#hirdetes #szponzoralttartalom
Az órát a Venezianico független olasz óragyártó bocsátotta a rendelkezésünkre, melyet ezúton is köszönünk!
A 2024-es év igen sűrű volt az olasz microbrand számára, hiszen elképesztő sok új modell jelent meg a kínálatban. Azonban az óriási dömpingben volt egy Venezianico, amire igencsak kíváncsi voltam.
Rövid visszatekintés
Felsorolni is nehéz lenne, hogy mennyi újdonságot mutatott a Venezianico az elmúlt évben. Ezek viszont, kettő kivétellel mind ugyanazokra a meglévő platformokra építkeztek. A cikk írásának pillanatában 29 db különféle Nereide búvárt számoltam, ezek mellé még 6 db Ultraleggero modell is csatlakozik, amelyek esetében gyakorlatilag ugyanarról az óráról beszélünk csak szkeleton formában. Az ettől eltérő, elegánsabb irányban a márka szintén nem ült a babérjain és a Redentore modellcsalád is szépen gyarapodott, immáron 17 db órával büszkélkedhet. Ez utóbbi esetében szintén fennáll az a helyzet, hogy hiába az igencsak eltérő számlap kialakítás, de lényegében ugyanazt a tokot és szíjat/szíjakat kapjuk a pénzünkért.

Forrás: Venezianico
Nos mielőtt végképp beleunnál a cikk olvasásába kérlek még ne lapozz el, ugyanis ezzel csak szemléltetni akartam, hogy milyen elképesztő széles a kínálat a Venezianico-nál és emiatt mennyire elveszett az éterben a legújabb modelljük, az Arsenale. Tavaly ősszel jelent meg a márkára jellemző módon, a közösségi média felületeken, amelyre igazság szerint nem kaptam fel a fejemet. Ez, a már előbb részletezett tényezők miatt alakult ki bennem és valamiért teljesen abban a tudatállapotban voltam, hogy ez ismét egy újabb kiadása a Redentore családnak.

Forrás: Venezianico
Azonban az itthoni és a külföldi órás fórumok böngészése során egyre gyakrabban tűnt fel az óra, valamint paraméterei, amelyek egyértelművé tették számomra, hogy ez egészen új irány. Miután már volt néhány tapasztalatom a Nereide és a Redentore modellek kapcsán is, rendkívül kíváncsi lettem, hogy miben más ez az újdonság, tudtak-e fejlődni bármiben és megéri-e az árát?
Új név

Forrás: Italia.it
Egészen komoly szintre emelte mára a marketinget a Venezianico, amely ennél az óránál is tetten érhető. Az olaszos, velencei életérzésre erősít rá, csak úgy, mint a márka többi modelljének esetében is. Figyelem, prospektus szöveg érkezik:
„Az órát a velencei Arsenale, az ősi hajógyár ihlette, amely évszázadokon át a technológiai innováció központja volt a Serenissima területén. Az Arsenale a klasszikus kivitelezést merész, modern dizájnnal ötvözi, tökéletes egyensúlyt teremtve a hagyomány és az innováció között. Rendkívüli proto-ipari szervezésével a velencei arzenál évszázadokkal megelőzte az ipari forradalmat, bevezetve a futószalagos folyamatokat és a fejlett gépek használatát. Itt készültek Velence híres gályái, amelyeket rendkívül rövid idő alatt tudtak összeszerelni.”
Bárhogyan is legyen, kezdem megkedvelni ezt az egész koncepciót, amit a Venezianico kitalált. Nyilvánvaló, hogy egy óra nem ettől lesz jó vagy kevésbé jó, viszont az mindenképpen pozitívum, hogy ezzel a résszel is foglalkoztak, ha már a márka története nem nyúlik túl régre vissza. No, de lapozzunk is, mert nem a marketingszöveg miatt vagytok itt.
Első tapasztalatok

Ez az óra is, mint minden Venezianico a szokásos fehér dobozban érkezik, belül világosszürke béléssel, amely azt gondolom, hogy még ma is megállja a helyét. Látva a nagyobb márkák „fenntarthatósági” törekvéseit a doboz az első amin szokás egyszerűsíteni. Elsőnek kézbe véve az órát kettős érzés fogott el, mert a dimenzióit tekintve egy nagyon vékony, elegáns és stílusos óra képe rajzolódott ki a szemem előtt, de emellett elképesztő masszív és robusztus benyomást is sugall magáról. A súlyos szó nem feltétlen illik ide, mert alapvetően teljes felszereltségében 136 grammot nyom a mérlegen, de mégis van egy határozott kiállása. Minél több időt töltöttem együtt az órával, kezdett nagyon hamar lecsapódni bennem, hogy ez a masszivitás a szíjnak köszönhető leginkább.
Canova Concept szíj

Az integrált szíjas órák jellemző tulajdonsága itt is jelen van: a szíj sokkal inkább karperecre hajaz. Ugyan mostanra Dunát lehet rekeszteni az ilyen stílusú ketyegőkből, és az is igaz, hogy ez a fajta merevség márkánként eltérő, de mint alap, evolúciós jellemző mindenhol az együttélés szerves részét képezi. Személy szerint jobban kedvelem a masszívabb darabokat, szeretem érezni hogy van rajtam óra, viszont ezzel a frissített Canova fémszíjjal két gondom is akadt.

Egyrészt a végszemek még szinte a tok részét alkotják, így hiába a 44 mm-es tokmagasság, a valós méret sokkal inkább az 50 mm-hez közelít. Ugyan ez is az integrált szíjas kialakítás miatt van így, viszont mindenképpen érdemes figyelembe venni vásárlás előtt, hogy vékonyabb, csontosabb csuklón nem garantált az elállás mentes kinézet.

A másik pedig, hogy ugyan a szíj külső felének peremei ízléses letöréseket kaptak, viszont a belső, csukló felőli részére ebből már csak csekély jutott, így nekem olykor kényelmetlen volt. Ezen éppenséggel sokat segítene, ha lenne gyorsállítási lehetőség a szíjon, ugyanis az sajnos elmaradt. Egész szemek ki- vagy behelyezésével lehet csuklóra állítani az órát, de ezek 6.5-7 mm-es közöket jelentenek, amik barátok között szólva sem adnak igazi megoldást. Gyorscserélési lehetőséggel sem találkoztam, amely most ugyan kevésbé róható fel hiányosságnak, mert nincsen más szíjopció, de később talán várható és akkor hasznos extra lenne. (Az Ultrablack esetében gumiszíj az alap)

Ezektől eltekintve azonban a szíj összességében kellemes benyomást okozott. Minőségi darab, polírozott és szálhúzott felületek váltakoznak rajta, amelyek igényesen illeszkednek a tokon található kialakítással. A szemek felhasználóbarát csavaros megoldást kaptak, amivel egyszerűen lehet állítani a szíjon. Pillangózáras csattal rendelkezik, amely könnyen és egyszerűen működtethető. A Canova szíj itt tud igazán kiteljesedni, hiszen ehhez az elegánsabb irányhoz illeszkedik, emiatt számomra a búvárokon még mindig testidegenül hat.
Milyen lett az új tok?
A pozitívumok sorát tovább növeli a tok, amelyen az eddigiekhez képest valódi fejlődés látszik a márka életében. Szépen tagolt részletek jellemzik, elegáns és visszafogott a megjelenése. Abszolút jó egyensúlyban vannak a polírozott és a szálhúzott részletek, de ami igazán sokat dob az összhangon az a számlapot körülölelő ráma. Az egyébként fényes, de a szélén végigfutó bevágás szintén utal a velencei építészet remek darabjaira, órás körökben ezt inkább szokás „coin-edged” vagyis pénzérme szélű megjelenésnek becézni.

A korona gombját már talán megjegyeztem más modell esetében, itt is már csak nagyon kevés hiányzik ahhoz, hogy tökéletesen illeszkedjen a tokhoz, mégpedig a színazonosság. Egyébiránt abszolút jól működik, menettel is rendelkezik az 50 méteres vízállóság kedvéért és külön plusz pont, hogy feltekerés után mindig vízszintben áll a rajta lévő Venezianico logó.

A hátlap sem maradt változatlan az Arsenale ikonikus tornyait szimbolizálja, mintegy összekötő elem a múlt és a jövő között. Szép tisztelgés ez a történelem előtt, viszont ennél az óránál bátran használhattak volna hátul is zafírt, megspékelve ezt olaszos mintával a szerkezeten. A tok legjobb részéről azonban még nem is ejtettem szót: a vastagságáról, vagyis inkább a vékonyságáról. A tolómérő ezen dimenzió esetében csupán 8.95 mm-es értékét fog mutatni, amely élőben is lenyűgöző. Okosan játszottak a rétegekkel, mert a hátlap, az óratok közepe és a ráma formailag eltér egymástól, így külön-külön mindhárom filigrán megjelenést kölcsönöz az órának. Ezen tulajdonságok miatt, sokkal inkább az elegánsabb darabok közé sorolnám ezt az órát, amely könnyedén bújik meg az ingujjak alatt is.
Szemrevaló számlap

Ami viszont tovább erősíti a „dressy” jelleget az a számlap, mely kétségkívül felteszi az i-re a pontot. A genfi csíkozás (Côtes de Genève) az óraszerkezetek sajátjai voltak eddig. Részletesebben írtunk már erről korábban, amelyet itt tudsz elolvasni. Röviden-tömören eredetileg ez egy rendkívül idő- és energiaigényes kézi eljárás, amely során jellegzetes motívumot lehet elérni. Emellett viszont előnye ennek a kialakításnak, hogy könnyedén illeszthető automatikus, gépi folyamatokhoz. Magyarul a gyártásuk egyszerűvé és költséghatékonnyá tud válni, de a jellegzetes megjelenés ezzel párhuzamosan megmarad. Ehhez az órához kiválóan illik ez a megoldás. Kifejezetten tetszik, ahogyan a fény beesési szögétől függően tud a számlap teljesen egyszerű síknak vagy éppenséggel csíkosnak látszani. A tesztben szereplő modell kék számlapját rendkívül jól feldobja ez a textúra, amely ugyan különleges, de mégsem akar égbekiáltó lenni.
Azonban a számlap többi része, még amolyan befejezetlen érzést keltett bennem. Abszolút minimalista, mivel a Venezianico logó alatt nem látunk már szöveget, mert az 6 óránél lévő index alá költözött. A számlap aljára került márkanevet viszont jó gegnek gondolom, mert hagyományosan ide szokott kerülni az órák származására utaló megjegyzés (Swiss Made, Made in Japan, stb.), itt pedig büszkén olvasható a Venezianico vagyis, velencei felirat.

Az indexek ezzel szemben túlságosan egyszerűek, kicsik és sótlanok lettek, így az egyébként sem kicsi számlap, még inkább méretesnek tűnik. A mutatók is tartogatnak meglepetést, ugyanis nincsen másodperc mutató, amelyet egy ilyen elegáns óra esetében nem is hiányolok. Amit viszont igen, az a mutatók tengelyét takaró lezáró elem, mert így nagyon szembetűnő a mutatók tövénél látható kis kráter. A „dauphine”, szkeletált mutatószett alkalmazása jó ötlet volt, a középen megtört mutatók szinte minden fényviszony mellett megfelelő leolvashatóságot biztosítanak.
Lúm szerencsére nincsen, ehhez az órához egyáltalán nem illenének a töltött mutatók vagy indexek, ahogyan a dátum komplikáció elengedése is jó ötletnek bizonyult. Összességében tehát nálam személy szerint minden hibája ellenére a számlap megvalósítása tetszik, ötletes és nem egy elcsépelt formai kialakítás mögé állt be a Venezianico. A kék mellett a grafitszürke és a lila variáns kapja meg a genfi csíkokat, míg a teljesen fekete, Ultrablack kiadás nem büszkélkedhet vele.
Szerkezet

Forrás: Miyota
Végül, de nem utolsó sorban a szerkezet is érdemel néhány szót, ugyanis bizonyos tekintetben befolyással van az óra egészére. Az elvitathatatlan tény, hogy az Arsenale a legkiemelkedőbb pontját, a vékonyságát nagy mértékben ennek a szerkezetnek köszönheti. A Miyota 9029-es verziója csupán 3.9 mm vastag, így tökéletes választás az ilyen és ehhez hasonló filigrán órákhoz. A Venezianico elég szűkszavú a szerkezetet illetően, így bizonyára a teljesen alap, bázisszerkezet paramétereivel lehet kalkulálni. Abszolút alsó-középkategóriás szerkezetről van szó, 4 Hz-en 28 800-as óránkénti féllengésszámon üzemel és nagyságrendileg -10 – +30 másodperc/nap járáseltérést ígér a gyártó.
Tekintve, hogy az óra másodpercmutatóval nem rendelkezik, így a pontosságot otthoni körülmények mellett csak nagy ráhagyással lehet megállapítani, amivel nekem a 2 hét alatt nem volt problémám. Kevéssel több, mint 40 órás járástartalékkal rendelkezik a szerkezet, mely átlagos felhasználás mellett elegendő, de nem kiemelkedő érték.
Amivel viszont egészen egyszerűen rendkívül nehéz megbarátkozni, az a működés közbeni kultúrálatlanság. Ezt már más Miyota 9-es szerkezettel szerelt óránál is megfigyeltem, hogy a rotor felhúzási hang teljesen jól kivehető és sajnos fizikailag is érezhető amikor mozgásba lendül ez az alkatrész. Nyilván ennél az óránál jobban érezteti a hatását, mert nincs a szerkezet körül egy 12-13 mm-es tok, ami ezeket a hatásokat csökkentené. Félreértés ne essék, ettől még az óra használható teljes mértékben, és nagy valószínűséggel az átlag felhasználónak ez a tulajdonság kevésbé fog szemet szúrni, azonban a kezeim között relatív sok óra fordul meg, így ezekre a tényezőkre sokkal inkább fogékony vagyok. Összességében egyébként le tudtam nyelni ezt a békát, mert cserébe viszont a vékony tok kárpótolt mindezekért.
Összegzés

A kéthetes tesztidőszak után nagyon sok kérdésre választ kaptam, többek között a bevezetőben feltettekre is. Határozottan azt tudom mondani, hogy látszik a fejlődés és a folyamatos fejlesztés a Venezianico háza táján. Ez a legújabb Arsenale modelljük is ékes példája annak, hogy tudnak és akarnak is többet kihozni abból, amit eddig végeztek. Igyekeztek itt is a márka jellegzetességeket felvonultatni ezért tökéletesen beleillik ez a ketyegő is a modellpalettába.
Elérkezve az árhoz viszont izgalmasabb beszélgetés tudna kialakulni egy pohár üdítő mellett. Ez az óra listaáron 800 EUR, amely átszámolva nagyságrendileg 330 000 Ft. Az olasz microbrand elhagyta már a 500-600 EUR árkategóriát, viszont ezzel egy olyan tóba lépett bele, ahol bizony nagyon sok hal úszik még rajtuk kívül. Az Arsenale-ba fektetett idő, energia és pénz egyértelműen látszódik, kellemes és minőségi óra benyomását kelti minden téren, viszont ebben az óriási konkurenciaharcban a többségről ugyanez elmondható.
Azt határozottan ki merem jelenteni, hogy van tőle jobb a piacon, viszont azt is, hogy megvan benne az a plusz, amivel ki tud emelkedni a szürke átlagból. Minden oka megvan arra, hogy sikeres legyen és látva a Venezianico lendületét ez nagy valószínűséggel így is lesz.
#hirdetes #szponzoralttartalom
Az órát a Venezianico független olasz óragyártó bocsátotta a rendelkezésünkre, melyet ezúton is köszönünk!
Szerző

- Bakancslistás tétel volt egy komoly óra beszerzése 30 éves koromra. Azóta eltelt pár év és időközben a letudandó feladatból hobbi és szerelem lett, amelynek állomásait igyekszem veletek is megosztani.
Legfrissebb bejegyzések
- 2025.05.16.CikkekAision Hang AN-HS01
- 2025.05.05.CikkekChristopher Ward Twelve 36 mm
- 2025.04.21.CikkekSzületésnapi frissítés – Orient Bambino Sun & Moon 75th Anniversary
- 2025.04.18.CikkekChristopher Ward C65 Desk Diver