Óralexikon – Genfi csíkozásOlvasási idő ~ 4 perc

Genfi borító

Bizonyára te is találkoztál már a genfi csíkozással, még ha akkor még nem is tudtad, hiszen ez az egyik legelterjedtebb díszítési módszer órák esetében. Na, de pontosan mi is ez és hogyan készül?

A genfi csíkokat „Côtes de Genève” vagy akár „genfi hullámok” néven is megtalálod és talán a legismertebb a szerkezetek díszítései közül. Az óraszerkezetek különböző alkatrészein találkozhatsz velük, akár lemezeken, hidakon és leggyakrabban a rotoron. Az olcsóbb árkategóriába tartozó, tömeg gyártott szerkezeteken éppúgy megtalálhatók, mint a prémium szegmensbe tartozó, kézzel készített társaikon.

Genfi csíkozás Chopardon
Elképesztő alapossággal elkészített Chopard L.U.C. Calibre 98.06-L
Forrás: Fratello

Ez részben azért van így, mert ez a technika könnyen adaptálható az automata CNC-gépekre, mindemellett nem igényel jelentős mértékű emberi beavatkozást a jellegzetes csíkok elérése. Zárójelben azért megjegyezném, hogy természetesen gyártó és kategória függvényében is változhat az elkészítés módja és részletessége, ezért kerüljük az általánosítást.

Hogyan készülnek?

Genfi csíkozás esztergapad
Esztergapadba fogott darab
Forrás: Pastime Zone

A genfi csíkok elkészítése egy szerkezetrészen elsőre nem tűnik komplikáltnak, azonban a valóság átírja ezt a gondolatmenetet. Az órásmesterek az alkatrészeket egy esztergapadba fogják be és egy enyhe szögben elhelyezett forgó, csiszoló szerszámfejjel finiselik. Ezután a szerszámfejet hosszanti irányban, egyenletes mozdulattal végighúzzák az alkatrészen. Az órásmestereknek nagyon kell vigyázniuk, hogy a szerszám mozgási sebességét vagy szögét ne változtassák meg, különben egyenetlen és szabálytalan felületet kapnak. A genfi csíkozás kulcsa az egyenletes kialakítás.

A genfi csíkozás nem csak lineáris lehet, hanem körkörös változatban is előfordulhat, ehhez az órásmester egy forgó alapot használ, amelyen a szerszámfej mozdulatlan marad és a megmunkálni kívánt alkatrészt irányítja a megfelelő módon. Utóbbi rendkívül idő és energiaigényes ezért szinte kizárólag a luxuskategóriába tartozó órák esetében van lehetőséged ilyet megcsodálni.

Omega genfi csíkozás
Omega-féle genfi csíkozás
Forrás: MasterHorologer

Mi a jelentősége a genfi csíkozásnak?

Mivel a genfi csíkozás annyira elterjedt a szerkezetek esztétikai kialakításában, könnyű elfelejteni, hogy nem pusztán a vizuális élményszerzés a cél. Valójában két alapvető funkciója van ezen megoldásnak, ezért a „kellemeset a hasznossal” elcsépelt közmondás itt is megállja a helyét. Az első nyilvánvaló, erről már esett szó: a szerkezet és az egyes alkatrészek szépségének kiemelése, amely különböző fényviszonyok mellett más-más karaktert és stílust tud adni a szerkezetnek.

A másik ok, amiért ezen szerkezet végső kialakítási módszerek használatosak, kevésbé köztudott. A genfi csíkok jellegzetes barázdái és csatornái finom, érdes felületűek, amelyek lehetővé teszik, hogy felfogják és megragadják azokat a mikroszemcséket, amelyek bejutottak a tok belsejébe. Az, hogy ezek a szemcsék a szerkezet külső oldalán maradjanak, és ne a belsejében, ahol pusztítást végezhetnének az érzékeny, mozgó alkatrészeken, a működés szempontjából fontos kritérium.

A jelenlegi magas óragyártási technológia mellett, ez talán kevésbé tűnik innovatív megoldásnak, viszont a 20. század elején komoly kihívást jelentett ennek a problémának az elhárítása az órás manufaktúráknak. Sokkal nagyobb tűréshatárok és kevésbé precíz illesztések mellett, rendszeres probléma volt a tokba jutó idegentestek távol tartása a szerkezettől. Így tehát ez egy szép példája annak, amikor a formai kialakítást egyben, a működés szempontjából is hasznos funkcióval látnak el.

Csíkozás lemez
Azért ez finom
Forrás: CMT

+1 érdekesség

A genfi csíkozás létrejöttéről egy, számomra elég érdekesnek tűnő városi legenda is kering, amelyet hivatalosan senki nem erősített meg, de ugye pont az ilyen sztorik miatt szeretjük az órák világát. E történet is megerősíti az eddig ismertetett információkat, miszerint a szerkezet gravírozás egykor azt a célt szolgálta, hogy a tokban maradt szennyeződéseket felfogják és meggátolják azok továbbjutását.

Több, mint 100 évvel ezelőtt azonban a genfi vésnökök sztrájkot indítottak, és a követeléseik teljesítésének elkerülése érdekében az óragyártók kifejlesztettek egy olyan ipari eljárást, amely ugyanezt a gyakorlati funkciót képes ellátni, jóval gyorsabb és hatékonyabb módon. Állítólag ez lehetővé tette a genfi óragyártók számára, hogy kevesebb mint egy hét alatt kirúgják az összes vésnököt és átálljanak a genfi csíkozás használatára.

Csíkozás Omega
Soha rosszabb „karcolásokat”
Forrás: Perpetual Passion

Személyes vélemény

Akárhogyan is a genfi csíkozás számomra hozzáadott értéket képvisel bármelyik, eddig látott szerkezet esetében. Ugyan mára átalakult a funkciója ezen csíkoknak és többnyire esztétikai célt szolgálnak, mégis azt gondolom, hogy ezen tudás birtokában te is másképpen fogsz az órádon található speciális „karcolásokra” tekinteni.

Forrás: Fratello, Hodinkee, WorldTempus

Vissza a kezdőoldalra

Szerző

Joó Szabolcs
Joó Szabolcs
Bakancslistás tétel volt egy komoly óra beszerzése 30 éves koromra. Azóta eltelt pár év és időközben a letudandó feladatból hobbi és szerelem lett, amelynek állomásait igyekszem veletek is megosztani.

Ne maradj le a legfrissebb cikkekről, iratkozz fel heti hírlevelünkre!

Kéretlen reklámokkal nem fogunk zavarni!