NYEREMÉNYJÁTÉK! – A nyolcadik utas: a Casio A100Olvasási idő ~ 5 perc

A nagynevű japán óragyár nemrégiben újra kiadta az 1979 tavaszán bemutatott Alien – A nyolcadik utas: a Halál című film főszereplőjének, Ellen Ripley-nek (Sigourney Weaver) a csuklóján látható Casio F100-as karóra ráncfelvarrott változatát, a Casio A100-as modellt.

A film bemutatójának 44. évfordulója alkalmából szerkesztőségünk kisorsol egy eredeti Casio A100WE-1AEF karórát az 5bar online órás magazin olvasói között! A sorsolás pontos időpontjáért és a részvételi feltételekért kövess minket a Facebookon vagy az Instagramon!

A nyolcadik utas: a Halál

1979 tavasza filmtörténeti szempontból jelentős volt, hiszen a mozikba került Ridley Scott máig meghatározó alkotása, az Alien – A nyolcadik utas: a Halál című film.

A nem túl távoli jövőben, 2122-ben a Nostromo kereskedelmi űrhajó és hét fős, hibernálás alatt szunyókáló legénysége hosszú és kimerítő küldetés után éppen hazafelé tart a Föld bolygó felé. A fedélzeti számítógépet irányító mesterséges intelligencia azonban rejtélyes jelet fog egy közeli planétáról és felébreszti a legénységet. A szabályzat szerint ugyanis, ha olyan idegen bolygót találnak, ahol élet lehet, kötelesek azt megvizsgálni. Bár nem túl lelkesek hőseink, azonban a várható anyagi jutalom reménye felbátorítja őket… vesztükre…

A cselekmény ekképpen indul, de természetesen eszem ágában sincs mindezt taglalni, hiszen a történetet mindenki ismeri, aki mégsem az feltétlenül pótolja a megbocsáthatatlan hiányosságot!

A Casio F100-as (1977-1979)

Számunkra a legfontosabb tény a film kapcsán, hogy a főhős, Ellen Ripley karakterét fantasztikusan alakító Sigourney Weaver csuklóján mindvégig egy Casio F100-as óra látható. Pontosabban kettő. A kellékesek ugyanis, hogy fokozzák a futurisztikus jelleget, egy műanyag foglalatba két F100-as óratokot helyeztek el és így adták rá a színésznőre a különös applikációt.

Sigourney Weaver legendás órájával

A Casio F100-at 1977-ben mutatta be a gyártó. Ez a típus volt a japán üzem első, teljes egészében műgyantából (angolul: resin) készült órája. Sok tekintetben mérföldkőnek tekintendő ez a tény, hiszen az új alapanyag egy egészen egyedi, modern megjelenést kölcsönzött az óráknak, ráadásul könnyű, kényelmes, mégis ellenálló külső burkolatot alkottak általa a mérnökök. Nem csupán a célközönséget bűvölte el az új kialakítás, így rendkívül kelendővé váltak a műanyag és műgyanta órák. 1979-ben aztán az F100-as gyártását rejtélyes okoknál fogva leállították, de az Alien-film bemutatója, így az óra megjelenése Sigourney Weaver csuklóján, mégis elképesztően keresetté tette az óra- és sci-fi rajongók körében azt. Az F100 ugyan nyugdíjba vonult, a műgyanta és műanyag órák népszerűsége azonban őrült módon szárnyalni kezdett.

Az 1977-ben megjelent Casio F100

Casio A100

Nemrégiben a Casio piacra dobta az F100-as kissé újragondolt, ráncfelvarrott változatát, a Casio A100-as modellt. Egészen különleges retró hangulatot sikerült elérnie a készítőknek. Néhány, az elődnél már jól bevált jellemzőt meghagytak, azonban pár újdonságot eszközöltek az A100 elkészítésekor.

Három alapváltozatban érkezett az óra: az ezüst színű Casio A100WE-1AEF, a fegyverszürke Casio A100WEGG-1AEF és az aranyszínű Casio A100WEG-9AEF típusok mutatkoztak be. Mellettük egy limitált, a Pacman nevű videójáték ihlette verzió is piacra került, hogy némi exkluzivitást csempésszenek a sorozatba.

A bemutató alkalmával a gyártó képviselői elmondták, hogy hosszasan zajlott a diskurzus, miszerint műanyagból vagy acélból készüljön-e a tok. Végezetül kompromisszumos megoldás gyanánt a műgyanta mellett döntöttek, de fémes jelleggel bíró bevonattal látták el a tokot, hogy minél inkább fokozzák az igényesség érzését, így a modellsorozat komolyságát. A műanyag nagy előnye, a visszafogott súly így megmaradhatott, miközben a fémes hatás sportos eleganciát kölcsönöz a megjelenésnek.

A nyereményóra (fotó: Szentpéteri Levente – 5bar.hu)

A szíj a Casio vintage modelljeinél már jól megszokott acélból készült kivitel, mely gyors méretállítási megoldással van felvértezve, így szerszám nélkül is könnyedén a csuklónkhoz igazíthatjuk.

A legfeltűnőbb ismérve az órának, (így az ismerősök körében a legelső felmerülő kérdés ihletője is) a kijelző alatt, az óra elején látható négy gomb. A látványos kialakítás eltér az egyéb, vintage modelleknél már megszokottaktól, leginkább a számológépes funkcióval ellátott megoldásokra emlékeztet. A gombok melletti színes sávok (szürke, sárga, piros, zöld) szintén a retró érzést fokozó apróságok, melyek tovább emelik az egyébként is kiválóan érezhető 70-es évekbeli vintage hangulatot.

A Casio A100 nem rendelkezik hivalkodó méretekkel, mégis képes magára vonzani a tekintetet. Férfi és női csuklón is egyaránt elegánsan sportos és stílusos kiegészítő tud lenni. A hivatalos, gyári adatok szerint 40.7×32.7×9.2 mm a tok mérete, ami kényelmes, könnyű, mégis egyfajta masszív megjelenést, strapabíró hangulatot áraszt.

A nyereményóra (fotó: Szentpéteri Levente – 5bar.hu)

A 3503-as szerkezet ügyesen, megbízhatóan és rendkívül pontosan teszi a dolgát. A bal alsó gomb az üzemmódok közötti váltásra, a bal felső gomb a stopper alaphelyzetbe állítására vagy az értékek léptetésre szolgál. A jobb alsó gomb elindítja a stoppert, vagy segédkezik az adatok megváltoztatásakor. A jobb felső gomb a klasszikus borostyánszínű megvilágítás aktiválására szolgál. Abban az esetben, ha mégis bizonytalanok lennénk a gombokat illetően, gyorsan fordítsuk meg az órát, hiszen ott van a puska a hátlapon, ahol minden gombnak felsorolják szépen, egyértelműen a funkcióját.

Borostyánszín világítás a vintage hangulatkeltés szolgálatában

A kijelző tulajdonképpen egysoros megjelenítésre képes, melynek a felső, kisebb sávjában további, kiegészítő ikonok tudatják velünk a legfontosabbakat. Sajnos a főképernyőn a dátum kijelzése nem fér el, ehhez a jobb alsó gombot kell nyomva tartani. Amíg nyomjuk, addig láthatjuk mi a pontos dátum.

Kissé meglepett, hogy az óra nem képes az egyéb retró modelleknél megszokott 24 órás időkijelzésre, csupán a „P” betűcske a sarokban, ami tudatja velünk, ha éppen délután van. Őszintén szólva együtt lehet élni ezzel, mégis szokatlannak hat eleinte.

A nyereményóra (fotó: Szentpéteri Levente – 5bar.hu)

A megjelenés óta eltelt csaknem két év alatt az alapváltozatok mellett megjelent jónéhány szín- és szíjvariációban ez a nagyszerű kis szerkezet. Figyelembe véve a csúcsszuper retró hangulatot, az Alien-film által nyújtott izgalmas sztorit és a megannyi színvariációt, megállapíthatjuk, hogy nagyszerű választás lehet ez az óra bárhol és bármikor, fiatalnak, idősnek, férfinak és nőnek egyaránt. Sci-fi rajongóknak pedig egyenesen kötelező darab!

A nyereményóra (fotó: Szentpéteri Levente – 5bar.hu)

Figyelem! A Casio A100-as modell első sorozatában megjelenő A100WE-1AEF modellszámú változatot most megnyerheted. Ehhez nem kell mást tenned, minthogy elolvasod az 5bar csapatának Facebook és Instagram oldalán megjelenő nyereményjáték-kiírás pofonegyszerű részvételi feltételit és követed az ott leírtakat!

Vissza a kezdőoldalra

Szerző

Szentpéteri Levente
Szentpéteri Levente
Lelkes órarajongó és használó. Mindig azok a gyártók és órák vonzottak, amelyek mögött patinás múlt, érdekes sztori vagy éppen legendák sorakoznak. Ezekből pedig akad jócskán! Tartsatok velem, fedezzük fel együtt őket!

Ne maradj le a legfrissebb cikkekről, iratkozz fel heti hírlevelünkre!

Kéretlen reklámokkal nem fogunk zavarni!