Így világít a legújabb PaneraiOlvasási idő ~ 3 perc

Panerai LAB-ID

Nyolc év, három szabadalom és egy újfajta „lume”. Ezekkel a kulcsszavakkal lehetne összefoglalni a Panerai legújabb, Submersible Elux LAB-ID PAM01800 névre hallgató búváróráját.

Talán a gyermeki lényünket mozgatja meg, így mi, órakedvelők is rajongunk a világító dolgokért. Legyen az svájci Super-LumiNova, LumiBrite a Seiko-tól vagy trícium csöves Vostok Europe. A lényeg, hogy világítson. A Panerai a védjegyzett szendvics számlapukkal eddig is utat mutattak a sötétben, azonban most igazán nagyot villantottak. Az új Submersible Elux LAB-ID a mechanikus energiát tárolja és elektromos energiává alakítja, ha szeretnénk a lume-ot láttatni. A fejlesztés nyolc évig tartott a Panerai Laboratorio di Idee (LAB-ID utalás) részlegében.

Panerai LAB-ID
(ABTW)

Az innovatív, automata szerkezet a P.9010/EL nevet viseli. Hat főrugója van, amiből csupán kettő felelős az idő mutatásáért, a másik négy az elektrolumineszcens elemek működtetését szolgálják. A két főrugó a 4 Hz-en működő szerkezetnek 72 óra járástartalékot tárol. A másik négy rugó egy 8×2,3 miliméteres mikrogenerátort tud meghajtani, így a mechanikus energia elektromosságá alakul. A generátor egyedi gyártású tekercsekből, mágnesekből és egy sztátorból (villanymotor állórésze) áll és nem rendelkezik aktív elektronikával, elemmel.

Az áramot előállító rotor 80 fordulatot tesz másodpercenként és 240 Hz-es elektromos jelet generál. Ez az elektromos jel táplálja a LED-eket a számlapon, a mutatókon és a lünettán is a 8 óránál található gomb megnyomása esetén akár 30 percig folyamatosan, amit a számlapon található kijelzőn nyomon is követhetünk.

Panerai LAB-ID
A vaskos mutatók (ABTW)

A szerkezetet egy 49 mm átmérőjű Ti-Ceramitech tok védi (hozzá méretben passzoló, de brutális vastag 26 mm-es szíjat fogad). Ez egy titán tok, amin plazma-elektrolitikus oxidáció segítségével kerámiához hasonló fizikai tulajdonságokkal bíró bevonatot hoznak létre. Nem mellesleg a kék árnyalat is ezen folyamat eredménye. Megközelítőleg 44%-al könnyebb, mint egy azonos méretű acél tok, ami ekkora méretű óránál közel sem elhanyagolható.

Az óra természetesen zafírüveggel, egyirányban forgatható lünettával, csavaros hátlappal és a márkára jellemző koronavédő híddal rendelkezik, akárcsak a többi Submersible. Ami kiemeli ezt a modellt az az, hogy itt Ti-Ceramitech-ből készült a lünetta és a hátlap mellett, a „Power Light” nyomógombot védő rendszer is, ami a három szabadalom egyike.

Panerai LAB-ID
A Ti-Ceramitech hátlap (ABTW)

Ami talán a legmeglepőbb volt számomra az a „lumepip”, a lünetta elektrolumineszcens megvilágítása anélkül, hogy a lünetta forgathatóságát vagy a vízállóságot feláldozták volna. Az utóbbi egyébként 500 méteres mélységhatárig van tervezve, úgyhogy nem marad le a Panerai búváróráitól.

Amennyiben valakinek megjött volna a kedve az új Panerai Submersible Elux LAB-ID PAM01800 modellhez, akkor 96 300 dollárért, közel 36 millió forintért szerezheti be. Az óra 150 darabban lesz limitálva és évi 50 darabos gyártási kapacitással számolnak.

Panerai LAB-ID
A világítást kapcsoló nyomógomb védő nyitott állapotban (GearPatrol)

Úgy gondolom ez nem a kockáknak és nem is a búvároknak szól, sokkal inkább a gyűjtők számára készült, de öröm látni, hogy a technológiai fejlődés az órás világban is ilyen szinten jelen van. Ahogy az lenni szokott; a most még elérhetetlen fejlesztések, ha életképesnek bizonyulnak, az elérhetőbb szegmensbe is levándorolnak majd.

Vissza a kezdőoldalra

Szerző

Janka Zsolt
Janka Zsolt
Jó pár éve annak, hogy magával ragadott az órák világa. Kezdetben gyűjtöttem, majd fotóztam őket. Később órás témájú podcastel is foglalkoztam, valamint angol nyelvű órás bemutatókat is írok. Az 5BAR keretein belül pedig magyar nyelvű írásaimat olvashatjátok csupa olyan órás témában, ami engem igazán érdekel.

Ne maradj le a legfrissebb cikkekről, iratkozz fel heti hírlevelünkre!

Kéretlen reklámokkal nem fogunk zavarni!