Biztos vagyok abban, hogy sok férfi és nő kedveli még felnőtt korában is a rajzfilmeket. Az órásvilág tele van szebbnél szebb „mesés” karórával, a luxuskategórián át az alacsonyabb árszegmensig. Ebben a cikkben bemutatok pár időmérőt, amelyek belopták magukat a szívembe egy-egy apró részlet miatt és elrepítenek minket a mesék világába.
Nem csak a hölgy olvasóknak szeretnék kedvezni, ezért inkább kicsit unisex irányba indulnék el és nem a Disney hercegnős karórákat fogom dicsőíteni. Amennyiben van olyan olvasó, aki még nem ismerné a Citizen csodás Walt Disney ihletésű karóráit, azoknak az alábbi linken egy varázslatos „sorozat” lesz elérhető. Ne tévesszen meg senkit a szépség és jóság, ugyanis a cikkben találkozhatunk majd ártó szándékkal és sötétséggel is, melyeket a gonosz mostohák árasztanak magukból!
Az első…
A legelső „karakterórát” egy Buster Brown képregényszereplő mintázatával dokumentálták, mégis az igazán átütő sikert az animált mutatóval ellátott ketyegők hozták meg. Az Ingersoll készítette el az első Mickey egér dizájnnal megjelent karórát, melyen a rajzfilmfigura kezei mutatják az időt. Ma is nagy előszeretettel „használják” a különböző márkák a mintázatot is, valamint az óra és perc jelzésének eme formáját.
Mickey egér és Gérald Genta
Az amerikai rajzfilmrendező, producer és forgatókönyvíró Walt Disney nevéhez nem csak a csajos és hercegnős vonal köthető, hanem Mickey egér figurája is. A bolond repülő című fekete-fehér rajzfilmben ismerhették meg a nézők 1928-ban és hatalmas sikerrel be is futott a karakter.
Magasabb árkategóriában a legnagyobb kedvencem a Gérald Genta által tervezett focilabdázó Mickey Mouse óra, ámbár több karaktermintázat is fellelhető a 20. század egyik legnagyobb óratervezőjének sorozatában. Az 1990-es években Genta retrográd mechanizmust kezdett alkalmazni, melyet ezen órákban is használt. A karakterórák a Retro Fantasy sorozattal indultak („retro”, mint retrográd) és ma is ezek a legnépszerűbbek a Genta által a saját neve alatt gyártott időmérők közül.
Az említett focilabdázó változat egy igazán különleges, 200 darabra limitált, 41 mm-es tokátmérővel ellátott időmérő. A Bulgari 2000-ben megvásárolta a céget és az óra is Bvlgari BVL 300-zal ketyeg. A már említett retrográd perc- és ugróóra modullal, valamint 42 óra járástartalékkal rendelkezik.
Még felhívom a figyelmet a felsorolásban a Rolex karórákra is, melyeknek úgyszintén a híres rajzfilmfigura virít a számlapján. Természetesen számos elérhetőbb változatban találhatunk a mesével kapcsolatos „ékszereket”, mint például a Citizen, Invicta, Timex, Undone, Seiko és még sorolhatnám. Érdemes keresgélni, amennyiben valaki nagy rajongója a Walt Disney által megálmodott ikonikus egérkének.
Donald kacsa és az Undone
Még egy kicsit Walter Elias Disneynél maradva, gyerekkori nagy kedvencemet Donald kacsát se hagyhatom ki a listámból. Nemrégiben futottam bele egy Undone GMT ketyegőbe, melyen az úgyszintén sokak által szeretett „tollas” látható. A számlapon Donald kacsa kezei mutatják az órát és percet, viszont a GMT mutatón Chip N Dale mókusok jelzik az időt. A márka egyébként is a kollaborációiról híres, de ezzel a dizájnnal tényleg kitűnhetünk a tömegből.
Egy nagyon jópofa 37 mm-es tokátmérőjű karóra, melynek 316L rozsdamentes acél szálcsiszolt és fényes, valamint íves és szögletesen ívelt felületek váltakoznak a tok tetején és szélén. Az Undone Disney Donald Terra GMT megbízható japán TMI NH34 automata szerkezettel van ellátva és 5 ATM a vízállósága.
A cég együttműködéseiből számos mesehőssel ellátott változat került ki, mint például Popeye, Pinocchio, Az oroszlánkirály, Dumbo, Bambi vagy akár a most felkapott Minionok. Érdemes szétnézni az Undone mesés kínálatai között.
Snoopy és az Omega
Már mindenki találkozhatott Charles M. Schulz, Peanuts című amerikai képregény egyik szereplőjével Snoopyval. Egyesek a pizsamájukon viselik a karaktert, mint én, azonban vannak olyanok, akiknek a karórájukra került ez a kis szerethető beagle. Ez a kutyus időközben az űrutazással is egybeforrott, ugyanis az Omega Speedmasterről már tudhatjuk, hogy megjárta a Holdat és ehhez a művelethez egy kabalára is „szükség” volt.
Az első űrséta kapcsán híressé vált Speedmastereknek, már rengeteg verzióját ismerhetjük és Snoopyt is több számlapon láthattuk. A „Silver Snoopy” az űrhajósok saját díja a kiemelkedő teljesítményért és az 50 éves évfordulós kiadás is igazán megnyerő lett az órásvilágban.
Az alap kronográf, 42 mm-es tokméretű modell, úgymond változatlan maradt, viszont itt Snoopy a 9 óránál lévő segédszámlapból figyel minket. A szerkezet a klasszikus 1861/1863 koaxiális gátszerkezettel szerelt változata, a 3861, Master Chronometer minősítéssel.
Természetesen az Omega Speedmastereknél mélyebben kell a pénztárcánkba nyúlni, de ha valaki kisebb kerettel rendelkezik, akkor sem kell csüggednie. Amennyiben szeretné a kedves olvasó egy Snoopyval bővíteni a gyűjteményét, úgy ajánlok pár könnyebben beszerezhető karórát a beagle mintázattal. Sorolhatnám a Timex modelljeit vagy akár a nemrégiben megjelent 55 éves évfordulós Seiko 5 kiadásokat.
Marvel és a Citizen
Stanley Martin Lieber, avagy a sokak által Stan Lee-ként ismert amerikai képregényalkotó, az egykori Marvel Comics elnökének munkásságát mindenki ismeri. Felnőtt és gyermek egyaránt nagy rajongója lehet a mai világban és ha már a rajzfilm karakterekről van szó, akkor a képregények nagyon fontos szerepet töltenek be, ebben a kérdésben. A cikk elején említettem a Disney hercegnőket a márka tekintetében, de az egy varázslatos világba kalauzol el bennünket.
A Marvel univerzum, viszont egészen más és nem csak a nőket, hanem a férfiakat is megmozgatja. Akár Tony Stark, Doktor Strange vagy Peter Parker neve jut az eszembe, nagyon sok szereplő sziluettjén akadt már meg a tekintetem a Citizen számlapjain. Természetesen több típussal is találkozhatunk a márka weboldalán, így érdemes megnézni a kollaborációkat.
Kiemelnék a sok modellből egy Titánium Fekete Párduc karórát, ami talán a kedvencem az összes közül. A MARVEL Classic Avengers kollekció ihlette ezt a 41 mm-es tokátérővel rendelkező, wakandai harci maszkot ábrázoló ketyegőt. A számlap egyediségét lehet még fokozni a hátlapon jelzett WAKANDA FOREVER gravírozással, melynek még mélyebb jelentése lett számunkra, miután a Marvel filmekben megismert főszereplőtől örökre el kellett búcsúznunk. Azonban a szívünkben örökké élni fog és akár a karóránkon is viselhetjük a „jelképét”.
Sokan ismerhetik már a mondatot, hogy a „Nagy hatalom, nagy felelősséggel jár.”
Aki még több izgalomra vágyik a Marvel univerzumának bugyraiban, azon olvasók a Citizennél jóval magasabb árkategóriába is léphetnek. Az Audemars Piguet 2021-ben megjelent tourbillion Fekete Párduca mellé megérkezett a csodálatos Pókember is. Először a megszokott piros-kék „köntösben” találkozhattunk Peter Parkerrel, majd a fekete szimbiótával bevont ruházatban is beszerezhetővé vált.
Mielőtt még bárki azt gondolná, hogy mesehős mintázatú karakterórát viselni ciki, esetleg nem elég felnőttes (főleg férfiaknak), arra úgy tudnék reflektálni, hogy ez inkább tisztelgés. A néhai Walt Disney vagy bármely másik karakter megálmodójának és létrehozójának munkássága előtt.
Bátran hordjunk rajzfilmes karórákat férfiak és nők egyaránt, mert a mesének még nincs vége…
Walter Elias Disney idézetével zárnám a soraimat:
„Csak remélem, hogy soha nem veszítünk szem elől egy dolgot – hogy minden egy egérrel kezdődött.”
Szerző

- Amatőr és lelkes óragyűjtő a szépségiparból. Igyekszem megállni a helyem az 5BAR csapatában egyedüli csajként és olvashattok tőlem divattal is egybekötött órás tartalmakat, nem csak női "ékszerekről".
Legfrissebb bejegyzések
- 2024.09.13.CikkekA lagúnák városa egy számlapon?
- 2024.08.30.CikkekPodcast témánk kiegészítése, egy nő szemszögéből
- 2024.07.01.CikkekÚjra londoni élmények
- 2024.05.31.CikkekAz óraipar meghatározó alakjai 6. – Hans Wilsdorf