Kinek ne lenne ismerős a Cartier név csengése? Az ékszerbirodalmat felépítő családnév az órásvilágban is letette az asztalra a névjegyét és igazán maradandót sikerült alkotnia. Többször is megtette ezt, de most nézzük konkrétan a Cartier Tank modellek sorát.
A Cartier családnak sikerült csúcsminőségű termékekkel előrukkolni az évtizedek alatt, amelyek a mai napig megújulnak. Természetesen sokak számára ismert az első Cartier ketyegő, ami nem más, mint az Alberto Santos-Dumont pilótának készített úttörő modell, a Santos karóra.
Az ékszerészet területén akkoriban nagyon kedvelt volt és divatosnak számított az ívelt vonalvezetés és a Santos óratokja kezdte elhagyni ezt a formát az „álnégyzet” stílussal. Nyilvánvalóan ezt nevezhetjük a kezdetnek, ugyanis a Cartier újabb dobása egy teljesen szögletes formavilág képében érkezett, amely a harctéren látott tankokat idézte.
Ahogy a Santos az 1910-es évektől ikonikus darabbá nőtte ki magát, úgy a Cartier Tank is egy tekintélyes és lenyűgöző modell. Megjegyzem, hogy a személyes kedvencemről van szó és hamarosan egy teszt is érkezik a kedves olvasóknak, a karórámról.
Pontosan honnan is indulunk?
Mint már az előbb is említettem a formatervezés tekintetében Louis Cartier a háborús Renault F17 típusú tankokból merített ihletet. Első terveit 1916 decemberében álmodta meg, amikor a brit hadsereg bevetette a harckocsikat és a francia civil lakosság megpillanthatta az L’Illustration magazin címlapján.
Az óra brancardjai (franciául „hordágy”), azaz a tok két függőleges oldalai a harckocsik vezetőfülkéit körbevevő hernyótalpakat szimbolizálja. Cartier a modell gyakorlati megvalósítását Edmond Jaegerre bízta, akinek karórái úgyszintén a luxust képviselik napjainkban is.
Valamint nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy Louis Cartier kiemelkedő ékszerész volt, ezért szeretett volna mesterségéhez hűen valamilyen elemet belecsempészni a ketyegőibe, ami erre utal. Így a Santos karórához hasonlóan a korona ismét kapott egy kabosont, melyet zafírból készítettek.
A kabosonnal (cabochon) egy előző cikkemben is találkozhattak már az olvasók, a Cartier Ronde Solo karórám tesztjével kapcsolatban, ugyanis ezen csiszolási eljárás alapján készült a különlegességünk a koronába. Viszonylag puha vagy nem átlátszó, valamint szerves eredetű drágaköveket políroznak fel magasfényűre és domború hatású formára. Ismertetőjegye lett a Cartier modelleknek, melyeket igazi ékszerként viselhetnek a férfiak és nők egyaránt.
Az évek azt bizonyították, hogy Alberto Santos-Dumont tökéletes reklámarcnak bizonyult a Santos modell kapcsán. Innen jött az ötlet, hogy az Európában harcoló amerikai expedíciós hadtest parancsnokának John J. Pershing tábornoknak és más tiszteknek ajándékozza az első hat darabot, melyek 1918-ban készültek el. Természetesen nemzetközileg is egyre ismertebbé vált a modell és később a filmvásznon is feltűnt a Cartier Tank karóra.
Hollywoodi bemutatkozása óta rendszeresen feltűnt akár Fred Astaire vagy George Clooney kezén, valamint John F. Kennedy is viselte az elnöksége alatt. Egy alkalommal úgy nyilatkozott, hogy Cartier Tankja „Franciaország legnagyszerűbb ajándéka Amerikának a „Szabadság-szobor” óta.
A Tank modell gyártása 1919-től indult meg, bár az első években csak néhány darabot dobtak belőle piacra, idővel az órásház ikonikus „ékszerévé” avanzsált.
Próbálok nem elfogultan írni az első Tank modellemről, amely jelenleg is a csini kis csuklómon díszeleg, valamint ezt a ketyegőt még rengeteg további változat követi. Megemlíthetem akár az art deco stílusában készült Tank Cintrée modellt, az ázsiai ihletésű Tank Chinoise-t, a Tank Americaine darabot vagy akár a Tank á Guichets „ugróóra” modellt.
Azonban ne szaladjunk ennyire előre, inkább tekintsük át időrendben a változásokat!
Tank Normale (1917)
Ugyan a Tank Normale-t soha nem gyártották nagy darabszámban, a maga korában forradalmi volt, és megnyitotta az utat a számos következő Tank modell előtt. 23 mm x 30 mm-es platina tokban, hosszúkás polírozott oldalakkal, ugyanazokkal a római számokkal, amelyeket ma is ismerünk és szeretünk, a vasúti pálya percszámlálója, a hevített kék mutatók és természetesen a kék zafír kaboson koronával.

A Cartier legendás Collection Privée Cartier Paris kollekciójában (röviden CPCP), nagyjából az összes fontos modell újra megjelent az évek során, tehát minden itt felsorolt típus kapott frissítést.
A csodás Tank Normale épp aktuális téma, ugyanis idén kapott „új köntöst”, melyet a 2023-as Watches and Wonders rendezvényen mutattak be Svájcban. A modellnév ne tévesszen meg senkit, mert a Skeleton Tank Normal minden, csak nem „normál”. A vintage modellek azonban igen nehezen beszerezhetőek az alacsony darabszám miatt.

Tank Cintrée (1921)
Eme modell nagyon keresett és kifinomult darab, amelyből úgyszintén eltérő méretek, valamint különböző számlapos változatok is készültek, a Tank megjelenésének eddigi 106 éve alatt. A Cintrée (franciául ívelt) modell pontosan 4 évvel később született meg a Normale után és kis mennyiségű 50-100 darabos kiadásban gyártották.


A forma és méret tekintetében igazi eltérés volt a hosszúkás dizájn, valamint a kollekcióban egyetlen óra sem volt annyira ívelt, olyan vékony, mint a Tank Cintrée. Az évek során természetesen ebből a karórából is készült luxus skeleton változat is, amik csak a jól megtömött pénztárcákra várnak. A régebbi modellek is igen jól szerepelnek az aukciókon.
Tank Louise Cartier (1922)
Ezen modellt a Tank kollekció ékkövének tartják és a legtöbben Cartier Tank-nak nevezik ezt a karórát. A Tank Louis Cartier nagyon kényelmes viselet, és valószínűleg a valaha volt legdiszkrétebb „tank”. Méretben nagyobb, mint a Normale és simább vonalakkal rendelkezik, ettől függetlenül megmaradt az eleganciája.


A Louis Cartier Tank rengeteg változatát láthattuk már művészek, hírességek, királyi személyek csuklóját ékesíteni. A Cartier családot bemutató cikkemben Andy Warholtól idéztem:
„Nem azért viselek Tankot, hogy megtudjam mennyi az idő…
hanem azért, mert ezt az órát kell viselni!”
Tank Chinoise (1922)
Eme modell határozott szögletességet és kompaktabb kinézetű tokot visel, melyet a kínai építészet ihletett. Pontosabban a templomok karzat elemeit és gerendáit idézi, mely még nagyobb figyelmet szentel a középpontban elhelyezkedő számlapra.

A ház tetején és alján vízszintes sávok találhatók, amelyek mindkét oldalon a téglalap alakú fülek tetején helyezkednek el és azokon kissé túlnyúlnak. Fantasztikus modelleket készítettek ebből a típusból és exkluzív csontváz verzióban is hozzájuthatunk. A kínai ihletésű motívumaival közel áll a túlzáshoz, de még mindig ízlésesnek tűnik. Bármelyik változatát veszem górcső alá, azt mindegyikről biztosan állíthatom, hogy feltűnő ketyegőkről beszélhetünk.

Tank Obus (1923)
A Tank Obus talán egy kevésbé ismert modellje volt a Cartier kollekciónak és a tankcsalád néhány négyzet alakú karórájának egyike. Elhagyták a megszokott téglalap formát és helyette egy tökéletes négyzet külsőt kapott. Nem aratott akkora sikert, mint elődjei, de nagyon érdekes verziója a gyűjteménynek. Kicsit ismét a harctérre asszociálhatunk ezzel a modellel, ugyanis a név a fülre utal, hiszen az obus fordításban golyót vagy lövedéket jelent.


Tank á Guichets (1928)
Ebben az esetben egy nagyon különleges Tank modellről esik szó, ugyanis egy „digitális” Cartier karórát ismerhetünk meg. Ez egy forradalmi koncepció volt és továbbra is az, amely bemutatja, mi várható évtizedekkel később a digitális órák megjelenésével. Ami igazán feltűnő az a hagyományos számlap hiánya, amely lényegében nem látható vagy mondhatjuk úgy is, hogy tömör acél. A tok szakszerűen függőlegesen szálcsiszolt, hihetetlen tisztasággal és részletességgel. Az óra leolvashatósága a felső és alsó ablakokon keresztül történik.


Ahogy telik az idő, és haladunk a következő órában, ez az ablak azonnal előreugrik a következő számra. A számlap alsó felében szimmetrikus, fél-ovális kijelző található, középen elegánsan integrált hegyes nyíllal. Ez segít a forgó keréktárcsán lévő aktuális perc leolvasásában. Nehezebben beszerezhető modellről van szó, ugyanis korlátozott darabszámban gyártották. Ennek ellenére különböző változatokat ismerhetünk a kategóriából, akár a 12-nél vagy a 3 óránál található koronával ellátott verzióban is.
Még nagyon sok izgalmas modellt tartogat a cikkem folytatása, amely hamarosan érkezik… Remélem mindenki izgatottan várja majd a 2. részt!
Forrás: Cartier, Hodinkee, Monocrome
Szerző

- Amatőr és lelkes óragyűjtő a szépségiparból. Igyekszem megállni a helyem az 5BAR csapatában egyedüli csajként és olvashattok tőlem divattal is egybekötött órás tartalmakat, nem csak női "ékszerekről".
Legfrissebb bejegyzések
- 2024.09.13.CikkekA lagúnák városa egy számlapon?
- 2024.08.30.CikkekPodcast témánk kiegészítése, egy nő szemszögéből
- 2024.07.01.CikkekÚjra londoni élmények
- 2024.05.31.CikkekAz óraipar meghatározó alakjai 6. – Hans Wilsdorf