Mindig is szerettem a formabontó dolgokat, így nálam bakancslistás egy Cartier Crash. Mármint nem birtokolni, hiszen az árából kifolyólag az esélytelen, hanem a kezembe fogni. Viszont, amikor megláttam ezt az elérhető(bb) árú Berneron Mirage-t, beindult a nyáltermelésem.
Mint az sejthető, egy ilyen különleges, aszimmetrikus óra ötlete nem pattanhat ki akárki elméjéből. A Berneron Mirage megalkotója nem más, mint Sylvain Berneron. Neve nem biztos, hogy ismerősen cseng, de kreatív igazgatóként dolgozott az elmúlt 15 évben olyan „futottak még” márkáknál, mint például a BMW vagy a Breitling.

Sylvain célja az volt, hogy minden olyan általános elvárást felborítson, ami az óraipart jellemzi. Aszimmetrikus tok, aszimmetrikus szerkezet, ami aranyból készül, valamint a mutatók felhelyezési sorrendjének megváltoztatása. Ugyanis ezen órákon az óramutató alatt található a percmutató, ami általában pont fordítva szokott lenni. Emiatt lett a modell neve Mirage (délibáb), hiszen azzal, hogy tartalmazni fog mindent, amit az óraipar ellenez, majdnem olyan, mint egyfajta illúzió.


Sarkalatos pont: a szerkezet
Sylvain a Le Cercle de Horlogers gyárat kereste meg ötletével, akik készségesen álltak is a rendelkezésére. Ők készítik a szerkezeteket a Trilobe, Biver, valamint a Louis Vuitton karórákba, vagyis nem tegnap kezdték a szakmát. A közös munka eredménye nem lesz más, mint egy aranyból készült szerkezet, amit a Berneron Mirage-on kívül csak F.P. Journe modellekben találhatunk meg. Amit viszont elsőként fognak elérni, hogy ez a világ legvékonyabb, aranyból készült szerkezete, hiszen mindösszesen 2.3mm vastag.
Ugyan a szerkezet formája merőben formabontó lesz, a működésből semmit nem veszítünk. A szerkezet 3 Hz-en fog működni (21.600 billegő féllengés óránként), járástartaléka pedig tetemes, 60 óra lesz. Érdekes kérdés, hogy a legtöbb gyártó miért nem használ aszimmetrikus szerkezetet, a válasz pedig nem is lehetne egyszerűbb.

Hiszen, ha van egy projekt, ami kerek szerkezeteket kíván meg, majd az befuccsol, nincs semmi ok a pánikra, azokat a werkeket bármilyen másik órában is fel lehet használni. Azonban a Berneron Mirage-ban található szív nehezen helyezhető el másik, kommersz tokba, vagyis az anyagválasztásból fakadó nagy tőkeigényen felül a kockázat is magas.
Illetve, ahogy azt már említettem, jelen szerkezet esetében a mutatók sorrendje sem megszokott, hisz alul van a percmutató, felül pedig az óramutató. Ennek köszönhetően az üveg is drasztikusabban hajlítható, aminek következtében a tok is 15%-al vékonyabb lehet. Hogyan lehetséges ez?
Jobban belegondolva teljesen logikus. Az óramutató rövidebb, mint a percmutató. Így, ha a rövidebb mutató van felül, az üveg is hamarabb kezdhet el lefele hajlani, mint akkor, ha a hosszabb mutató lenne feljebb. Szerintem ez egy zseniális mérnöki megoldás, nem is értem, hogy ez másnak még hogyan nem jutott eszébe.

Tokozás
Sylvain két forrásból inspirálódott. Egyfelől kiindulási alapként tekintett az igazán nagynevű, főleg elegáns óráikról ismert gyártókra, mint például a Breguet, Vacheron, vagy a Patek Philippe. Másfelől több, híres dizájner munkásságából is merített, mint például Eric Giroud, aki az MB&F dizájnere. Sylvain ezeket akarta egy furcsa házasságban ötvözni, ami a Berneron Mirage-ban sikerülni is fog. Ilyen formán megszületik egy korona nélkül 33.5mm-es, tokfültől-tokfülig 42mm-es óra.
Nem kifejezetten a tokhoz, vagy a szerkezethez tartozik, de fontosnak tartom kiemelni, hogy nem csak ezen két fő elem fog aranyból készülni, hanem a mutatók, sőt, még a számlap is. Ugyanis Sylvain nagyban támaszkodik még az óramániásokra, akiknek egyértelmű igényük az, hogy a Berneron Mirage ne akarjon spórolós lenni a részleteket illetően. Sylvain ennek megfelelően teljesíti fogja ezen kívánságot.

Értékesítés
Mint az már a fentebbi képeken is látszódott, a Berneron Mirage 2 színvilágban fog megjelenni. Egy sárgaarany tokozású, aranyszínű számlapos verzió barna bőrszíjjal, valamint egy fehérarany tokozású, ezüst számlappal, ami természetesen szintén arany, sötétkék bőrszíjjal.
Azonban, ha megtetszett a Mirage, két rossz hírem is van. Az egyik, hogy az első adag jelenleg is készül a megrendelők számára, ami 2024 elején fog kiszállításra kerülni, vagyis vélhetően sokára lehet a miénk egy ilyen csoda. A másik, hogy ehhez 44.000 CHF-nál is többet kell majd letennünk az asztalra, vagyis nagyságrendileg 18.000.000 forintot.
Kis kitérő, hogy akkor hogyan lehet a Berneron Mirage a „szegény ember” Cartier Crash-e? Úgy, hogy utóbbi nagyjából 50.000.000 forintnál indul.
A tervek szerint a következő 10 esztendőben évente 24db fog elkészülni, 12db Sienna, valamint 12db Prussian Blue. Ebből könnyen kikövetkeztethető, hogy nagyságrendileg 240db Berneron Mirage fog napvilágot látni, tehát igencsak gyűjtői ínyenc csemege lesz. Érdekes információ, hogy ezen mennyiségből 48 darabra már meg is érkezett az összeg, ami az előrendeléshez kellett.

Záró gondolatok
Sylvain-nek nagy tervei vannak saját márkájával. A jövőben szeretne öröknaptáras, két időzónás, valamint más, komplikált szerkezettel szerelt órákat is. Zárásul, pedig egyik gondolatmenetét osztanám meg veletek, ami szerintem nagyon inspiráló.
„Majd, ha 100 év múlva egy órás kinyitja majd az általam tervezett órát, mit szeretnék, hogy érezzen? Azt, hogy lássa, hogy minden aranyból készült, illetve, hogy sehol nem volt spórolás sem az órába fektetett idővel, sem a munkával. A nevem a számlapon jelképezi azt, aki vagyok, valamint azt, amiben hiszek.”
Forrás: Hodinkee
Szerző

- Huszonéves, gyógyíthatatlan óramániás. Hobbimat iskolai szintig fejlesztettem, így néhanapján erősen kocka dolgokat is olvashattok tőlem. Órás kalandjaimat, illetve fejlődésemet igyekszem dokumentálni képes, valamint írásos formában is – előbbit főleg Instagramon, utóbbit pedig itt, az 5BAR oldalán.
Legfrissebb bejegyzések
- 2025.04.14.CikkekAz érthetetlenség magas foka – Orient Star Contemporary Date
- 2025.04.01.CikkekRolex 2025-ös újdonságok
- 2025.03.17.CikkekFényevők kiterjesztve – Orient Mako Solar 40
- 2025.03.07.CikkekA tökéletes motoros óra nyomában