Turtle, Starfish, Arnie… Seiko becenevek II.részOlvasási idő ~ 7 perc

Seiko becenevek

A Seiko modellek beceneveivel foglalkozó sorozatunk első részében a Tuna, Mohawk, Sumo és Monster nevek és eredetük került ismertetésre, de szerencsére akad még ott, ahonnan ezek jöttek. Lássuk csak mi kerül most a terítékre.

Turtle

A Seiko Turtle az évtizedek során nemcsak a búvárok, hanem az óragyűjtők körében is hódított és hódít mind a mai napig. Az automata búvárórák közül az egyik legjobb ár-érték aránnyal rendelkezik, hiszen a minősége és megbízhatósága páratlan a 200 ezer forint alatti kategóriában. Az órának egy párna alakjára hasonlító tokja van, amivel a teknőspáncélra emlékezteti a vásárlókat, így nem meglepő, hogy a „Turtle”, magyarul teknős becenevet ragasztották rá.

A Seiko Turtle története egészen 1977-re nyúlik vissza, amikor is bemutatták a 6309-es modellt (japán belpiacon 6306-os), a már létező Seiko búváróra-kínálat kibővítéseként. Az első Turtle hamar népszerűvé vált a búvárok körében, akik értékelték a strapabíróságát és megbízható szerkezetét. Az óra a megjelenése óta folyamatos fejlesztésen ment keresztül, majd az eredeti 6309-es modellt közel három évtizeddel később, 2016-ban újra bemutatták a modern órák piacán a Prospex SRP77x kollekció keretein belül.

Seiko becenevek
Seiko Turtle (forrás: GearPatrol)

A modern Turtle, különösen a Seiko King Turtle, megőrizte az eredeti dizájnt, ugyanakkor számos újítást hozott. A King Turtle új verziójának lünetta betétje kerámia, ami igen tartós és az alumíniumnál lényegesen szebb megjelenésű, ráadásul ellenállóbb a mindennapi használat során keletkező karcokkal szemben. A lünetta szélén található recés felület kifejezetten a búvárok számára készült, lehetővé téve a könnyebb forgatást vastag kesztyűben is. Ezen kívül a hardlex kristályt zafírüvegre cserélték, amely szintén jobb karcállóságot biztosít. A King Turtle bár magasabb árfekvésű, de a hasonló árkategóriás búvárórák közé sorolható.

Visszatérve a Seiko Turtle-re, ez nem csupán egy tökéletes szerszám a búvárok számára, hanem az irodai búvárok, azaz „desk diverek” kultúrájának is szerves részét képezi. Az órát a 4R36-os Seiko szerkezet működteti, ami igen pontos és megbízható, ahogy szokták mondani, igazi „igásló”. A Turtle sokféle színben és limitált kiadásban elérhető, így a vásárlók széles választékból szemezgethetnek, ami még vonzóbbá teszi a modellt a különlegesebb órák rajongói számára is.

Seiko becenevek
Seiko King Turtle (forrás: Watch Report)

Ha már Turtle, nem mehetünk el szó nélkül az utángyártott alkatrészek széles palettája mellett sem, hiszen részben ez is hozzájárul a Turtle töretlen népszerűségéhez. Az órához elérhetőek különféle tokok, zafírkristályok és egyedi lünettabetétek, amelyekkel kedvünk szerint szabhatjuk személyre kedvenc óránkat.

Starfish

Lassan már megszokjuk, hogy a búvárórák világában igen gyakran találkozunk tengeri élőlényekkel kapcsolatos nevekkel, és a „Starfish” név tökéletesen illeszkedik ebbe a trendbe, hiszen a modell lünettájának formája egyértelműen a tengeri csillagra emlékeztet, ami azonnal felismerhetővé teszi ezt a modellt még messziről is. Bár sokaknak a Seiko „Monster” modell ugrik be először, ha egy masszív búvárórára gondolnak, de el kell ismerni, hogy a „Starfish” is meglehetősen robusztus és markáns megjelenést kínál. Ezt a modellt sem kell félteni a vízben, hiszen 200 méteres vízállósággal rendelkezik, lehetővé téve a mélytengeri merüléseket, miközben a Seiko híres 7S36 automata szerkezete gondoskodik a pontos működésről. 

Mint minden Seiko búvárórának, a „Starfish”-nek is ragyogó a lumineszcens mutatója és indexei, ami biztosítja a kiváló láthatóságot gyenge fényviszonyok között is, legyen szó akár búvárkodásról, akár egy éjszakai sétáról. Érdekesség, hogy sok rajongó a modellt Seiko „Shuriken”-ként is emlegeti, hiszen a lünetta formája a japán dobócsillagra is hasonlít, ami megmagyarázza ezt a második becenevet. Az első kiadások Kinetic szerkezettel készültek, ami a Seiko innovatív technológiáit tükrözi. Ezek a modellek arany-acél dizájnnal érkeztek, de a későbbi változatok automata szerkezetet és visszafogottabb megjelenést kaptak. 

Arnie

A Seiko H558-5009 órára örökre ráragadt az „Arnie” becenév, amelyet nem más, mint a világhírű testépítő és filmsztár, Arnold Schwarzenegger ihletett. Schwarzenegger a 80-as és 90-es évek egyik jellegzetes színésze volt, mielőtt Kalifornia kormányzójaként is ismertté vált volna. Filmjeiben rendszeresen alakított keményfiúkat, és ezekhez a szerepeihez stílusban és funkcióiban passzoló órákat hordott. 

Seiko becenevek
Amikor az óra ikonná válik (forrás: 20th Century Studios)

A legikonikusabb megjelenései közé tartoznak a Kommandó (1985) és a Predátor (1987) filmek, ahol a Seiko Arnie díszeleg a csuklóján. Ezekkel a szerepekkel meg is alapozta a becenevet. A Seiko H558-5009 nemcsak a filmes megjelenései miatt különleges, hanem azért is, mert ez volt a világ első hibrid búvárórája, amely ötvözte az analóg és a digitális kijelzést.

Az óra technikai újításai – a hagyományos időmérés és a modern digitális funkciók kombinációja – magukban is figyelemre méltóak voltak, de igazi hírnevet akkor szerzett, amikor Schwarzenegger filmjeiben felbukkantak. Az akciófilmek rajongói körében egyfajta státuszszimbólummá vált, és mindenki, aki szerette ezeket a filmeket, vágyott egy ilyen órára. 

Seiko becenevek
Seiko Arnie a csuklón (forrás: Hodinkee)

2019-ben a Seiko úgy döntött, hogy újraéleszti a legendát, és piacra dobta az SNJ025 modellt, amely az „Arnie” modern változata. Ez az új kiadás még nagyobb, 47,8 mm-es Tuna szerű tokkal rendelkezik és fekete, egyirányba forgatható lünettával van felszerelve. Az ana-digi számlap LCD kijelzője továbbra is 12 óránál található, és az óra egy széles, 22 mm-es fekete szilikon szíjjal egészül ki. A Seiko SNJ025 nemcsak méretében és dizájnjában hoz újításokat, de napelemes mivolta és katonai megjelenése méltó folytatása az Arnie örökségnek. 

Samurai

A Seiko egyik legérdekesebb és talán legtitokzatosabb modellje a „Samurai”, amelynek nevét a márka tervezői maguk sem értik teljesen. Az egyik tervező egyszer azt mondta, hogy talán azért választották ezt a nevet a rajongók, mert a külföldiek szemében a dizájn japánosnak tűnik. Akármi is legyen az oka, a név megragadt, és a Turtle mellett a Samurai is a Seiko egyik alapvető búvárórájává vált a Prospex kollekcióban.

Többek szerint nevét a szamurájkardra emlékeztető mutatóiról kapta, amelyek karakteres megjelenést kölcsönöznek az órának. Az első Seiko Samurai 2004-ben jelent meg és nagyobb kihagyással, de mind a mai napig kapható különféle limitált kiadása is. Az óra acél- és titán változatban is elérhető, és modelltől függően számos mechanikus szerkezettel szerelik, de kezdetben a 7S25 és 7S35 volt a jellemző.

Miután 2008-ban leállították a gyártását, a Samurai közel egy évtizedre eltűnt a polcokról. Azonban 2016 végén a Seiko újra kiadta, immár modernebb, fejlettebb mechanikával, a Seiko 4R35-ös kaliberrel, ami már kézihúzós és másodpercstoppos funkcióval is rendelkezett. Az újrakiadás óriási siker lett, és a Samurai újra a figyelem középpontjába került. 

Az eredeti Samurai modellek acél tokkal készültek, de a későbbi titán változatok, mint például a Ref. SBDA003, különösen nagy népszerűségre tettek szert a gyűjtők és búvárórakedvelők körében. A titán változat könnyebb és erősebb volt az acélnál, ami még praktikusabbá tette ezt a modellt a búvárok és az aktív életmódot folytató viselők számára. A Samurai ára az SKX modellek és a drágább Seiko búvárórák között helyezkedett el, így elérhető volt azok számára is, akik megbízható, de nem túl drága órát kerestek.

Bár a Samurai eleinte csak Japánban volt kapható, az évek során világszerte egyre nagyobb rajongótáborra tett szert, és mára az egyik legkeresettebb Seiko búváróra lett. A modern változat már a Seiko Prospex kollekció része, és a Seiko 4R35 szerkezete precízebb és tartósabb megoldást nyújt a felhasználóknak. Ezzel a mechanizmussal az óra mind a mindennapi viselet, mind a búvárkodás során tökéletesen megbízható társ lehet. 

Vissza a kezdőoldalra

Szerző

Janka Zsolt
Janka Zsolt
Jó pár éve annak, hogy magával ragadott az órák világa. Kezdetben gyűjtöttem, majd fotóztam őket. Később órás témájú podcastel is foglalkoztam, valamint angol nyelvű órás bemutatókat is írok. Az 5BAR keretein belül pedig magyar nyelvű írásaimat olvashatjátok csupa olyan órás témában, ami engem igazán érdekel.

Ne maradj le a legfrissebb cikkekről, iratkozz fel heti hírlevelünkre!

Kéretlen reklámokkal nem fogunk zavarni!