika létezik, már ami a szerkezet esztétikai kialakítását illeti. Ennek egy kiváló példája a perlázs, amely széles körben ismert, nem csak az órás világban és jó hír számunkra, hogy a luxuskategórián kívül is találkozhatunk ezzel, az egyébként szemrevaló felületkezeléssel. A perlée vagy más néven a perlage, a francia „gyöngy” vagy „gyöngyözés” szóból ered. Nem teljesen öncélú a folyamat, hiszen elsődlegesen a gyártók ezzel még kívánatosabbá szeretnék tenni a portékájukat, viszont gyakorlati haszna is van. Vizuálisan talán kevésbé markáns, mint a szintén elterjedt genfi csíkozás, viszont az tagadhatatlan, hogy még az órás világban kevésbé jártas emberek szeme is megakad ezen a szálhúzási megoldáson.
Hogyan készül?

Forrás: Bobinchak
Ránézésre egyszerűnek tűnik a perlázs kialakítása és tulajdonképpen leírva is azt gondolhatnád, hogy ezt akár otthon is könnyedén el lehet készíteni, hiszen „csak” egy fúrógép és egy forgó, csiszolórúd kell hozzá, azonban mindenkit lebeszélnék erről a hétvégi barkácsolásról, mondom is, hogy miért.
Amennyiben jobban megnézed a körök tökéletes átfedésben vannak egymáson, vagyis minden egyes ilyen mintát külön egyesével, azonos eltolással és távolságra helyeznek el, ami rettentő idő és energiaigényes művelet, még a tapasztalt órásmesterek számára is. Valójában elképesztő nehéz, mivel ez a technika aprólékos kidolgozást, kiváló izommemóriát és maximális odafigyelést igényel, mert elég egy kicsivel nagyobb vagy kevesebb figyelem és egyenletlen lesz a felület. Viszont, ha a pozicionálás nem megfelelő, akkor a perlázs minta nem lesz egységes és elveszti az egyetlen előnyét, a szépségét.
„Biztos könnyedén lehet automatizálni”

Forrás: ABTW
Nos, valóban van olyan része a folyamatnak, amit géppel ki lehet váltani, viszont elengedhetetlen a tapasztalt órásmester keze a tökéletes minta elkészítéséhez. Megmunkálás szempontjából nem csupán a vizuális szépség elérése az elsődleges cél. A csiszolórúd lényegében belekarcolja a gyöngyhöz hasonló mintákat a kiválasztott alkatrész felületébe. Igen, egyre gondolunk, mégpedig arra, hogy ezek az apró karcolások tökéletes szűrőként is működnek, hiszen a tok belsejébe bekerülő porszemek meg tudnak tapadni a barázdákban és ezáltal távol maradnak a szerkezettől, amelyek egyébként komoly károkat tudnak okozni annak működésben.
Így tehát számunkra nem csupán egy érdekes és ízléstől függően tetsző formai kialakítás a perlázs, hanem egyben a működésben is szerepet játszó elem. A használat mértéke pedig erősen a gyártó cégtől függ, számos olyan nagyobb, ismertebb márka van, akik szinte csak az alaplemezen alkalmazzák ezt a technikát, így erősen keresni kell a hátlapon keresztül a „karcolásokat”. Másik véglet, pedig „a mindenhol is” kategória, amely természetesen jól mutathatja az adott manufaktúra szakmai kompetenciáját, viszont ez nem feltétlen nyeri el mindenki tetszését.
Személyes vélemény

Forrás: Excelsiortime
Szeretem az ízlésesen és igényesen kialakított órákat és alapvetően a perlázsolt szerkezeteket is kedvelem, viszont számos esetben gondolom azt, hogy néha a kevesebb több. Ez a felületkezelés valóban igényes és nagy szakmai tapasztalatot követelő megoldás, amely véleményem szerint kisebb mennyiségben fogyasztható és mutatós, nagy dózisban viszont odavész az egyensúly. Valamint, hogy a fent leírtakat gyakorlatban is szemléltetni tudjam, álljon itt egy videó, amelyben meg tudod nézni, hogyan készül a perlázs. Te mit gondolsz róla?
Forrás: Fratello
Szerző

- Bakancslistás tétel volt egy komoly óra beszerzése 30 éves koromra. Azóta eltelt pár év és időközben a letudandó feladatból hobbi és szerelem lett, amelynek állomásait igyekszem veletek is megosztani.
Legfrissebb bejegyzések
- 2025.05.16.CikkekAision Hang AN-HS01
- 2025.05.05.CikkekChristopher Ward Twelve 36 mm
- 2025.04.21.CikkekSzületésnapi frissítés – Orient Bambino Sun & Moon 75th Anniversary
- 2025.04.18.CikkekChristopher Ward C65 Desk Diver