A Cartier családOlvasási idő ~ 6 perc

A Cartier család

Cartier…, avagy a család, akik létrehozták a nemzetközi üzletbirodalmat, amely a 20. században egyet jelentett az eleganciával és fényűzéssel. Mindenkinek ismerősen cseng a Cartier márka, – és családnév, mely a bámulatos kollekciókat megtervezte, elkészítette és eladta.

Legyen szó a századfordulós Belle Époque hagyományos, „füzéres” mintáiról, a modernista art decoról vagy a második világháborút követő időszak fényűző stílusáról, a legegyszerűbb nyakkendőtűről a legmesésebb tiaráig, minden tárgyon tetten érhető a különleges formavilág és a részletek. Ez tette olyan markánsan különbözővé a vetélytársak munkáitól, ettől vált egy „Cartier” első pillantásra felismerhetővé.

Az elmúlt 175 évben nagy szerepet játszott a cég gazdag történelmében Anglia uralkodója VII. Eduárd, Vlagyimir orosz nagyherceg hitvese és Coco Chanel, a windsori hercegné, Elizabeth Taylor, Grace Kelly és II. Erzsébet királynő. Elmondhatjuk, hogy ezeket a személyeket mind-mind az ékszerek kötik össze.

Madártojás nagyságú smaragdok, tökéletes rózsaszín gyöngyökből álló gyöngysorok, növekvő sorrendben fűzött, ritka színárnyalatú gyémántok, elátkozott drágakövek, rendkívüli szépségű zafírdiadémok és a legfinomabb, legragyogóbb gyémánt nyakékek. Természetesen az egyik legrangosabb ékszergyártónál nem feledkezhetünk meg a karórákról sem, melyek kimagasló minőséget képviselnek és ma is viseljük őket.

Louis-Francois Cartier (1819-1904)

Pierre Cartier családjában hét éhes szájat kellett etetni, ezért a legidősebb fiú gyermek Louis-Francois Cartiert sikerült bejuttatni tanoncnak egy ékszerészhez. Az évek alatt elsajátította a szakmát, megházasodott és keményen dolgozott a családjának jobb jövőt remélve.

1847-ben Monsieur Picard bejelentette alkalmazottainak, hogy vállalkozását átköltözteti a divatosabb Palais-Royal negyedbe, előbb azonban el kell adnia a Rue Montorgueil-ön álló műhelyét. Így lett Louise-Francois egy vállalkozás büszke tulajdonosa és 1848 januárjában kiadott kézműves almanachban már szerepelt a Cartier név.

Nem ment minden gördülékenyen a kezdetek kezdetén, de a vállalkozás túlélte a nehezebb időszakokat és egy új bemutatóterem készült a Rue Neuve-des-Petits-Champs 5. számú ház emeletén a Palais-Royal városnegyedben. Louis-Francois Cartier első ügyfelei közül a legfontosabb Mathilde Bonaparte hercegnő volt, aki nem csak sok ékszert vásárolt, de a cég tőle nyerte el az első brevet-jét (tanúsítvány, mely igazolja, hogy a cég udvari szállító).

Louis-Francois Alfred Cartier (1841-1925)

Miután az alapító édesapa nyugdíjba vonult, fia Louis-Francois Alfred Cartier vette át a vállalkozást és öregbítette a nevet. Vezetése alatt az ékszerszakmát épp felforgatta egy váratlan felfedezés. Dél-Afrika forró és kietlen északividékén egy gazdálkodó fia különösen fényes kőre bukkan az Oranje folyó partján. A súlya 21,25 karát volt és Eurékának nevezték el.

Idővel Alfrednek 3 fiú gyermeke született (Louis, Pierre, Jacques) az eltelt évek alatt és természetesen ők is a családi vállalkozásban vették ki a részüket miután elérték a férfikort. Arról álmodoztak, hogy a Cartier nem csak Párizsban, hanem az egész világon jelen lesz. Itt vette kezdetét az „Oszd meg és uralkodj!”

A Cartier család
Balról jobbra: Pierre, Louis, Alfred és Jacques

Louis (1875-1942)

Louis 18. század ihlette gyémánt-platina ékszerei a „Cartier-stílus” megjelenéséről tanúskodtak. A pályája elején az egyik legismertebb ügyfele nem párizsi volt, hanem brazil: Alberto Santos-Dumont, a pilóta, akinek a neve igen ismert az órakedvelők körében is.

A nők már évszázadok óta viseltek ékkövekkel díszített „karórát”, amelyek inkább dekoratívak voltak és Louis funkcionális tárgyat akart készíteni barátjának. A 43 éves órás és feltaláló, Edmond Jaeger 1903 óta extra lapos óratokok gyártására szakosodott, és ebben Lecoultre volt a társa, a híres svájci járószerkezet-készítő. Amikor Louis 1911-ben piacra dobta férfi karóráit, a terméket zseniális húzással „Santos” -nak nevezte el. Egész sok kivételes órával állt elő a márka, melyek az órásművészet történelmének klasszikusaivá váltak.

Louis nevéhez fűződik az első „rejtélyes óra” is, amelyet a Couet-val közösen talált ki úgy, mintha varázslat működtetné az órát. Az órásmester betett egy átlátszó lapot a mutatók alá, melyek így azt az érzetet keltették, mintha a levegőben lebegtek volna. Az „A modell” (hegyikristállyal, ónixszal és gyémánttal díszített, art deco óra) alapján egy évtizeddel később továbbgondolta a terveit.

A következő nagy dobás az órák világában, a „Tank” karóra megalkotása volt, amelyet a hatalmas harckocsik ihlettek. Louis elsősorban ékszerész volt, így az órája miniatűr műalkotásnak számított és az idő folyamán számos alakban jelent meg a hosszúkás, ívelt Tank cintrée-től az ázsiai ihletésű Tank chinoise-on át a JJC modellig.

Pierre (1878-1964)

Pierre Cartier nyitotta meg az első londoni bemutatótermet és Amerikába is ellátogatott. Egyre gyarapodott a nemzetközi ügyféllista, valamint a Cartier üzletek száma. Hét hónappal azután, hogy Pierre megnyitotta a New York-i üzletet is, Párizsban a cég megvásárolta a Hope gyémántot.

Bizonyos ékkövekhez olyan történetek kapcsolódnak, melyek a tulajdonosaikra gyakorolt hatásukról szólnak. Ilyen drágakő volt a hírhedten elátkozott, 45 karátos, kék Hope gyémánt, melyet idővel „Tavernier Kék” -ként ismertek. Cartier-ék biztosra vették, hogy el tudják majd adni, ahogy a mesés gyöngyeiket is, amiket a világ leggazdagabb asszonyai vásároltak.

Pierre 1916-ban tette közszemlére New York-i bemutatótermében a világ egyik legdrágább nyakláncát, amelynek két sorára ötvenöt, illetve hetvenhárom tökéletes gyöngy volt felfűzve, és több mint egymillió dollárt ért (mai áron ki se merem számolni).

Jacques (1884-1941)

Jacques később társult testvéreihez, viszont sikerült a Cartiert a nagyközönség érdeklődésének középpontjába helyeznie. Louis-nak a Santos karórával sikerült ezt megvalósítani. Pierre a hírhedt Hope gyémánttal érte el, hogy a Cartier New York ismertté váljon a sajtóban, Jacques pedig jótékonysági rendezvénnyel gondoskodott arról, hogy a Cartier Londonról írjanak az újságok.

Sose utánozz, mindig alkoss!

Számos különlegesebbnél különlegesebb és minőségi ékszer, valamint karóra került ki a Cartierek kezéből. Ilyen volt például a Trinity karkötő és gyűrű, a Pátiala maharadzsa kövei, melyeket ékszertörténelmi jelentőségű kollekcióvá formáltak vagy beszélhetnénk akár a Cartier kardokról is.

Jean-Jacques Cartier (1919-2010)

A családi üzlet nemzedékeken átívelt és Jacques Cartier négy gyermeke közül Jean-Jacques számára az órák különös jelentőséggel bírtak. Miután átvette a Cartier London vezetését, feltűnően szélessé vált az óraválaszték.

Már így is voltak kiemelkedő és említésre méltó modellek, ekkor pedig megérkeztek a merész Maxi órák, a dupla óraszíjasok, a „kavics” órák káró alakú számlapjukkal, valamint a Tankok ezernyi méretben és formában. 1967-ben elkészült az aszimmetrikus Crash ketyegő, melyről többféle történet is kering. Az igazság azonban annyi, hogy a Cartier több ügyfele szinte követelte, hogy legyen végre valami olyan óra, ami még nem volt.

Sajnálatos módon Jean-Jacques magára maradt a családi cég működtetésével és 55 évesen eladta azt. Tagadhatatlanul a Cartier márka a mai napig felvonultatja a klasszikusait és mindig alkot valami új szépséget nekünk, megbízható minőségben.

Hatalmas könyvrajongóként szeretnék ajánlani azon olvasóink számára egy csodálatos könyvet, akik érdekesnek találják a dinasztia, valamint a vállalkozás történetét. A lebilincselő kötetben 700 oldalon keresztül mélyedhetünk el a Cartier család kiemelkedő munkájában, valamint az ámulatba ejtő tehetségében.

A Cartier család

Utószóként megjegyzem, hogy én is megkezdtem a gyűjtögetést egy Cartier Tankra és annyit tudnék hozzáfűzni, mint Andy Warhol.

„Nem azért viselek Tankot, hogy megtudjam mennyi az idő…

hanem azért, mert ezt az órát kell viselni!”

Vissza a kezdőoldalra

Szerző

Pájer Beáta
Pájer Beáta
Amatőr és lelkes óragyűjtő a szépségiparból. Igyekszem megállni a helyem az 5BAR csapatában egyedüli csajként és olvashattok tőlem divattal is egybekötött órás tartalmakat, nem csak női "ékszerekről".

Ne maradj le a legfrissebb cikkekről, iratkozz fel heti hírlevelünkre!

Kéretlen reklámokkal nem fogunk zavarni!