A Kezdő órás podcast megérkezett! Egy kezdő az órák világában: mesterekről, gyűjtőkről és az idő mérhetetlen vonzerejéről.
Ez az első podcastunk, ez tény. Bár az 5Bar csapatának néhány tagja már feltűnt más podcastokban, mi ketten – Pajer Kristóf és Dányi Krisztián – még soha nem csináltunk közös adást. Ez most megváltozik, a Kezdő órás első epizódjával!
Ahogyan a cím is utal rá, mi magunk is kezdők vagyunk az órás világban. Igaz, Krisztián végzett órásmester, ráadásul sokaknak ismerős lehet a hangja, hiszen hivatásos szinkronszínész. Én, Pajer Kristóf, korábban az Árnyék podcastban beszélgettem, amely politikai témákat boncolgatott – itt viszont nem lesz politika. Hogy politikusok óráiról lesz-e szó, az majd kiderül!
Az első adást idelent is meghallgathatod vagy a Spotify csatornán, ahol bekövetheted és értékelheted is a műsort!
Az első adásban vendégünk László Pali, aki nem csak barátunk, hanem segít nekünk elindítani a műsort is. Vele beszélgetve betekintést nyerhettek abba, hogy kik is vagyunk mi, és miért indítottuk el ezt a podcast csatornát. Ezennel kezdetét veszi a kéthetente jelentkező sorozatunk.
Minden adás elején, akárcsak a nagy órás műsorokban, egy csuklócsekkolással kezdünk. Évadonként 10 epizóddal készülünk, és szerdánként jelentkezünk majd. Vendégeink izgalmas arcok lesznek, akik az órák világához kötődnek, legyenek ők gyűjtők, szakértők vagy csak lelkes rajongók. Emellett igyekszünk érdekes órás történeteket, háttérsztorikat és különlegességeket is behozni, hogy még színesebb legyen a műsor.
Csatlakozzatok hozzánk, és merüljünk mélyre az órák világában!
Kristóf órája
A Nivada Antarctic modellje az 1950-es évek elején nagy sikert aratott Aquamatic sorozatra épült. Az Art Deco számjegyeket, a díszes csiszolt indexeket és a dauphine mutatókat egy jellegzetes, vízálló tokba helyezve, kiegészítve antimagnetikus tulajdonságokkal és egy ETA 1256 automata szerkezettel.

Az első széria egyik meghatározó jellemzője a ferde fülek kialakítása, amelyek felső része lapított, így minden saroknál egy elegáns, íves hatása van. A vastag lünetta növeli a karórán való jelenlét érzetét – ez az 1950-es évek végén még eltért a hagyományos öltönyóráktól, bár napjainkban talán kevésbé feltűnő megoldásnak látszik.
A tok mérete koronától számítva mindössze 35 mm, fülek között 42 mm, a szíjszélessége pedig 18 mm, így többféle szíjjal is jól kombinálható. Érdemes azonban megjegyezni, hogy a tok éles peremei hajlamosak koptatni a bőrszíjakat és NATO szíjakat, ami fontos szempont lehet, ha drágább vagy érzékenyebb darabokkal rendelkezünk. A korona különleges formatervezést kapott, hogy kesztyűben is könnyedén kezelhető legyen, ezzel is hozzájárulva az óra robusztus megjelenéséhez.A hátlap tizenkétszögletű kialakítása speciális szerszámot igényel a nyitáshoz, ezzel minimalizálva a karcolódás veszélyét. A teljes tok – üveggel együtt – mindössze 11,5 mm vastag, így elegáns és kényelmes viselet.

Krisztián órája
Egy 2209 su-18 as szerkezettel szerelt Wostok. 1961-ben a szovjet ipari minisztérium egy rendkívül vékony óraszerkezet kifejlesztését tűzte ki célul, amelynek vastagsága nem haladhatta meg a 3 mm-t. A kihívásra az 1. Moszkvai Óragyár válaszolt, megalkotva a 2209-es kalibert. Ez a szerkezet mindössze 2,9 mm magas, 22 mm széles és a korai darabok még 23 ékszerrel készültek, ami kivételes precizitást és megbízhatóságot biztosított.
A 2209-es szerkezetet nagy elismerés övezte, hiszen a korszak egyik legvékonyabb mechanikus óraszerkezete volt. Később számos szovjet órában alkalmazták, többek között a Poljot és a Raketa modellekben is. A vékony profil elegáns és kifinomult megjelenést kölcsönzött az óráknak, miközben megőrizték a szovjet óragyártásra jellemző tartósságot és funkcionalitást (a leírás szerint).

Laci órái
A podcastbol kiderül, hogy ő egy anti órás és csak én, Kristóf vagyok neki a kapcsolat az órák világához (még, de már dolgozom rajta, hogy ez változzon).

Egy cikk a Nivada Antarctic-ról az 5bar-on: itt találod.
Egy cikket az órás nélkül is szabályozható óráról: itt találod
Kristóf ugró órái itt >>>
Szóba került még az AVIA-val logozott Nivada Depthomatic. Az Antarktisz mellett a Nivada folytatta a pénztárcának is kedves karórák gyártását, és új utakat keresett a Depthomatic-szal, amelyet gyakran az első integrált mélységmérővel rendelkező búváróraként emlegetnek. Pár évvel késöb a Nivada eladta a technológiat többek között a Helvetia, AVIA, Heierman, Accutron és a Bulova cégeknek is. Még a kezdeti Nivada által tokozott de késöbb kimart sorozatszámú darabok a gyüjtők számára komoly értéket képviselnek. De errő biztos lesz szó egy késöbbi cikkben




Szerző
