#hirdetes #szponzoralttartalom
Az órát szponzoráció keretén belül bocsátotta rendelkezésünkre a Next-Time Kft., melyet ezúton is köszönünk!
Vadonatúj, eddig nem használt tokozás, férfias, markáns méretek. Izgalmas háttértörténet, amiben három elképesztő fizikus-géniusz a főszereplő. A Vostok Europe bemutatta az Atomic Age elnevezésű sorozatát, melyre minden 20. századi történelmet, netán fizikát szerető óramániás felkapja a fejét. A Next-Time Kft. jóvoltából a Robert Oppenheimer nevével fémjelzett darabot viselhettem néhány héten át. Lássuk, hogyan teljesít az atombomba atyjáról elnevezett modell a mindennapokban!
A sztori
A Chicagói Egyetem sportpályája alatt 1942. december 2-án lezajlott a világ első irányított nukleáris láncreakciója. Ezzel a momentummal létrehozták az első atomreaktort, így hivatalosan is kezdetét vette az atomkorszak a Manhattan-terv eredményeként. Ennek a kornak, pontosabban az ezért „felelős” tudósok közül néhánynak állít emléket, a Vostok Europe litván óragyár nemrégiben bemutatott, igazán figyelemreméltó kollekciójával.
Három kiemelkedő tehetségű és jelentőségű fizikus adta az inspirációt a sorozathoz. Kétségtelen, hogy nem csupán ők hárman voltak az egyedüli felelősök az atomenergia megbéklyózásáért és különféle forradalmi (hadászati és békés) célra történő felhasználásáért, azonban elég nagy szerepet vállaltak ebben a folyamatban.
A három modell Julius Robert Oppenheimer amerikai, Andrej Dmitrijevics Szaharov (Sakharov) orosz és Enrico Fermi olasz nemzetiségű tudósok nevét viseli büszkén. Az alapmodellek számos szín-, anyag-, valamint szerkezetvariációban jelentek meg, nem kicsit borzolva a kedélyeket.
A Vostok Europe hazai forgalmazója az Oppenheimer sivatagi homokszínű modelljét bocsátotta néhány hét erejéig a rendelkezésemre, hogy papírra (képernyőre) vethessem gondolataimat és tapasztalatimat.
Némi atomfizika
A Vostok Europe mindig is erős volt ez egyes modellek háttérsztorijának megalkotásában. Most sincs ez másként. Nem átallották az atomfizika tudományát segítségül hívni az óra megalkotásakor, ha már az Atomic Age (atomkorszak) van terítéken.
Az indexek mentén függőlegesen ágaskodó, aprócska, tríciummal feltöltött csövek lettek elhelyezve, ezzel biztosítva számunkra a megvilágítást. A tríciumcsöveket egyenesen Svájcból, az MB-Microtec üzeméből vásárolja a gyártó, ahol nagy gonddal és szakértelemmel készítik azokat. Ez a megoldás tökéletesen passzol az óra sztorijához, ugyanis ez az anyag sugárzik, de ettől semmiképpen sem kell megijednünk, hiszen nem ártalmas az egészségünkre. Legalábbis abban a tálalási formában, ahogy azt az órával kapjuk…
A szobahőmérsékleten gáz halmazállapotú tríciumról tudnunk kell, hogy a hidrogén egyik izotópja, mely radioizotóp, ami annyit jelent, hogy radioaktív sugarak kibocsátására képes. Ezt a gázt helyezik el laboratóriumi körülmények között aprócska üvegcsövekbe. A csövek falát azonban ravasz módon, belülről bevonják foszforral és éppen ez okozza a varázslatot…
Tudnunk kell, hogy a trícium felezési ideje 12,32 év, ami annyit jelent, hogy ennyi időre van szüksége ahhoz, hogy mindenféle külső behatás nélkül, tehát magától, a radioaktív bomlásnak köszönhetően a kezdeti egységnyi tömege éppen a felére csökkenjen. A bomlás közben mindvégig alacsony energiájú elektronok szabadulnak fel (lágy béta-sugárzást produkálva), amelyek beleütköznek a csövek falára felvitt foszforba, ami igyekszik elnyelni ezeket. Ez a reakció fénykibocsátással jár és létrejön az óránk indexeinek éjjeli megvilágítása.
Fentiekből következik, hogy nincs szükség a fénnyel történő feltöltéshez, hiszen a reakcióból adódóan a megvilágítás állandó. Azonban, ahogy telnek az évek, ez a jelenség egyre gyengébb és gyengébb intenzitású, mígnem végül megszűnik. Jelen esetben mintegy 16-18 éven át számíthatunk az éjjel is látható megvilágításra kedvenc tríciumos óránkon. Azonban aggodalomra semmi ok, hiszen ezeket a csöveket könnyedén ki lehet cserélni.
A leírt folyamat elég ijesztően hathat egészségügyi szempontból, azonban tudnunk kell, hogy ezek, a radioaktív bomlás során felszabaduló elektronok igazán kis energiával bírnak. Olyannyira, hogy még az a kevéske foszfor is elnyeli őket, amely a csövek falára van kenve. Így a radioaktív sugárzás is veszélytelenné válik. Sőt! Amennyiben közvetlenül a bőrünkkel érintkezne az ilyen kis mennyiségű trícium, akkor sem okozna gondot, hiszen az bőrünkön lévő elhalt hámsejtek már elegendő tömeggel rendelkeznek ahhoz, hogy elnyeljék a bomlás során felszabaduló elektronokat. Gond akkor lehetne, ha nyálkahártyán vagy nyílt seben keresztül érintkeznénk ezzel az anyaggal, persze csak akkor, ha jóval nagyobb mennyiséggel, mint amit az órán használtak… mindenesetre ne rágcsáljuk meg a csövecskéket, ha egy mód van rá.
No, de ennyit a fizikáról. Nézzük, miként muzsikál az Atomic Age Oppenheimer a mindennapi használat során!
Külsőségek
Az óra a már ismert PeliCase típusú, ütés- és vízálló, erős bőröndben érkezik. Ez a tény igen vonzó, hiszen ez a csomagolás már önmagában igen komoly és férfias benyomást kelt.
Ezt az érzést kellőképpen fokozza amikor felnyitjuk a koffert és elénk tárul az igen masszív tokozással és méretekkel rendelkező Atomic Age modell. A Vostok Europe repertoárjában jelen modell tokja merőben új, eddig nem használt forma, a nyolcszögletű kialakítás elképesztően izgalmas és egyedi.
A tok átmérője hangsúlyos 48 mm, míg a vastagsága 16,5 mm. Ezek az adatok némiképpen kedvét szeghetik a vékonyabb csuklóval rendelkező érdeklődőknek. Azonban tisztában kell lennünk azzal a ténnyel, hogy a Vostok Europe már korábban megmutatta, miként oldják meg mesterien a nagyobb méretű tokok viselhetőségét. A tokfülek ugyanis enyhén íveltek, hogy a csukló formájához igazítsák az órát, ezzel igazán kellemessé válik az óra viselése.
A maszkulin méret meglehetősen tekintélyes súllyal párosul. Alapvetően kényelmes az Oppenheimer, azonban egy pillanatra sem fogunk megfeledkezni arról, hogy viseljük az órát, annak súlya ugyanis állandóan jelzi majd számunkra, hogy társunk jelen van a csuklónkon.
A homokszínű szilikon szíj igen puha és kényelmes, nem utolsó sorban pedig tekintetvonzó látványossága büszkeségünknek.
A gyártó által előszeretettel alkalmazott K1 kristály feszít a számlap fölött, két enyhe ívű töréssel és tükröződésmentes bevonattal. Maga az üveg 3,5 mm vastagságú, a gyári adatok alapján erős, ellenálló, masszív védelmet nyújt, ami minden bizonnyal igaz is. A Vostok Europe vezetősége mindig hangsúlyozza, hogy ez a választás teljesen tudatos, hiszen a magas igénybevételnek igen jól ellenállnak ezek az üvegek és hiába keményebb a zafír, a K1 kristály jóval nehezebben törik.
Az óra számlapja igen látványos, mélyen ülő. Feketesége izgalmas kontrasztot nyújt a döntött perem és a szíj homokszíne mellett, ráadásul itt-ott mentaszínű elemeket is találunk, ami még tovább fokozza az élményt. A mutatók is az egész imázsnak megfeleltetve vaskosak és hangsúlyosak, félig szkeletálva készítették el azokat, így téve még látványosabbá őket.
A belső
Azonnal szembetűnik, hogy a három típus közül ez az óra a legösszetettebb. A lelke egy Seiko-Epson YM86 kvarc szerkezet, amely egy szokatlanul sokrétű, számos funkcióval bíró, megbízható elemes remekmű, melyhez a gyártó 5 éves elem-élettartamot ígér.
Digitális kijelzők nélkül oly sokféle komplikációval lett felvértezve, hogy először csak kapkodtam a fejem, hogy melyiket, hogyan is tudom megjeleníttetni. Van rajta stopper, másik időzóna, öröknaptár, ébresztés… egészen elképesztő. Első találkozásunkkor meg is állapítottam magamban, hogy igen találó ezt a bonyolultságot egy atomfizikusról elnevezni, aztán ahogy telt-múlt az idő, úgy értettem meg minden egyes lehetőségét.
Összegzés
A Vostok Europe határozottan kitart az eredeti elképzelése mellett, mellyel a nagyméretű, férfias toolwatch-ok gyártását tűzte ki célul. Mindezen tevékenységét mára igen magas színvonalra emelte. Méltó, sőt kiemelkedő helyet tölt be a teljes repertoárban az Atomic Age sorozat minden egyes darabja.


A Vostok Europe határozottan kitart az eredeti elképzelése mellett, mellyel a nagyméretű, férfias toolwatch-ok gyártását tűzte ki célul. Mindezen tevékenységét mára igen magas színvonalra emelte. Méltó, sőt kiemelkedő helyet tölt be a teljes repertoárban az Atomic Age sorozat minden egyes darabja. A modelleket 3000 darabban limitálták, ráadásul sorszámozták is az egyes darabokat a tokok oldalán.
A háttértörténet újfent igen ütős lett. Némi ürességet azonban érzek a modellek elnevezésével kapcsolatosan. Köztudott ugyanis, hogy Magyarországon rendkívül népszerűek a Vostok Europe órák. Mindenki tudja azt is, hogy az atomkorszakban milyen rendkívüli jelentőséggel bírtak a magyar származású tudósok az egyes atomfizikai eljárások kidolgozásával, az atomenergia harcászati, majd békés felhasználásával kapcsolatosan. Csalódottsággal tölt el, hogy egyetlen modell sem viseli például Szilárd Leó, Teller Ede, Wigner Jenő vagy Neumann János nevét. Amint lehetőségem adódik jelezni ezt a gyártó felé, meg fogom tenni, hátha kiegészülhet ez a nagyszerű nevekből álló kollekció egy-két magyar géniusz által fémjelzett darabbal is, hiszen szerencsére, avagy sem, de nélkülük egészen máshogy alakult volna az említett korszak minden egyes momentuma…
A Vostok Europe Atomic Age modellcsaládjának bármely darabja már a megrendeléstől számított egy napon belül ott lehet a csuklódon, hogy te is érezhesd az atomkorszak hangulatát és részese lehess ennek a sugárzóan menő stílusnak, mely férfias, látványos, erőteljes és örök. Ehhez nem kell mást tenned, csupán annyit, hogy ellátogatsz a Next-Time Kft. webshopjába és kiválasztod a számodra leginkább tetsző darabot!
Az órát szponzoráció keretén belül bocsátotta rendelkezésünkre a Next-Time Kft., melyet ezúton is köszönünk!
Szerző

- Lelkes órarajongó és használó. Mindig azok a gyártók és órák vonzottak, amelyek mögött patinás múlt, érdekes sztori vagy éppen legendák sorakoznak. Ezekből pedig akad jócskán! Tartsatok velem, fedezzük fel együtt őket!