Lefogadom, hogy neked is heti szinten bukkannak fel a közösségi és a videós platformokon újabb és újabb óramárkák, amelyekről előtte még nem hallottál. Nos pontosan így jártam az Aision-nel és, ha már a lehetőség adott volt, alaposan ki is próbáltam.
Gyors áttekintés
A Revelot cikkben már említést tettem arról, hogy érdemes csatlakozni a Microbrand Watch Hungary közösséghez, mert számos új és számunkra ismeretlen óramárkák tűnhetnek fel. Az Aision is egyre többször került előtérbe, ezért rendkívül kíváncsi voltam rá, hogy mit tudhat a valóságban egy relatíve új márka friss modellje.

Forrás: WatchPatrol
Nem szükséges túlzottan visszamennünk az időben az Aision indulásáig, ugyanis a márka 2018-ban rajtolt el a Kickstarter közösségi finanszírozási oldalnak köszönhetően. Ez kiváló platform arra, hogy egy gyártó felmérje mekkora igény van az általa létrehozott termékre és ezáltal tudjon tervezni a jövőre vonatkozóan. Számos másik microbrand is így kezdte a pályafutását, ez egy bevált formula. No, de visszatérve a hong-kongi márkára, akik egy UFO-ra erősen hasonlító órát mutattak, amely már akkor is igencsak meghökkentő volt a microbrandek piacán. Az ott alkalmazott formai megoldások pedig részben, illetve kicsiben az ezt követő modelleken is visszaköszönnek valamilyen formában.
Első találkozás

A tesztben szereplő modell egészen pontosan az AN-H05 névre hallgat, ami ugyan nem túl fülbemászó, de mindenesetre egész komoly órát takar. A csomagolás jelen esetben amolyan átlagos mikrós, tehát teljesen egyszerű fekete színű kocka dobozt kapunk tetején Aision logóval, két oldalán pedig egy rövid marketingszöveget arról, hogy szerintük a világ körülöttünk tele van inspirációs forrással és azt is kiemelték, hogy az igazi szépség a részletekben rejlik. A doboz fekete tetejét levéve újabb réteg csomagolás következik, ez viszont már az utolsót jelenti az órához és nem mellesleg kecsegtető is, hiszen egy fekete, henger alakú utazó/tartódobozt ad hozzá a gyártó.

Kicsomagolva az órát az első benyomás az igencsak sokrétű. Elsőként az esik le, hogy egy rendkívül masszív és tömör valamit fogunk a kezünkben. Utóbbi kifejezést az angol „solid” szó sokkal jobban leírja, amely arra utal, hogy minden eleme olyan, mintha egy tömbből faragták volna ki. Ez bizony egy valódi maszkulin darab, amely nem lesz mindenki órája, mert a végén megfordul a ki-kit hord kapcsolat. A tok nyers adatai alapján teljesen átlagosnak mondható, hiszen 41 mm-es átmérő, 47 mm-es tokmagasság és 11.8 mm-es vastagság jellemzi, de ezek nagyon keveset mondanak el a valódi megjelenésről.
Óratok

A tok követi a manapság oly divatos integrált szíjas formulát, tehát a végszemeknél éles letöréssel jelzik optikailag, hogy itt van vége ennek a fejezetnek és következik a szíj. Az Aision oldala abszolút minimalista, végig szálhúzott, valamint csupán a két széle letört és polírozott. Ez a megjelenés jellemző egyébként az egész órára, többnyire szálhúzott felületekkel találkozunk, amelyeket néha megtör egy kevés fényesebb rész, de összességében ettől nem lesz nyomasztóan ipari az összbenyomás.

A tokra visszakanyarodva, a legérdekesebb része kétségtelenül a ráma, amely 8 helyen kapott trapéz mintázatú kivágást, amely véleményem szerint jól fel dobja ezt az acéltengert. Ugyan sokan illetik homage jelzővel ezt a megoldást, hiszen nagyobb, főként svájci óráknál láthattunk már hasonlót, de (ahogyan azt a bevezetőben is említettem) volt az Aision-nek egy „koncepció” órája, amelyből bizonyos részek táplálkoznak. Ez éppenséggel pont egy ilyen részlet, hiszen azon a konkrét darabon is megjelentek ezek a vájatok, így valamelyest visszautaltak a forrásra.

A tok jobb oldalán lévő koronagomb jó méretű, illeszkedik az óra teljes képéhez, és ugyanazt a formai megoldást örökölte, mint az előbb már említett ráma, emellett az Aision logója is látható rajta. A koronát egyébként menetes zárral is ellátták, ettől függetlenül viszont nagy úszást nem tudunk az órával tervezni, hiszen csupán 50 méterig tudja nekünk az időt mérni.
Az óra sztárja

A számlap nyilván itt is elviszi a show-t a hátán, mivel ez a kék MoP (Mother of Pearl) változat élőben, főként megfelelő környezeti fények mellett abszolút magára vonzza a tekintetet. Az Aision jól választotta ki az alap, világoskék árnyalatot is, amelyre ügyesen játszik rá ez az irizáló, gyöngyházfény egyszóval ez a megjelenés telitalálat. Utóbbi időben egyre többen választják ezt az irányt, főként a gyöngyház-meteorit-aventurin szentháromság közül, amely ahogyan látszik még most sem vesztett a fényéből. Egy órási előnye van mindhárom változatnak, hogy két egyforma minta nem létezik, így minden esetben teljesen egyedi megjelenést kapunk a pénzünkért.

Az Aision azonban nem állt meg itt, és pár aprósággal még tovább tudták emelni a számlap egyediségét. Egyrészt a percskálát egy teljesen matt, világoskék színű gyűrű képviseli, amely nagyon jól választja el ezt az elemet optikailag a számlap többi részétől. Ez nem csak, hogy más színű, hanem vastagabb és a számlap belső felé dől. Okosan kihasználták ezt a formai megoldást, és az indexeket gyakorlatilag ebbe a gyűrűbe kalapálták be. Az egyébként is applikált, ezüstös órajelölők így további kiemelést kaptak, amely nekem személy szerint tetszik. Az indexek egyébként egytől-egyig lúmozottak, a tetejükön szálhúzottak, míg a letört élek mentén polírozottak, amelyeknek köszönhetően szinte nincsen olyan napszak, amikor ne lenne tökéletes a leolvashatóság ezen az Aision modellen.

A dátum komplikáció, mint visszatérő vesszőparipám, itt is okozott némi elégedetlenséget, mert ezt a szép, egybefüggő kékséget rettentően megtöri a 3 óránál lévő fehér ablak, de ezt a funkciót alapvetően a szerkezet hozta magával. Együtt lehet vele élni, csak az én kritikus szemem nem fogadta ezt jól. A mutatók árulkodóak, ugyanis több van belőlük, mint amit általában megszoktunk, mivel ezen az Aision-ön 4 db-bal van dolgunk. Kis segítséget ugyan kapunk, mert 6 óránál ott virít narancssárga színnel a GMT felirat, amiből már lehet sejteni, hogy valamelyik mutató a második időzónát hivatott képviselni.

Ezzel pedig el is érkeztünk az egyik legkritikusabb pontjához az órának, ugyanis a nyíl végződésen kívül semmilyen más optikai megkülönböztetést nem kap ez a plusz mutató. A képeken ugyan úgy tűnik, mintha ez magától értetődő volna, de higgyétek el, hogy napközben, jobb időjárási körülmények mellett teljesen össze tudnak folyni a mutatók. Az Aision-nél lehettek volna bátrabbak, az azonos komplikációt kiszolgáló elemek ugyanolyan színre festésével. Ez azért is érdekes számomra, mert a narancssárga felirat ott van a GMT komplikációhoz, de ez semmilyen más részen nem jelenik meg a számlapon.

A második időzónához tartozó 24 órás skála is fehér színben pompázik, így ebben nekem erős hiányérzetem támadt. No,de visszatérve a mutatószettre, a perc és az óramutatók komplex kialakítást kaptak, a szálhúzott-polírozott arány hasonló, mint az indexek esetében, emellett pedig minimálisan csontvázasítottak és természetesen lúmot is kaptak. A másodpercmutató teljesen egyszerű, ellenben a GMT-hez tartozó második órajelölő szintén lúmozott, viszont teljesen fényes felületet kapott. Ezen megoldások miatt inkább választanék sima hárommutatós Aision-t, amely számomra egységesebb hatást nyújt, viszont a GMT funkció kétségtelenül életmentő tud lenni annak, aki rendszeresen utazik.
Integrált szíj

A fémszíj esetében bátran ki lehet jelenteni, hogy az egyik legmasszívabb karpereccel látták el ezt az Aisiont ebben a kategóriában. Rendkívül maszkulin hatást kelt, emellett kiválóan illeszkedik a csuklóra. A végszemmel ugyan ők sem tudtak csodát tenni az integrált szíjas mivoltából adódóan, de kevésbé merev, mint a pályatársai. Ahogyan azt a bevezetőben már olvashattad, a gyártó honlapja szerint a tokmagasság (lug to lug) 47 mm, de a valós érték sokkal inkább 50-51 mm a szíj kialakítása miatt.

A szemek két részből állnak, H illetve téglalap alakú darabokból, amelyek csavaros rögzítést kaptak. Gyorscserélési lehetőség nincsen, de ezt alapvetően nem éltem meg hiányként ugyanis az integrált szíjas kialakítás miatt elég nehéz lenne bármilyen kiegészítő szíjat találni hozzá. Néhány gyártó ismertebb modelljeihez lehet kapni olyan adaptert, amivel fel lehet oldani ezt a kompatibilitási kérdést, de én személy szerint hiszek abban, hogy ez így alkot egy kerek egészet.

A szépség oltárán feláldozták a funkcionalitást, ugyanis itt sem találkozunk állítható csattal, hanem a teljesen klasszikus pillangózárat alkalmazták. Egyébként ez meglepően robusztus, határozottan pattan ki a helyéről a csat. Gyorsállítás tehát nincsen, ellenben félszem igen, amellyel lehet játszani, hogy megtaláljuk az ideális beállítást. Ezektől eltekintve valóban pozitív csalódást okozott a szíj, mert igényes a megjelenése, a szemek kialakítása miatt, szépen játszik rajta a fény is. Így ránézésre egy nagy tömör szálhúzott acéltömbnek néz ki, de a szélei és a szemek belső felei polírozottak, ezzel adtak neki egy kevés játékosságot. A márkaidentitás miatt, pedig Aision logóval is ellátták a csatot.
GMT szerkezet

Forrás: Miyota
A számlap esetében már esett szó arról, hogy GMT funkcióval ellátott órával van dolgunk, amihez természetesen megfelelő szerkezet is kell, amely a manapság oly népszerű Miyota 9-es szériából való. Többször megénekeltem már a fenntartásaimat ezzel a szerkezetcsaláddal kapcsolatban, amelyek ugyanúgy relevánsak jelen esetben is. A rotor felhúzás hangja és vibrációja itt is érzékelhető, viszont a „sima” működést a masszív tokozás jól hangszigeteli. A nyers számokat illetően nagy érdekességet nem rejteget ez a szerkezet. Nagyságrendileg 42 óra járástartalékot tud 28 800-as óránként féllengésszám és -10 – +30 s/nap pontosság mellett.
A Miyota 9100-as család megfizethető „true” vagyis valódi GMT komplikációval ellátott verziója ez a konkrét 9075-ös szerkezet. A gyakori utazásokhoz leginkább alkalmas ketyegőről van szó, hiszen a fő óramutató teljesen függetlenül állítható a többitől, így lehetővé téve a gyors és egyszerű ugrásokat az időzónák között. A GMT mutatót pedig ráállítva az induló vagy hazai zónára könnyedén tudunk tájékozódni az aktuális, pontos időről egyszerre két helyszín esetében. Ez a szerkezet egyébként nagy előrelépést jelentett ebben az árkategóriában, hiszen a valódi GMT funkció korábban csak a magasabb ligában volt jellemző, míg olcsóbb órák esetében az ún. irodai GMT volt elterjedt.

Alapvető, hétköznapi felhasználásra és évi 1-2 külföldi időzóna váltással járó utazás esetében, természetesen óriási hozzáadott értéke nem lesz számunkra ennek a funkciónak. Ezzel szemben aki szereti a finomabb megoldásokat, emellett rendszeresen utazik, távolabbi helyekre nekik valódi előnyt nyújt egy ilyen komplikáció. A szerkezetet egyébként az üveghátlapon keresztül meg is lehet tekinteni, ezen felül viszont túl sok vizuális élményt nem tartogat. A csapágylemezen található egyedül genfi csíkozás, ettől eltekintve mással nem találkozunk. A rotor még elbírt volna egy kevés ötletet, de ez alapvetően a teljes szerkezet működésén semmit nem változtat.
Összegzés

Két opciód nyílik, ha ilyen vagy ehhez hasonló Aisiont szeretnél magadnak. Egyrészt a gyártó honlapján tudsz böngészni, de itt érdemes hozzászámolni a szállítás és a vámkezelés költségét is, amely nagyságrendileg 30-35%-os felárat jelent a webshopon kiírt árhoz képest. A másik opció az európai forrás, mint a micro watch market, ahol már eleve a végleges árat fogod fizetni az új órádért cserébe. Nyilván arra vagy a leginkább kíváncsi ezek után, hogy megéri-e azt a ~250 000 Ft-os összeget ez az Aision.

Forrás: Aision
Nehéz helyzetben van a márka, ugyanis egy elképesztően telített és kiélezett csatába érkezett meg ezzel a modellel. Ez az árkategória microbrand szinten is rettentően telített, de akár nagy és ismert brandek termékei közül is lehet válogatni. A tudása kétségtelenül megvan ahhoz, hogy erős ajánlat legyen a piacon, emellett a cikkben felsorolt apró elemek javításával véleményem szerint több pozíciót is tudna javítani a helyzetén. Bízom benne, hogy sikerül ennek a márkának is még nagyon sokáig talpon maradnia, és jó pár izgalmas érdekességet bemutatni, mert ez a konkrét darab igazán jól sikerült.
Szerző

- Bakancslistás tétel volt egy komoly óra beszerzése 30 éves koromra. Azóta eltelt pár év és időközben a letudandó feladatból hobbi és szerelem lett, amelynek állomásait igyekszem veletek is megosztani.
Legfrissebb bejegyzések
- 2025.05.16.CikkekAision Hang AN-HS01
- 2025.05.05.CikkekChristopher Ward Twelve 36 mm
- 2025.04.21.CikkekSzületésnapi frissítés – Orient Bambino Sun & Moon 75th Anniversary
- 2025.04.18.CikkekChristopher Ward C65 Desk Diver