Manapság a búváróra, mint kategória rendkívül széles portfólióval rendelkezik, de nem volt ez mindig így. A különböző márkák eltérő ütemben dobták piacra az első búvárjukat, viszont tapasztalataim alapján a Seiko 62MAS-ről méltatlanul kevés szó esik.
Utazzunk vissza együtt Japánba az 1960-as évek közepére, ahol a Seiko alapítása után több, mint 80 évvel mutatta be az első professzionális búváróráját, amely gyakorlatilag megalapozta a jelenleg is ismert kollekció útját. Igen jól láttad, a szám nem elírás, 1965-ben, hosszú idő után lépett be a Seiko erre, az egyébként már meglévő piacra és mindjárt egy nagyon versenyképes modellel, a 62MAS-szel.

Fotó: The Seiko Guy
A modell „beceneve” nem véletlen hiszen a japánok kiváló érzéssel emelték ki azokat a funkciókat, amelyek nem csak a saját, de a magasabb kategóriában sem voltak feltétlenül elterjedtek. A 6217-8000 és a SeikoMAtic Selfdater a kulcs a megfejtéshez, ahol a szerkezet referenciaszámát, a tokszámát, az automata felhúzást és a gyors dátumváltást is jelölte, ez az egyébként hangzatos betűszó.
Az egyszerű, mechanikus szerkezet itt három mutatós kivitelben jelent meg. A 6217-es werk alapvetően a Seiko World Time-ban debütált először 1964-ben, amely GMT komplikációval rendelkezett. Nem mellesleg ez volt a Seiko első GMT-s karórája, amit az 1964-es tokiói olimpián láthatott elsőként a nagyközönség, ahol a Seiko volt a hivatalos időmérő eszköz. Az erős alap tehát adott volt, a GMT mutatót kidobták, viszont a dátumtárcsa maradt, amelyet gyorsállítási lehetőséggel is felszereltek. Pici érdekesség, hogy ekkortájt a Rolex Submariner sem volt kapható még dátum komplikációval, azt csak a 1680-as modell hozta el a 62MAS után valamivel.

Fotó: hub city
Na de vissza a japán mélyvízbe, a 37 mm-es, jellegzetes, egyenes tokfülekkel ellátott tokba szerelt 17 köves, 18 000-es féllengésszámmal dolgozó szerkezet, 32 órás járástartalékot biztosított a vízbe vágyóknak. Amennyiben minden feltétel adott volt a búvárkodáshoz, egészen 150 méterig merülhettünk, amely a megjelenésekor kiemelkedő volt, ugyanis a legtöbb búváróra 100 méterig volt kalibrálva. A rádiumos indexek és mutatók remek leolvashatóságot biztosítottak még a mélyebb, sötétebb körülmények között is.
Fun fact, hogy a 62MAS-t a Seiko villámsebességgel terveztette meg annak érdekében, hogy az óra a japán antarktiszi kutatási expedíció (JARE) professzionális kiegészítő eszköze lehessen. A JARE-7 misszió 1965 november 20-án indult el, amely során sajnos nem volt kézen ilyen óra, mert kezdetben a 6217-8000-as referenciaszámú ketyegő kis méretű koronával rendelkezett, amelyet speciálisan az útra tervezett kesztyűben nem tudtak használni. Ezt a Seiko hamar felismerte és kevés legyártott 8000-es, illetve pár hónap után megjelent a 8001-es, amelyet már megnövelt méretű koronával láttak el és így a JARE-8 során a 62MAS is része lehetett a missziónak. Szerintem kitaláltátok már ennyiből is, hogy jelenleg melyik modell ér többet a használtpiacon.

Fotó: The Seiko Guy
Kíváncsi vagyok, mit gondoltok, mennyibe kerülne ez az óra napjainkban, ha a megjelenéskori árát átfordítjuk 2023-ra? A megjelenéskor, 1965-ben 13 000 YEN-t kellett kipengetni azért, hogy egy ilyen király búvárt kapj, amely a Seiko számára egy igazi mérföldkő volt. Ez jelenlegi árfolyamon nagyságrendileg 150 000 Ft lenne, amit azt gondolom, hogy bárki nevetve fizetné ki érte, már ha lehetne ismét hasonló áron kapni. Amennyiben megjött a kedved a 62MAS-hez, találtam pár, eladó példányt 1,2-2,5 millió Ft körüli ársávban, állapot, modell és évjárat szerint.

Fotó: The Seiko Guy
Amennyiben beéred a közel hasonló hangulattal, de emellett modern, új órát szeretnél kevesebb pénzért, akkor számodra a „titkos” tippem az új reissue modellcsalád valamelyik tagja lesz. Ennek egyik tagjáról itt olvashattok részletes bemutatót.

Fotó: Worn&Wound
Ezután a rövid áttekintő után szerintem kiderült, hogy a Seiko-nak ez az óra nem csak egy a sok modell közül, hanem a BÚVÁRÓRA. Mára igazi ikonná vált a 62MAS a márka fanatikusok körében, amely nem véletlen hiszen egy igazán kellemes darab, amely paramétereit tekintve még akár mind a mai napig megállja a helyét. Talán ezért sem véletlen, hogy nem régiben újra visszanyúlt ehhez a névhez és a történethez a márka és kidobott egy teljes kollekciót egészen széles ár- és modellspektrumban. Remélem egyszer lesz szerencsém egy eredeti 62MAS-t megcsodálni, ha sikerül, ígérem fogtok róla olvasni. 🙂
Szerző

- Bakancslistás tétel volt egy komoly óra beszerzése 30 éves koromra. Azóta eltelt pár év és időközben a letudandó feladatból hobbi és szerelem lett, amelynek állomásait igyekszem veletek is megosztani.
Legfrissebb bejegyzések
- 2025.06.20.CikkekMeggyőző?! – Venezianico Nereide Lapislazzuli
- 2025.06.13.CikkekKülönc elegancia – Beaubleu Figura Non Caritur
- 2025.06.06.CikkekÜde színfolt – Orient Mako 40 75th Anniversary Edition
- 2025.05.16.CikkekAision Hang AN-HS01